Robert Grzeszczak

Robert Grzeszczak

Prawnik, profesor nauk społecznych, profesor zwyczajny, wykładowca, kierownik Centrum Badań Ustroju Unii Europejskiej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Członek (trzy kadencje: 2017-2027) Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk i Przewodniczący tego gremium (2020–2024), Przewodniczący Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Prawne UW (2021-2024), Członek Rady Doskonałości Naukowej w kadencji 2024-2027, ekspert Team Europe Direct Polska, członek Społecznej Komisji Kodyfikacyjnej, członek Academia Europea (Londyn). Profesor specjalizuje się w prawie instytucjonalnym i rynku wewnętrznego UE, a także prawie międzynarodowym i konstytucyjnym, jest autorem licznych publikacji naukowych i popularyzujących naukę.

Zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie mogą być tylko polityczne. Panel prawników

Teza : Cyfryzacja, zmiany organizacyjne i upowszechnienie pozasądowych metod rozwiązywania sporów rozwiążą większość problemów z niewydolnością sądów

Cyfryzacja, zmiany organizacyjne i upowszechnienie pozasądowych metod rozwiązywania sporów rozwiążą większość problemów z niewydolnością sądów

Jest to remedium na problemy organizacyjne, a więc długotrwałość postępowań, uciążliwość wielu czynności, które współcześnie można zminimalizować, czego możliwości są już istotnie rozbudowane. Zwłaszcza przyspieszyły wskutek pandemii i pracy zdalnej. Procedury jednak nie zostały nie tylko dostosowane do zmieniającego się świata i technologii, nie zostały zasadniczo nawet zmodyfikowane w tym kierunku. Nie załatwi się nimi problemów takich jak utrwalony nawyk sądów do legalistycznego podejścia proceduralnego w miejsce proporcjonalnego. To wymaga innych działań, w tym ustawodawczych.

Nowe izby SN do likwidacji. Co ze skargą nadzwyczajną? Panel ekspertów

Teza 1: Instytucja skargi nadzwyczajnej powinna być zlikwidowana.

 Instytucja skargi nadzwyczajnej powinna być zlikwidowana.

Skarga nadzwyczajna od początku budziła ogromne kontrowersje i była narzędziem ingerencji w prawomocne orzeczenia sądowe. Jej likwidacja to krok w stronę stabilności i przewidywalności systemu prawnego.

Teza 2: Zlikwidowane powinny być dwie tzw. nowe Izby Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Odpowiedzialności Zawodowej. Ich kompetencje powinny przejąć „stare” izby SN.

Zlikwidowane powinny być dwie tzw. nowe Izby Sądu Najwyższego: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Odpowiedzialności Zawodowej. Ich kompetencje powinny przejąć „stare” izby SN.

Sprawę przesądziło orzecznictwo polskich i międzynarodowych sądów w tym zakresie. To logiczna konsekwencja działań naprawczych. Obie Izby powołane zostały w sposób, który podważa ich niezależność. Przywrócenie funkcji starym Izbom SN powinno odbyć się w sposób zapewniający niezakłócone funkcjonowanie Sądu Najwyższego.

Co zrobić z neosędziami i wydanymi przez nich wyrokami? Prawnicy podzieleni

Teza 1: Powołania sędziów po 2018 r. powinny być pozbawione mocy prawnej. Tzw. neosędziowie powinni pozostać sędziami i wrócić na poprzednio zajmowane stanowiska

Powołania sędziów po 2018 r. powinny być pozbawione mocy prawnej. Tzw. neosędziowie powinni pozostać sędziami i wrócić na poprzednio zajmowane stanowiska

Powołania sędziów po 2018 r. powinny być pozbawione mocy prawnej, a neosędziowie powinni wrócić na poprzednie stanowiska. Zgadzam się z tym podejściem. Odejście od wadliwego systemu nominacji sędziowskich wymaga konsekwentnych i jasnych rozwiązań, które nie tylko przywrócą praworządność, ale także zapewnią stabilność w sądownictwie. Powrót na poprzednie stanowiska pozwoli uniknąć chaosu i zminimalizować skutki tej reformy dla systemu.

