„Nastawienie Polaków do pola elektromagnetycznego i nowych technologii" – tak zatytułowany jest raport Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zrzeszającej m.in. operatorów telekomunikacyjnych. Został oparty na badaniu Kantar Media i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz poszerzony o wnioski pracowników naukowych zarówno tej uczelni, jak i kilku innych. Badacze sprawdzali wiedzę i opinie Polaków nt. emisji pola elektromagnetycznego (PEM) i technologii (głównie 5G).
Badano m.in. również, czy respondenci będą używać 5G w przyszłości i co może zmienić ich nastawienie do budowy masztu telekomunikacyjnego w pobliżu miejsca zamieszkania.
Czytaj więcej
Służby w sytuacjach kryzysowych mogą dostać narzędzie do tzw. łączności krytycznej – system opracowany przez polskich inżynierów. Chodzi o Mission Critical Network Network in the Box, w skrócie MC-NIB, czyli stację przenośnej prywatnej sieci 4G/5G.
Z raportu wynika m.in., że użytkowanie 5G w przyszłości zadeklarowało tylko 37 proc. badanych, a 38 proc. uważa, że jest ona niezbędna dla rozwoju polskiej gospodarki. To wynik nie najlepszy dla operatorów, ale nie oznacza on, że wszyscy pozostali respondenci byli przeciwnego zdania. Wśród badanych jest duże grono osób, które nie mają wyrobionej jednoznacznej opinii. Tylko 23 proc. badanych nie zgadza się ze zdaniem „zamierzam w przyszłości korzystać z 5G", a z tezą o wadze tej technologii dla gospodarki nie zgodziło się 17 proc. badanych.