Przedsiębiorca, który przekazuje na konto fiskusa zaliczki na PIT obliczone od pensji swoich pracowników nie musi otrzymywać gratyfikacji z tego tytułu. Jest to jego uprawnienie, a nie obowiązek.
Jeśli przedsiębiorca uiścił opłatę od wydania zaświadczenia lub zezwolenia, a takiego dokumentu dla niego nie wystawiono, to ma prawo do żądania oddania mu zapłaconej kwoty.
Koszty sporządzenia kserokopii dokumentów i ich wysyłki obciążają stronę wtedy, gdy nie wynikają z ustawowego obowiązku organu podatkowego prowadzącego postępowanie i zostały poniesione w jej interesie i na jej żądanie.
Przedsiębiorca ma prawo zwrócić się do organu o zgodę na rozłożenie w czasie zapłaty swojego zadłużenia podatkowego. Musi mieć jednak ważny powód i odpowiednio uzasadnić swoją prośbę.
Ukarany ma prawo złożyć wniosek o uchylenie kary porządkowej, kiedy jest w stanie wykazać, że niestawiennictwo lub niewykonanie obowiązku nałożonego przez organ podatkowy było przez niego niezawinione.
Podatnik ma prawo złożyć wniosek o sprostowanie decyzji organu tylko odnośnie do pouczeń o przysługującym zaskarżeniu jej. W ten sposób może jednak zyskać czas na przygotowanie się do ewentualnego odwołania.
Podatnik ma prawo ubiegać się o to, żeby w postępowaniu, które go dotyczy, nie uczestniczył konkretny pracownik organu. Wniosek należy jednak umotywować.