Teza 2: Tzw. młodzi sędziowie, którzy bezpośrednio przed powołaniem byli asesorami sądowymi, referendarzami albo asystentami sędziów, nie powinni przechodzić weryfikacji.

Tzw. młodzi sędziowie, którzy bezpośrednio przed powołaniem byli asesorami sądowymi, referendarzami albo asystentami sędziów, nie powinni przechodzić weryfikacji.

To rozwiązanie jest rozsądne, ponieważ osoby te przeszły standardową ścieżkę kariery i nie są beneficjentami politycznie motywowanych awansów. Ich status powinien zostać uznany, by uniknąć niepotrzebnego paraliżu sądownictwa i nie destabilizować pracy sądów.

Teza 3: Wyroki wydane przez neosędziów powinny pozostać w mocy. Uchylone powinny być jedynie wyroki, których ważność strony kwestionowały wcześniej, powołując się na wątpliwy status sędziego.

Wyroki wydane przez neosędziów powinny pozostać w mocy. Uchylone powinny być jedynie wyroki, których ważność strony kwestionowały wcześniej, powołując się na wątpliwy status sędziego.

To wyważone rozwiązanie, które pozwala uniknąć anarchii prawnej. Masowe unieważnianie wyroków mogłoby prowadzić do poważnych konsekwencji dla obywateli i systemu prawnego. Kluczowe jest jednak, aby zapewnić mechanizm ochrony praw osób, które już wcześniej podnosiły zarzut wadliwości składu sędziowskiego.

Trzy lata to za mało na zmianę sytuacji w wymiarze sprawiedliwości

Teza : Nie da się przywrócić praworządności w sądach szybko, potrzebujemy na to co najmniej trzech lat.

Nie da się przywrócić praworządności w sądach szybko, potrzebujemy na to co najmniej trzech lat.

Choć zgadzam się, że jest to proces długofalowy, należy go przyspieszyć tak bardzo, jak to tylko możliwe. Im dłużej trwa stan niepewności, tym większe ryzyko, że sprawiedliwość będzie podważana, a obywatele stracą zaufanie do wymiaru sprawiedliwości. Konieczna jest dobrze skoordynowana strategia, która nie tylko uporządkuje status sędziów, ale również zagwarantuje, że sądy będą działały efektywnie. A więc musi dojść do poprawy ekonomiki procesowej, modernizacja tak szczegółów jak i podstaw prawa procesowego.

Prawnicy: polski rząd niepotrzebnie siał zamęt w sprawie izraelskiej delegacji

Teza : Uchwała Rady Ministrów, gwarantująca bezpieczeństwo delegacji władz Izraela na obchody rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz, nie stoi w sprzeczności ze standardami praworządności

Uchwała Rady Ministrów, gwarantująca bezpieczeństwo delegacji władz Izraela na obchody rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz, nie stoi w sprzeczności ze standardami praworządności

Uchwała rządu jest prawnie szkodliwa i niepotrzebna, a wręcz niedopuszczalna, jest działaniem skrajnie nieodpowiedzialnym i podważa fundamenty praworządności. Przyjęta uchwała, choć prawnie bez mocy wiążącej, ma katastrofalny wymiar symboliczny - polityka stoi ponad prawem.Narusza ona zobowiązania międzynarodowe Polski, wprost i arogancko, w tym polską konstytucję, zwłaszcza bezpośrednio art 9 Konstytucji. Prawo międzynarodowe opiera się na współpracy i jego egzekwowania przez państwa, a czuwają nad tym rządy. Polska ma obowiązek stosować prawo w sposób równy, niezależnie od ich funkcji czy narodowości danej osoby. Polityczne deklaracje podważające te zasady szkodzą naszemu wizerunkowi i zaufaniu na arenie międzynarodowej.

