Paweł Rożyński

Paweł Rożyński

Redaktor w dziale ekonomicznym „Rzeczpospolitej”

Wydawca, redaktor i publicysta dziennika „Rzeczpospolita”, redaktor prowadzący serwis technologiczny cyfrowa.rp.pl. Prowadził też program Rzeczpospolita TV #rzeczobiznesie. Zaczynał swoją karierę w „Gazecie Wyborczej” w 1993 roku jako dziennikarz biznesowy, m.in. zajmujący się nowymi technologiami. W latach 2007 – 2011 był kierownikiem działu gospodarczego i poradników w „Polska The Times”. Następnie pracował w „Dzienniku Gazecie Prawnej”. Od 2012 roku związany jest z „Rzeczpospolitą”.

Ten myśliwiec szóstej generacji ma atakować z kosmosu. Chiny rzucają wyzwanie w USA

Chiny pokazały samolot myśliwski, który dysponując niezwykłą prędkością i potężnym uzbrojeniem, ma w razie potrzeby przebijać się w przestrzeń kosmiczną i tam prowadzić działania bojowe. Ale pojawiły się wątpliwości.

Paweł Rożyński: I gdzie to ożywienie w gospodarce?

Po bardzo słabym ubiegłym roku, kiedy nasza gospodarka stanęła w miejscu, ten miał przynieść porządne ożywienie. Niestety, jest ono coraz bardziej rachityczne. To wielki powód do niepokoju dla rządu Donalda Tuska.

To miał być biznes stulecia. Przerażeni klienci upadającej technologicznej gwiazdy

Jeszcze trzy lata temu firma 23andMe zajmująca się testami DNA znajdowała się na szczycie, a jej wartość liczono w miliardach dolarów. Teraz mówi się nawet o upadłości, a klienci drżą o swoje dane genetyczne.

Obraz AI zrobił furorę na prestiżowej aukcji. Ile kosztują najdroższe obrazy świata?

Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.

Chińska „Gwiazda śmierci". Pekin opracował zabójczo groźną technologię

Naukowcy z Chin twierdzą, że dokonali przełomu w pracach nad bronią o ukierunkowanej energii, podobną do tej z filmu „Gwiezdne wojny", zdolną do skupiania wielu wiązek mikrofalowych na jednym celu.

Implanty oka pomogą odzyskać wzrok. Przełom w medycynie

Naukowcy stworzyli rozwiązania oparte na chipie umieszczanym pod siatkówką oka i stymulacji kory wzrokowej mózgu. Postęp medyczny w tej dziedzinie jest imponujący.

Koniec twardych dysków? Powstaje przełomowa technologia przechowywania danych

Technika kodu genetycznego DNA służąca do przechowywania ogromnych ilości informacji cyfrowych może być „tańsza niż dyski twarde”. To może być odpowiedź na gwałtowny wzrost zapotrzebowania na bazy danych za sprawą sztucznej inteligencji.

Paweł Rożyński: AI nadzieją związków zawodowych. Ale mogą się przeliczyć

Przekonać pracowników, że sztuczna inteligencja wraz z robotyzacją stanowią dla nich egzystencjalne zagrożenie, i dzięki temu odzyskać siły – to może być nowa strategia związków zawodowych.

Rozłucki: Mamy podatkową dyskryminację rynku kapitałowego w porównaniu z nieruchomościami

– Ten optymizm po 15 października zderzył się z rzeczywistością, i gospodarczą, i polityczną. Widać, że zmiana polityki i instytucji potrwa dłużej – mówi Wiesław Rozłucki, współtwórca Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Zaskakujący ruch Apple. Stawia na wielki zasięg

Apple wydał 1,5 miliarda dolarów na zakup udziałów i pokrycie zadłużenia w firmie Globalstar, zajmującej się komunikacją satelitarną. Da to koncernowi możliwość dotarcia do każdego zakątka globu.