Coraz więcej klientów Gazpromu żąda obniżki

Coraz więcej klientów rosyjskiego Gazpromu żąda obniżenia ceny gazu

Publikacja: 16.08.2011 11:43

Coraz więcej klientów Gazpromu żąda obniżki

Foto: Gazprom

Jak podał oficjalnie rosyjski koncern, negocjacje dotyczące cen prowadzi z RWE Transgas, SPP, Shell Energy Europe B.V, E.ON Ruhrgas, Eni, GDF Suez, EconGas, GWH Gashandel, Centrex. Na liście firm żądających od Gazpromu obniżki jest także Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Wszyscy argumentują, że obniżka jest konieczna z powodu drastycznego wzrostu kosztów importu gazu rosyjskiego. Opłata za surowiec jest bowiem wyliczana w odniesieniu do notowań ropy naftowej, a te w tym roku są wyjątkowo wysokie. Dlatego wszyscy klienci rosyjskiego giganta spodziewają się wzrostu rachunków jeszcze na koniec tego roku.

Więcej informacji w naszym branżowym serwisie o energetyce

energianews.pl

Sami Rosjanie liczą, że będą na koniec roku sprzedawać swój gaz do Europy po 500 dol. za każde 1000 m

3

. Liczą więc też na gigantyczny wzrost przychodów z importu, tym bardziej że z powodu wojny w Libii Europa zwiększa dostawy z Rosji. Tylko w drugim kwartale Gazprom wyeksportował o 20 proc. więcej gazu do krajów unijnych niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Do tej pory tylko włoska firma Edison zdołała wywalczyć zmniejszenie ceny rosyjskiego gazu i zaoszczędzi dzięki temu 200 mln euro w tym roku. Ale było to możliwe w efekcie skierowania sprawy do Międzynarodowego Arbitrażu. Na podobny krok zdecydowali się także niemieccy potentaci E.ON i RWE. Szefowie PGNiG-u również zapowiadają, że jeśli do końca września nie uda się osiągnąć porozumienia z Gazpromem, a wydaje się to mało realne, to skierują sprawę do sądu arbitrażowego.

E.ON i GDF Suez liczą na zmianę formuły cenowej tak, by były one powiązane bardziej z bieżącymi notowaniami gazu, a nie tylko ropy.

IMM, Raport NOM, marzec 2025

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Czytaj u źródła
Biznes
Nowe sankcje USA na Rosję. Przejęcie Santandera. Unia kusi naukowców z USA
Biznes
USA daleko do 5 proc. PKB na obronność
Biznes
Budowa fregaty Burza rozpoczęta w Stoczni Wojennej
Biznes
Porozumienie USA–Ukraina. Wyzwanie demograficzne przed nami
Biznes
Poczta Polska staje na nogi? Wyraźna poprawa wyników
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku