Aktualizacja: 27.01.2025 15:08 Publikacja: 19.10.2021 21:41
Foto: Bloomberg
- Potrzebujemy niezależnie od tego, ile by kosztowało gazu do stworzenia strategicznych rezerw — powiedział na konferencji energetycznej w Mediolanie Marco Alvera, prezes włoskiej grupy infrastruktury gazu SNAM. Nawiązał do wystąpienia prezesa EBC, Mario Draghiego z 2012 r., który powiedział wtedy, że superbank zrobi wszystko co konieczne dla uratowania euro — pisze Reuter. SNAM zarządza większością mocy magazynowania gazu we Włoszech.
Alvera dodał, że taki europejski system magazynowania zarządzany przez niezależne konsorcjum a nie przez maklerów nie wymagałby dużych inwestycji, bo można by wykorzystywać niewykorzystane moce w takich krajach jak Holandia, Niemcy i Austria, o małym poziomie magazynowania. Dodał, że Ukraina ma ogromne moce magazynowe zupełnie puste.
Jest poniedziałek, 27 stycznia – na codzienny podcast „Rzeczpospolitej” o gospodarce „Twój Biznes” zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyjrzymy się rosnącej liczbie salonów piękności w Polsce, ambitnym planom Wielkiej Brytanii na rozwiązanie kryzysu mieszkaniowego, ekspansji polskiego startupu ElevenLabs w USA oraz możliwym planom budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Kilkanaście pizzerii na świecie wypowiedziało wojnę podawaniu pizzy hawajskiej. Czyli do typowych składników dodawany jest ananas. To prowokacja, czy chwyt marketingowy?
Ceny bananów w Rosji poszybowały o 96 procent więc do akcji wkroczyła rosyjska nauka. Uczeni ogłosili, że w rok wyhodują w Rosji banany i to taniej niż teraz kosztuje ich import z Ekwadoru.
Mała Księgowość to program, który na rynku działa już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie nie tylko zdążyliśmy przekonać do siebie tysiące przedsiębiorców i księgowych, ale i zapracowaliśmy na ich lojalność. Wielu z nich jest z nami od początku.
Prezydent USA zapowiedział obłożenie od 1 lutego nową stawką celną wszystkich towarów z Meksyku i Kanady. Dotknie to wiele towarów i dużych producentów. Nowe stawki będą pogwałceniem ustaleń traktatu o wolnym handlu USMCA podpisanego 30 listopada 2018 przez USA (za pierwszej kadencji Trumpa), Meksyk i Kanadę, który miał obowiązywać od 1 lipca 2020 do 2036 roku.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Ceny hurtowe LPG spadły w Rosji o połowę w związku z wejściem w życie 20 grudnia unijnego zakazu importu tego rosyjskiego paliwa. Sprzedaż przekierowywana jest przez Rosjan w coraz większym stopniu do Azji, mimo to spodziewany jest spadek jego eksportu w przyszłym roku.
Kluczowe dla zapewnienia mocy do produkcji energii elektrycznej bloki gazowe już pod koniec lat 20. nie wygrały aukcji rynku mocy na 2029 r. i na bazie tego systemu wsparcia nie powstaną. Będą mogły uczestniczyć w kolejnych przyszłorocznych aukcjach. Wygrały inne konkurencyjne cenowo technologie. Znamy póki co wstępne wyniki tejże aukcji.
Władze Chin bez skrupułów wykorzystują upadek znaczenia Gazpromu i próby szukania nowych rynków dla eksportu rosyjskiego gazu. Aby drugi gazociąg z Rosji do Chin mógł powstać, stawiają wyjątkowy warunek: cena dla Chin ma być taka, jak dla Rosjan.
Niespodziewane odwołanie prezesa wykonawcy bloków gazowych (Polimex Mostostal) w Dolnej Odrze i pod Wrocławiem komplikuje i tak już nie łatwe rozmowy między spółką Polimex a Polską Grupą Energetyczną. „Rzeczpospolita” poznała jednak szczegóły zakończenia kluczowych dla polskiej energetyki inwestycji.
Co dziesiąty metr sześcienny gazu zużytego przez Unię Europejską w 2023 roku pochodził ze Stanów Zjednoczonych. Największy wśród krajów Wspólnoty udział amerykańskiego surowca w krajowym zużyciu był na Litwie.
Ciężarówki z napędami alternatywnymi rejestrowane są głównie przez dilerów dla prób u klientów.
Berlińska stacja RBB opisuje obawy Niemieckiego Stowarzyszenia Stacji Paliw po obniżce cen w Polsce. Niektórzy właściciele stacji przy granicy z Polską mówią nawet o konieczności ich zamknięcia.
Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały do URE wnioski taryfowe. Prezes URE rozpoczął więc postępowania taryfowe, które zakończą się podwyżkami cen energii elektrycznej na 2022 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas