Koncerny oligarchów z największym rosyjskim złożem

Partnerem Basznieftu w eksploatacji największego złoża ropy w Rosji będzie Łukoil. Oba koncerny są prywatne i kontrolowane przez oligarchów

Publikacja: 15.03.2011 01:51

Koncerny oligarchów z największym rosyjskim złożem

Foto: Bashneft

– Nasze rozmowy z Łukoilem są na finiszu i nie przewidujemy, by pojawił się  jeszcze jakiś partner – zapowiedział  Aleksandr Gonczaruk, szef rady nadzorczej Baszniefti.

To ten koncern należący do holdingu nowych technologii AFK Sistiema oligarchy Władimira Jewtuszenkowa wygrał rządowy przetarg i ma  licencję na złoże Trebsa i Titowa w okręgu nienieckim w zachodniej Syberii.

To największe złoże ropy w Rosji. Zalega tam od 140 mln  do 200 mln t ropy. (25 – 40 proc. rocznego wydobycia Rosji). Jego atutem jest położenie 163 km od magistrali rurociągowej. Wydobycie ma ruszyć w 2013 – 2014 r.

6 mld dol. zainwestują właściciele w złoże Trebsa i Titowa

Łukoil oligarchy Wagida Alekpierowa zarówno ma rafinerie, jak i od dawna handluje paliwami na giełdzie. Jest też jedynym rosyjskim koncernem paliwowym, który śmiało inwestuje za granicą, m.in. w USA i Europie (także w Polsce). Ma też w okręgu nienieckim dobrą infrastrukturę transportową.

A to odpowiada AFK Sistiema. To koncern nastawiony na nowe technologie i wyzwania. Jest największym w Rosji i Europie Wschodniej operatorem telefonii komórkowej. Działa też w sektorze paliwowym, bankowym, ubezpieczeniowym, medialnym; zatrudnia ponad 90 tys. ludzi.  Łukoil jest drugim po państwowym Rosniefcie producentem ropy w Rosji z wydobyciem 100 mln ton, Basznieft wydobył w minionym roku ok. 13,5 mln ton.

 

Biznes
Zmarł duchowy przywódca izmailitów, miliarder i filantrop Aga Chan IV
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Biznes
KE zapowiada deregulację, Chiny odpowiadają cłami odwetowymi, a Polska poza europejskim modelem AI
Biznes
GPW: Spółki z sektora medycznego pod lupą
Biznes
Wojna celna Trumpa zawieszona, przemysł w Europie się stabilizuje, a Wielka Brytania chce resetu z UE
Biznes
Sądne dni w sporze o imperium Zygmunta Solorza