Tylko 99 zł za rok czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (nawet do -40%!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 11.10.2021 21:00 Publikacja: 11.10.2021 21:00
Foto: moquai86 - stock.adobe.com
Drastycznie drożejący gaz i węgiel w sierpniu, a także niższa wietrzność na kontynencie, wywindowały ceny energii w Europie do poziomów niewidzianych od lat. Na początku października, gdy w Polsce za 1 MWh płacono 88 euro, w Hiszpanii trzeba było zapłacić 173 euro, a we Włoszech 227 euro. W tej sytuacji nasz kraj zaczął eksportować energię do sąsiadów.
Polska to z jednej strony największy w UE producent węgla kamiennego, a z drugiej jeden z największych konsumentów tego „czarnego złota". Polska energetyka w blisko 70 proc. opiera się na spalaniu węgla kamiennego i brunatnego. Polskie kopalnie węgla kamiennego i brunatnego są także częściowo zespolone z właścicielami elektrowni. Powiązanie kopalni i elektrowni sprzyja więc ustalaniu cen węgla w ramach jednego lub zależnego podmiotu. Jednocześnie w tym roku ceny węgla energetycznego w holenderskich portach ARA biją rekordy. Jeszcze tydzień temu surowiec ten przebił 274 dol. za tonę, ustanawiając nowy cenowy rekord. Czy to oznacza, że nadchodzi renesans węgla także w Polsce? Nic z tych rzeczy. Mimo rekordów na światowych rynkach ceny węgla energetycznego notowane w ARA wpływają pośrednio na polski rynek węgla energetycznego.
Telewizja Russia Today - propagandowa tuba rosyjskiego reżimu, dostała w minionym roku rekordową kwotę pieniędzy...
Już trzy czwarte firm w Unii osiągnęło w 2024 r. co najmniej podstawowy poziom wykorzystania technologii cyfrowy...
Upadłe Rafako i Hutę Częstochowa dotychczas łączył jeden, wspólny sposób ratowania poprzez udział spółek Skarbu...
Blisko połowa Polaków nie widzi swojej drogi zawodowej w prowadzeniu własnego biznesu, choć ponad 80 proc. uważa...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Amerykański gigant ogłosił plany znacznego zwiększenia swojej obecności w Europie – rozbuduje centra danych, zwi...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas