Inwestorzy mile widziani

Inwestorzy zagraniczni praktycznie nie starają się w Polsce o dotacje unijne. Teraz ma się to zmienić

Publikacja: 30.09.2008 06:36

Z funduszy na lata 2004 – 2006 skorzystało tylko kilka firm z kapitałem zagranicznym. Główny powód to polskie procedury.

– Zagraniczni inwestorzy świetnie orientują się w unijnym prawie, ale niekoniecznie znają polską specyfikę – stwierdził podczas wczorajszej konferencji Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego.

By temu zaradzić, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych przygotowała przewodnik dla inwestorów, by mogli lepiej się orientować, na co mogą dostać dotacje. Dodatkowo w styczniu PAIiIZ ma uruchomić główny punkt informacyjny, a w czerwcu – program promocji wschodniej Polski jako doskonałego miejsca do inwestowania.

– Obecnie w tym regionie jest najmniej inwestycji – podkreślał Paweł Wojciechowski, prezes PAIiIZ.

Zachętą dla inwestorów mają być gigantyczne środki z funduszy. W sumie w latach 2007 – 2013 przedsiębiorcy będą mogli otrzymać ok. 24 mld euro.

W nowych programach na rozwój przedsiębiorczości mamy siedem razy więcej pieniędzy niż w latach 2004 – 2006. – Ale chcemy te pieniądze wykorzystać na najbardziej innowacyjne projekty. Inwestycje zagraniczne w nowoczesne technologie przyczyniłyby się do tego celu – mówi Pawłowski.

Eksperci zwracają za to uwagę, że największym obecnie problemem nie jest brak firm z kapitałem zagranicznym, ale nie najlepiej skonstruowane kryteria oceny innowacyjności projektów. – Dyskutowaliśmy o tym wiele razy. Do końca tego roku przygotujemy lepszą definicję innowacyjności – deklaruje Pawłowski. Jak dodał Wojciechowski, być może wymóg, by technologia, którą chcą stosować u siebie dotowane firmy, była znana na świecie nie dłużej niż trzy lata, okaże się zbyt rygorystyczny.

Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski od czerwca bez Brzoski. Przedsiębiorca odchodzi z zespołu ds. deregulacji
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE