KNF wyjaśnia, że decyzja podjęta została w związku z brakiem uzupełnienia przez banki materiału dowodowego w sprawie w pełnym zakresie żądanym przez nadzór i w związku ze stwierdzeniem przesłanek określonych w art. 124 ust. 2 ustawy Prawo bankowe. Przepis ten obliguje KNF do odmowy wydania zezwolenia na połączenie banków w przypadku występowania choćby jednej z określonych w nim przesłanek negatywnych, czyli jeśli połączenie: prowadziłoby do naruszenia przepisów prawa, interesów klientów banku biorącego udział w połączeniu lub zagrażałoby bezpieczeństwu środków gromadzonych w tym banku.
Getin szuka inwestora. Czy ma plan B?
Nie ma dowodów na inwestora
KNF wskazuje, że pomimo ponawianych wezwań i ciążącego na bankach w tym zakresie obowiązku, nie uzupełniły one materiału dowodowego w pełnym zakresie żądanym przez nadzór, w szczególności nie podali KNF kluczowych dla postępowania zaktualizowanych danych i projekcji finansowych dla banku powstałego w wyniku połączenia oraz nie wykazali spełnienia przez niego wymogów kapitałowych wynikających z przepisów prawa.
Nadzór powołuje się na informacje na temat przebiegu poszukiwań inwestora, z których wynika, że dotychczas nie zostały złożone żadne wiążące oferty ze strony potencjalnych zainteresowanych. Dlatego „uzasadnione wątpliwości budzi wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie połączonego banku a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych". To w ocenie KNF podważa zasadność samego łączenia Getin Noble z Idea Bankiem opartego przede wszystkim na założeniu dokapitalizowania połączonego banku przez nowego inwestora.
KNF wskazuje, że brak dokapitalizowania nowego banku bezpośrednio po połączeniu skutkowałby niedoborem kapitału do minimum regulacyjnego i stanowiłby o naruszeniu wymogów kapitałowych jak również o długoterminowym utrzymywaniu nierozwiązanych problemów oraz ryzyk dla połączonego banku i dla bezpieczeństwa gromadzonych w nim depozytów. To kolejny argument nadzoru przeciw fuzji.