Skutki przejęcia Opla przez PSA

Zagrożenie zamknięciem fabryk Vauxhalla w Wielkiej Brytanii i likwidacja fabryki General Motors w Korei Południowej. Ostre negocjacje w Hiszpanii i likwidacja jednej zmiany oraz łagodny program dobrowolnych odejść w fabryce w Gliwicach. To skutki programu naprawy Opla wprowadzonego przez prezesa PSA, Carlosa Tavaresa.

Aktualizacja: 18.02.2018 10:47 Publikacja: 18.02.2018 10:22

Skutki przejęcia Opla przez PSA

Foto: Bloomberg

Obawy w Wielkiej Brytanii są tym większe, im więcej pojawia się niepewności dotyczącej warunków „rozwodowych" tego kraju z Unią Europejską i możliwych ceł, jakie mogą się pojawić w wymianie handlowej. Nie bez znaczenia jest także spadek sprzedaży samochodów, który wyniósł 5,7 proc. za 2017 rok i był pierwszym od 6 lat. Już niedługo Tavares będzie musiał podjąć decyzję gdzie będzie produkowana kolejna wersja Astry, która na rynku znajdzie się w 2021 roku. Coraz częściej mówi się o tym, że to auto miało by być produkowane na kontynencie i wysyłane na rynek brytyjski. A prezes PSA mówi, że jest mało praktyczne, ponieważ wiele komponentów do wytwarzania tego auta jest importowanych z kontynentu. Fabryka w Ellesmere Port w swoich najlepszych czasach zatrudniała 12,5 tys. osób. teraz zostało tam już tylko 1,2 tys. pracowników, a załoga kurczyła się, bo GM konsekwentnie wprowadzał roboty. I może się zmniejszyć jeszcze bardziej, gdyby doszło do „twardego" Brexitu. Wtedy każde auto wyprodukowane w Ellesmere, bądź Luton kosztowałoby o 2,3 tys. funtów więcej, niż jest to obecnie, a 80 proc produkcji jest eksportowana. Związkowcy z Ellesmere pojechali nawet w grudniu 2017 do centrali PSA w Paryżu i chcieli wymóc na pracodawcy zapewnienie swojemu zakładowi produkcję dwóch nowych modeli, bo to zagwarantowałoby przetrwanie. Odpowiedzi nie dostali do dzisiaj.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
9zł za pierwszy miesiąc.

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
9 zł pierwszy miesiąc, a potem 39 zł/msc
Biznes
Koreańczycy też wciąż walczą o polski kontrakt na okręty podwodne
Biznes
Elon Musk stracił 11 mld dolarów na cłach Trumpa. Ale to nie jest rekord
Biznes
Trump sprzedaje „złote karty” bogatym. Rosjanie ustawiają się w kolejce
Biznes
Reakcje świata na cła Trumpa. Obniżka stóp procentowych możliwa już w maju
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Zmiana prezesa realnie nic nie zmieni. Co dalej z PGZ?