Royal Bank of Scotland na sprzedaż

Brytyjski rząd rozpoczął proces prywatyzacji Royal Bank of Scotland. Opozycja krytykuje i podkreśla, że rząd wybrał fatalny moment na sprzedaż akcji.

Publikacja: 04.08.2015 14:30

Royal Bank of Scotland na sprzedaż

Foto: Bloomberg

George Osborne, sekretarz skarbu, poinformował o zbyciu 600 mln akcji RBS po 330 pensy za sztukę. To dało rządowi dodatkowe 2,08 mld funtów w budżecie. Brytyjski rząd ma teraz 72,9 proc. udziałów w banku - informuje Reuters. Sprzedane akcje stanowią 5,4 proc. całości udziałów.

Opozycja i część analityków krytykuje jednak decyzję rządu o zbyciu akcji właśnie teraz, podkreślając, że dobry moment był na to np. w lutym tego roku - kiedy to akcje RBS warte byłe ponad 500 pensów za sztukę.

- Brytyjski podatnik został oszukany - powiedział BBC Ian Gordon, analityk inwestycyjny z Investec.

James Bevan, główny analityk inwestycyjny z CCLA Investment Management, uważa z kolei, że strata była "relatywnie mała", a prywatyzacja banku jest konieczna.

- Prościej byłoby nie sprzedawać udziałów, unikając podejmowania trudnych decyzji i pozostawiając RBS w rękach państwa. Jednak to była właściwa decyzja, tak dla gospodarki, jak i dla brytyjskiego podatnika - powiedział minister Osborne, broniąc decyzji o sprzedaży akcji. Rząd zamierza w ciągu trzech lat pozbyć się dwóch trzecich udziałów w banku.

Pod młotek mają pójść także udziały w innym banku, Lloyds, który został uratowany przed bankructwem dzięki pieniądzom z budżetu. Z ponad 40 proc. udziałów, rząd chce sobie zostawić niespełna 14 procent.

Brytyjski rząd musiał ratować miliardami funtów Royal Bank of Scotland podczas kryzysu finansowego w latach 2008–2009. Zapobiegł jego bankructwu, ale na początku tego roku uznał, że RBS powinien stanąć na własnych nogach. - Sprzedamy udziały za najlepszą cenę, jaką tylko uda nam się uzyskać - zapewniał w czerwcu kanclerz Osborne, dodając, że to "właściwy ruch", który leży w interesie brytyjskiego podatnika i brytyjskiej gospodarki. Decyzja o prywatyzacji banków zapadła w maju po wygranych przez konserwatystów wyborach parlamentarnych.

Analitycy przypominają, ze brytyjski budżet na ratowanie RBS wydał 45,5 mld funtów.

Banki
Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów
Banki
Rekordowy zysk banku centralnego Szwajcarii. 16 mld franków do podziału
Banki
Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej
Banki
Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?
Banki
Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych