Materiał powstał we współpracy z PWC
Liczba postępowań restrukturyzacyjnych wzrosła o ok. 20 proc. – Spodziewam się, że ta liczba jeszcze będzie się zwiększać. Regulator wychodząc naprzeciw, bardzo uprościł to postępowanie. W najbliższych miesiącach wejdzie w życie Krajowy Rejestr Zadłużonych, do którego będzie przeniesiona znaczna część postępowania restrukturyzacyjnego. W dużym stopniu będzie się ono toczyło elektronicznie, co poprawi tempo procedowania – tłumaczył partner z PwC Legal.
Ratować zdrową część biznesu
W tym roku wejdzie też instytucja przygotowanej likwidacji. – Podmioty, które znajdują się w sytuacji dużych problemów finansowych, będą mogły ratować swoją zdrową część biznesu. Znaleźć inwestora i szybko zbyć przedsiębiorstwo bez bagażu zadłużenia. Takie postępowania nie były do tej pory popularne – przypomniał Żelaźnicki.
W momencie wybuchu pandemii liczba przejęć się zmniejszyła, ale kilka miesięcy potem był już boom. – Na rynku pojawiają się dobre okazje, aby pewne przedsiębiorstwa nabyć. Za zeszły rok dostaliśmy wyróżnienie jako firma, która przeprowadziła najwięcej tego rodzaju transakcji na rynku. W 2021 r. spodziewam się ciągle ożywionego zainteresowania nabyciami przedsiębiorstw, które znajdują się w trudnej sytuacji – prognozował.
Żelaźnicki zauważył, że wielu z nas pracuje zdalnie w przestrzeni wirtualnej. – Świat musi się dostosować do tej przestrzeni. Widzimy bardzo duże zainteresowanie digitalizacją biznesu, projektami, które mają na celu powszechne stosowanie elektronicznych form zawierania transakcji. Digitalizacja dociera także do sądów. Na 1 lipca planowane jest przeniesienie postępowania przed KRS do systemów teleinformatycznych. To ogromne wyzwanie dla sądów – stwierdził.