Aktualizacja: 16.02.2025 16:12 Publikacja: 20.03.2023 13:13
Foto: Bloomberg
Frank był w poniedziałek mocniejszy wobec złotego niż na początku marca (4,66 zł), ale wciąż wyraźnie słabszy niż w połowie lutego (4,85 zł). Złoty co prawda przez ostatnie 12 miesięcy stracił blisko 4 proc. wobec franka, ale znacząco się umocnił od końcówki września, czyli od momentu, gdy za 1 franka płacono nawet 5,13 zł.
Kurs CHF/PLN zwykle podąża w ślad za kursem EUR/CHF (pomijając okresy osłabienia złotego spowodowane czynnikami związanymi z postrzeganiem Polski oraz naszego regionu przez inwestorów zagranicznych). W poniedziałek lutego za 1 euro płacono 0,993 franków, czyli kurs był poniżej parytetu. Mediana prognoz analityków, zebranych przez agencję Bloomberga, sugeruje natomiast, że euro umiarkowanie umocni się wobec franka w nadchodzących miesiącach. Na koniec czwartego kwartału 1 euro ma kosztować 1,01 franka. Rozpiętość prognoz jest jednak dosyć duża jak na tę parę walutową. Skrajne "niedźwiedzie" dla wspólnej unijnej waluty mówią o 0,95 frankach za 1 euro, a skrajnie "bycze" o 1,10 frankach.
Commerzbank zapowiedział drastyczne oszczędności. Pracę ma stracić 3900 osób – z czego ogromna większość w Niemczech. W Polsce pracownicy mBanku nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda w czwartek pierwszy werdykt w sprawie ewentualnego unieważnienia kosztów polskiego kredytu konsumenckiego. Na wyrok z zapartym tchem czekają kredytobiorcy i banki. Pierwszy wyrok mają już Słowacy.
Rezerwy złota w rosyjskich bankach są najniższe od czterech lat. Gwałtownie spadły pod koniec ubiegłego roku do 38,1 tony. Tymczasem obywatele Rosji kupili w minionym roku 25 razy więcej złota aniżeli bank centralny.
Jest miejsce i potrzeba, a nawet konieczność, stopniowego dostosowania nominalnych stóp procentowych NBP, w skali do 100 pb w trakcie roku – mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Zwiększyliśmy transparentność związaną z planowaniem i wykorzystaniem środków z funduszy. Być może dojdzie do pewnej konsolidacji – mówi Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Szwajcarski Bank Narodowy obniżył główną stopę procentową o 50 punktów bazowych, do 0,50 proc. To zaskakujący ruch – ekonomiści ankietowani przez Bloomberga w większości spodziewali się cięcia o 25 pb.
Ministerstwo Kultury podjęło błędną decyzję w sprawie przyszłości Muzeum Polskiego w Rapperswilu i nie ucieknie od tego tematu.
Fala pozwów w sprawie kredytów CHF zdaje się powoli opadać – wynika z danych banków. Ale można też znaleźć przesłanki, że problem odżyje na nowo.
Jestem głęboko przekonana, że sądy będą orzekały sprawniej, a ugody mają potencjał. Ale ich spopularyzowanie będzie ewidentnie niekorzystne finansowo dla kancelarii, które pobierają procent od wygranej kwoty - podkreśla dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska.
Wyłączanie ze sprawy frankowej sędziego z kredytem w tej walucie może nie być uzasadnione. To skutek uchwały SN o sędziach frankowiczach.
Dolar amerykański we wtorek znów zyskuje na wartości wobec euro i złotego.
Rosnący kurs franka powoduje na szczęście dla frankowiczów większe szanse na uzyskanie sądowego zabezpieczenia przez wstrzymanie obowiązku spłaty rat na czas trwania procesu.
Sprawy frankowe są podobne, ale nie takie same. Kiedyś przeminą i nie warto obniżać na ich kanwie standardów prawa do sądu. Jeśli prawo to zautomatyzujemy, to nic nie stanie na przeszkodzie, aby spory rozstrzygała sztuczna inteligencja.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas