Teza : W perspektywie najbliższych 15 lat, do 2040 r., realne jest wprowadzenie w Polsce powszechnego, czterodniowego tygodnia pracy
W jakimś sensie jest to realne, ale nie uważam, że się to wydarzy. W zamian będzie rosła liczba stanowisk pracy, na których czas pracy jest bardziej elastyczny i dostosowany do aktualnych preferencji pracowników i pracodawców. Zamiast sztywno ustalonego czterodniowego dnia pracy spodziewałbym się raczej większej popularności możliwości elastycznego ustalania grafiku, pracy na 80 proc. etatu itp.
Teza : Stopy procentowe w Polsce powinny zostać obniżone jeszcze w pierwszej połowie 2025 r.
Osobiście uważam, że można już dokonywać niewielkich obniżek stóp. Ale jest to złożony problem i odpowiedź nie jest według mnie oczywista.
Teza : Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą
Uważam, że trafnie diagnozuje on pewne wyzwania, zwłaszcza w obszarze trudności z tworzeniem innowacyjnych firm i relacji handlowych z Chinami. Nie jestem jednak przekonany, że cokolwiek z tego wynika.
Teza : Rekomendacja z raportu Maria Draghiego, dotycząca emisji wspólnego długu (na wzór obligacji NextGenerationEU) w celu finansowania wspólnych projektów strategicznych UE, zostanie wdrożona
Wspólne emisje są możliwe i nie są złym pomysłem, jeśli miałyby finansować pewne konkretne ponadnarodowe inwestycje infrastrukturalne. Niezbyt wierzę, że mogą one z sukcesem finansować szerzej pojęty program poprawy konkurencyjności.
Teza 1: Aby sfinansować wzrost wydatków obronnych Polski w najbliższych latach, należy wprowadzić podatek obronny?
Teza : Zakładana przez rząd ścieżka przyrostu długu publicznego Polski jest zbyt stroma i wymaga redukcji (poprzez oszczędności lub wzrost dochodów, np. podatkowych)