Michał Duszczyk

Michał Duszczyk

Dziennikarz ekonomiczny

Dziennikarz, publicysta, absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Z „Rzeczpospolitą” związany od 2013 r. Specjalizuje się w tematyce innowacji i nowych technologii, a także logistycznej i transportowej – pisze m.in. o start-upach, e-commerce, branży pocztowej i kurierskiej, zagadnieniach z zakresu smart city oraz cyberbezpieczeństwa. Współautor cyklu wywiadów z wybitnymi naukowcami i badaczami, poświęconych sztucznej inteligencji. Mentor wspierający młode, innowacyjne spółki w ramach Programu „PFR Sieć Mentorów”, tworzonego przez Fundację PFR. Laureat IX edycji Konkursu organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, nagrodzony za artykuły poświęcone ochronie własności intelektualnej. W mediach pracuje od 1999 r., pisał w takich tytułach jak „Bloomberg Business Week Polska”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Życie Warszawy”, „Plus Minus”, „Życie” i „Parkiet”.

Unia Europejska chce stworzyć rywala dla DeepSeeka i ChatGPT. Ale bez Polski

Firmy m.in. z Niemiec i Francji, naukowcy z Czech, inżynierowie z krajów skandynawskich, a gdzie w tym wszystkim Polska? W unijnym projekcie, który ma stworzyć pierwszy europejski duży model językowy (LLM), nie ma naszego kraju.

Rozpędzeni kurierzy jeszcze dodają gazu. O rynek walczą też Uber i Glovo

Boom na paczki w Polsce sprawił, że działalność w tej branży prowadzi już niemal 10 tys. firm, a to oznacza, że od 2010 r. ich liczba wzrosła aż czterokrotnie – wynika z danych Dun & Bradstreet przygotowanych dla „Rzeczpospolitej”.

To on stoi za DeepSeekiem i rzuca wyzwanie USA. Kto w Chinach buduje systemy AI?

Chiński DeepSeek zaliczył mocne wejście. 40-letni Liang Wenfeng rozbił bank – jego majątek szacuje się na ponad 3 mld dol. Kim jest „Sam Altman z Kantonu”?

Uwaga na gumowe uszy big techów. Smartfon podsłuchuje rozmowy i podrzuca reklamę

Czy nasze urządzenia nas podsłuchują i wysyłają spersonalizowane reklamy? Na to wygląda. A wystarczy przeprowadzić prosty test. Eksperci radzą zadbać o prywatność.

Ile polskie firmy wydają na AI? Mogą sięgnąć po DeepSeek

Rodzimy biznes nie jest zbyt rozrzutny, jeśli chodzi o wdrożenia sztucznej inteligencji. Wciąż aż 46 proc. przedsiębiorstw nie wykorzystuje żadnych narzędzi tego typu. A firmy, które już sięgają po AI, popełniają istotny błąd.

Powstała pierwsza szkoła dla... robotów. Humanoidy zastąpią ludzi w pracy i w domu

Placówka ta, umiejscowiona w Szanghaju, w początkowej fazie ma pomieścić ponad 100 robotów jednocześnie. Chińczycy liczą, że taki projekt szkolenia obniży koszty związane z rozwojem technologii „ucieleśnionej inteligencji”, w której Państwo Środka chce być numerem 1.

Start-upy bez pieniędzy. Inwestorzy wreszcie sypną groszem

Innowacyjne firmy na wczesnym etapie rozwoju miały w minionym roku kłopot z pozyskaniem kapitału, ale – wedle zapowiedzi PFR – rok 2025 przyniesie długo oczekiwane ożywienie. Eksperci wieszczą, że inwestycje przebiją pułap 3 mld zł.

Rodzimy sektor bezpieczeństwa potrzebuje polskich innowacji

Autonomiczne drony, bezzałogowe amfibie na gąsienicach, mobilne źródła energii, nowatorskie radary akustyczne oraz zaawansowana łączność 6G – to tylko niektóre z projektów powstających w zaciszach laboratoriów start-upów nad Wisłą.

Chińczycy mają już coś lepszego, niż budzący postrach w USA DeepSeek. Co potrafi Qwen?

Koncern Alibaba udostępnił właśnie najnowszy model sztucznej inteligencji, który może sterować komputerami i telefonami. W cieniu DeepSeek ruszyła AI, który ma stanowić alternatywę dla najlepszych amerykańskich rozwiązań.

Francuzi palą się ze wstydu. Spektakularna porażka projektu, który wspierał Emmanuel Macron

W cieniu globalnego szału na chiński model DeepSeek debiutował inny system sztucznej inteligencji – Lucie. Francuska technologia, która miała być hitem na lutowym paryskim szczycie AI, okazałą się klapą, a bota wyłączono. Przekonywał np., że „krowa znosi jajka".