Parytet płci we władzach spółek? Eksperci są sceptyczni

Teza 1: Obowiązkowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych, który od stycznia 2026 r. mają stosować największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, a po pół roku pozostałe duże firmy notowane na giełdzie, powinien być rozszerzony na inne spółki

Obowiązkowy parytet płci w zarządach i radach nadzorczych, który od stycznia 2026 r. mają stosować największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, a po pół roku pozostałe duże firmy notowane na giełdzie, powinien być rozszerzony na inne spółki

Moim zdaniem - nie powinien. Generuje to bowiem określone koszty, w tym posiadanie możliwości organizacyjnych - a sama inicjatywa ma charakter pilotażowy, na bazie wąsko zakrojonej grupy spółek, ma to pokazać, czy zasada równego traktowania (niedyskryminacji) utrwali się i wejdzie na stałe w sposób myślenia w środowisku spółek handlowych, co nie jest ani proste ani tak oczywiste. W zasadzie te wymagania nie są lub nie powinny być zaskoczeniem. Pomijając, że dyrektywa była procedowana już w poprzedniej dekadzie XXI wieku, a wiec była o tym wiedza od dawna, to z ogólnych przepisów taki wymóg i reguły są już w prawie UE. Równość kobiet i mężczyzn jest jedną z podstawowych wartości UE i jej głównych celów integracyjnych, co wynika z art. 2 i art. 3 ust. 3 TUE oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE. Zgodnie z art. 8 TFUE, Unia zmierza do zniesienia nierówności oraz promowania równości mężczyzn i kobiet we wszystkich swoich działaniach. Zapewnienie równego dostępu do zatrudnienia ma decydujące znaczenie dla stosowania zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn w dziedzinie zatrudnienia i pracy. Zgodnie z wykładnią systemową, przyjętą dla przyjętych już dyrektyw antydyskryminacyjnych, zakres podmiotowy w przypadku przepisów antydyskryminacyjnych w obszarze stosunków pracowniczych jest bardzo szeroki i dotyczy wszystkich osób, zarówno sektora publicznego, jak i prywatnego, włącznie z instytucjami publicznymi.

Teza 2: Kary jakie będzie mogła nakładać Komisja Nadzoru Finansowego ( kwotę stanowiąca 10 proc. rocznego przychodu) w przypadku niewykonania obowiązków związanych z zapewnieniem równości płci w organach spółek, to skuteczne rozwiązania aby wyegzekwować parytet płci

Kary jakie będzie mogła nakładać Komisja Nadzoru Finansowego ( kwotę stanowiąca 10 proc. rocznego przychodu) w przypadku niewykonania obowiązków związanych z zapewnieniem równości płci w organach spółek, to skuteczne rozwiązania aby wyegzekwować parytet płci

Parytet płci we władzach spółek to słuszna droga do ograniczenia nierówności

Teza 1: Wprowadzanie parytetów płci to właściwy sposób na ograniczenie nierówności w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn

Wprowadzanie parytetów płci to właściwy sposób na ograniczenie nierówności w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn

Dyrektywa wprowadza tzw. harmonizację minimalną i pozostawia możliwość wprowadzenia lub utrzymania przepisów (standardów) bardziej korzystnych niż przewidziane w dyrektywie. Harmonizacja polega na zastąpieniu normą unijną wielu zróżnicowanych przepisów krajowych regulujących daną kwestię. Zadaniem UE jest przy tym znalezienie złotego środka pomiędzy ustanowieniem jednolitego standardu unijnego przy zapewnieniu jednakowych warunków konkurencji dla wszystkich podmiotów i zachowaniem pozytywnych aspektów różnorodności rozwiązań krajowych. W tym modelu harmonizacji instytucje unijne ustanawiają w dyrektywie standard minimalny, przy jednoczesnej możliwości zastosowania przez państwa członkowskie ostrzejszego standardu wobec własnych podmiotów (tu: spółek). Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne dla państw, które tradycyjnie ustanawiają wysokie standardy w danym obszarze.

