Chińczycy kupują w Kanadzie

Za połowę akcji kanadyjskiego producenta gazu — EnCana PetroChina zapłaciła 5,43 mld dol. To oznacza, że za dostęp do źródeł energii od początku ubiegłego roku Chińczycy zapłacili już ponad 45 mld dol.

Publikacja: 10.02.2011 12:50

Chińczycy kupują w Kanadzie

Foto: Bloomberg

Wspólnie z Kanadyjczykami, którzy mają w Kolumbii Brytyjskiej i stanie Alberta potężne złoża gazu łupkowego, PetroChina zamierza wziąć udział w projekcie Cutback Ridge należącym i prowadzonym przez pochodzącą z Calgary Encanę.

Na mocy umowy z Kanadyjczykami PetroChina będzie również finansowała połowę wszystkich inwestycji związanych z Cutback Ridge. Natomiast EnCana będzie zarządzać tym projektem. PetroChina nie ukrywa, że ta transakcja umożliwi jej wejście na bardzo dochodowy rynek północnoamerykański. Zdaniem analityków chodzi o coś zupełnie innego.

Chińczycy w ciągu ostatniego roku zainwestowali w wydobycie gazu i ropy naftowej na świecie ponad 45 mld dol. i są dzisiaj największym inwestorem na tym rynku. Wszystko wskazuje, że ta tendencja utrzyma się również w 2011.

W końcu stycznia inny chiński koncern naftowy Cnooc zapłacił 1,3 mld dol. za dopuszczenie do udziału w innym projekcie wydobywczym wspólnie z amerykańskim Chesapeake Energy. Jest to 2. kolejna inwestycja Cnooca w wydobycie ropy i gazu w USA ciągu ostatnich 4 miesięcy.

W tej chwili chińskie państwowe firmy energetyczne i surowcowe inwestują nie tylko w dostęp do złóż, ale i w dostęp do technologii ich wydobycia, tak aby móc zwiększyć wydobycie także w samych Chinach. David Hurd, analityk rynków surowcowych w Deutsche Banku ocenia, że tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy Chińczycy wydali na dostęp niekonwencjonalnej eksploatacji złóż przynajmniej 10 mld dol.

— Im potrzebna jest technologia, chcą pozyskać know-how i chcą je pozyskać, żeby zastosować u siebie — napisał Hurd w opracowaniu DB. Jego zdaniem PetroChina ma w samych Chinach potężne złoża ropy i gazu, ale nie posiada technologii wydobycia.

Cała transakcja jeszcze wymaga zgody ze strony kanadyjskich instytucji państwowych, które muszą zgodnie stwierdzić, że taka umowa jest korzystna dla Kanady.

Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa
Biznes
Jak deregulacja może pomóc firmom? Ich oczekiwania sprawdził PIE
Biznes
Rodzina Trumpa aktywnie inwestuje. Skok cen akcji
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Chiński inwestor kupił kultową włoską markę Bialetti