Do najważniejszych należy poszerzenie katalogu dozwolonych w Polsce gier hazardowych online. Dotąd jedyną dozwoloną formą były internetowe zakłady wzajemne. Za trzy miesiące dozwolone będą wszelkie formy hazardu internetowego, w tym poker internetowy, bingo online, czy też kasyno online.
Jak tłumaczy mec. Anna Wietrzyńska-Ciołkowska, radca prawny w DLA Piper, o ile samo poszerzenie katalogu gier jak najbardziej zasługuje na uznanie, to trudno uznać za uzasadnione zastrzeżenie prowadzenia wszystkich tych nowych gier online innych niż zakłady wzajemne i loterie promocyjne dla spółki wykonującej monopol Skarbu Państwa. - Powierzenie organizacji takich gier jednej spółce Skarbu Państwa nie zagwarantuje bowiem szerokiej i różnorodnej oferty dla polskich graczy, a tym samym może nie przełożyć się w zakładanym wymiarze na przychody państwowego monopolisty - przekonuje.
Jak wskazuje, monopol Skarbu Państwa został również rozszerzony na prowadzenie salonów gier na automatach. Z ostatecznej wersji nowelizacji usunięto przy tym limit automatów, projektowany początkowo na 60 tys. sztuk. Poza kasynami i salonami gier na automatach, posiadanie niezarejestrowanych automatów do gier będzie zakazane i zagrożone surowymi sankcjami.
- Pozytywną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowych regulaminów odpowiedzialnej gry przez operatora salonów gier na automatach oraz operatorów internetowych czy też częściowa liberalizacja pokera, pozwalająca na organizację turniejów pokerowych poza kasynami - ocenia mec. Wietrzyńska-Ciołkowska.
Jej zdaniem pozytywnie należy również ocenić regulację zezwalającą na ograniczoną reklamę licencjonowanych zakładów wzajemnych. - Natomiast pewne kontrowersje budzą wchodzące od 1 lipca przepisy nakazujące blokować dostęp do domen hazardowych wpisanych do nowotworzonego rejestru przez Ministerstwo Finansów oraz nakazujące blokowanie usług płatniczych na stronach internetowych wykorzystujących domeny znajdujące się w takim rejestrze - twierdzi radca prawny DLA Piper.