Teza 2: Nowe przepisy przewidują także wyjątki od obowiązku stosowania zasad równości płci, np. gdy za wyborem kandydata płci przeciwnej przemawiają inne zasady dotyczące różnorodności. Spółki będą wykorzystywać taki wyjątek do omijania obowiązku zapewnienia równości płci w ich organach

Nowe przepisy przewidują także wyjątki od obowiązku stosowania zasad równości płci, np. gdy za wyborem kandydata płci przeciwnej przemawiają inne zasady dotyczące różnorodności. Spółki będą wykorzystywać taki wyjątek do omijania obowiązku zapewnienia równości płci w ich organach

Czy to dobrze, że praca za pomocą aplikacji ma oznaczać etat? Opinie prawników

Teza 1: Dobrze , że dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform przewiduje domniemanie etatu dla osób, które zarobkują za pośrednictwem takich aplikacji, jak np. Uber, Glovo czy Pyszne.pl.

Dobrze , że dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform przewiduje domniemanie etatu dla osób, które zarobkują za pośrednictwem takich aplikacji, jak np. Uber, Glovo czy Pyszne.pl.

Teza 2: Dyrektywa europejska stanowi daleko idącą ingerencję w zasadę swobody umów oraz równości wobec prawa.

Dyrektywa europejska stanowi daleko idącą ingerencję w zasadę swobody umów oraz równości wobec prawa.

Teza 3: Z uwagi m.in. na konstytucyjną zasadę równego traktowania, nie można wykluczyć, że ostatecznie domniemanie etatu w Polsce będzie musiało objąć nie tylko zarobkujących poprzez aplikację, np. kierowców, ale wszystkich zleceniobiorców lub samozatrudnionych, którzy wykonują usługi jak pracownicy.

Z uwagi m.in. na konstytucyjną zasadę równego traktowania, nie można wykluczyć, że ostatecznie domniemanie etatu w Polsce będzie musiało objąć nie tylko zarobkujących poprzez aplikację, np. kierowców, ale wszystkich zleceniobiorców lub samozatrudnionych, którzy wykonują usługi jak pracownicy.

AI pomoże prawnikom, ale opłaty za ich pracę raczej nie spadną

Teza 1: Sztuczna inteligencja może zastąpić prawników w wykonywaniu wielu kluczowych czynności i zrewolucjonizować rynek usług prawnych.

Sztuczna inteligencja może zastąpić prawników w wykonywaniu wielu kluczowych czynności i zrewolucjonizować  rynek usług prawnych.

Ta kwestia, w mojej opinii, jest już przesądzona. Pytanie zatem nie brzmi w istocie "czy", ale "kiedy" to się stanie.

Teza 2: Sztuczna inteligencja może pomóc prawnikom w wykonywaniu ich pracy, ale to ludzkie umiejętności, takie jak kreatywność, empatia i rozumienie kontekstu społecznego, pozostaną niezastąpione w tej dziedzinie.

Sztuczna  inteligencja  może pomóc prawnikom w wykonywaniu ich pracy, ale to ludzkie umiejętności, takie jak kreatywność, empatia i rozumienie kontekstu społecznego, pozostaną niezastąpione w tej dziedzinie.

Oczywiście kładzenie nacisku i uwagi na kontekstowość danej sprawy ma znaczenie, ale nie w każdej sytuacji tak samo. Zdolność kreatywnego myślenia jest ważna na pewnych etapach oceny stanu faktycznego, niemniej nie jest tak, że w procesie wszystko jest możliwe, są stałe przesłanki, zapewniające pewność obrotu prawnego, a to wydaje się najlepiej zapewni obiektywna AI (pod warunkiem , że łańcuchy algorytmów będą tak stworzone, że będą neutralne).

Teza 3: Używanie sztucznej inteligencji będzie domeną dużych kancelarii prawniczych, mniejszym firmom prawniczym nie będzie ona potrzebna.

Używanie sztucznej inteligencji będzie domeną  dużych kancelarii prawniczych, mniejszym firmom prawniczym nie będzie ona potrzebna.

Właśnie sfera cyfrowa znosi zasadniczo podział na centrum / peryferie czy duże / mał mnbe kancelarie. Otwartą kwestią aktualnie pozostaje jakie koszty będzie generować dostęp do produktów AI, sądzę, że z czasem będą coraz niższe.