Czy to dobrze, że praca za pomocą aplikacji ma oznaczać etat? Opinie prawników
Teza 1: Dobrze , że dyrektywa w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform przewiduje domniemanie etatu dla osób, które zarobkują za pośrednictwem takich aplikacji, jak np. Uber, Glovo czy Pyszne.pl.
Jak wynika z badań, osoby zarobkujące za pośrednictwem platform cenią sobie przede wszystkim elastyczność i swobodę związaną z taką a nie inną formułą współpracy. Z ich punktu widzenia - a badaliśmy to - istotniejsza niż kodeksowe gwarancje jest dla nich możliwość samodzielnego decydowania o swoim czasie pracy i możliwość korzystania z różnych platform jednocześnie. Projektując regulacje trzeba sobie zadawać pytanie, jak odpowiadają one na oczekiwania ich adresatów - w tym przypadku myślę, że mamy do czynienia z propozycją idącą w poprzek oczekiwań grupy, której los teoretycznie chce się poprawić.
Teza 2: Dyrektywa europejska stanowi daleko idącą ingerencję w zasadę swobody umów oraz równości wobec prawa.
Teza 3: Z uwagi m.in. na konstytucyjną zasadę równego traktowania, nie można wykluczyć, że ostatecznie domniemanie etatu w Polsce będzie musiało objąć nie tylko zarobkujących poprzez aplikację, np. kierowców, ale wszystkich zleceniobiorców lub samozatrudnionych, którzy wykonują usługi jak pracownicy.
Istnieje takie ryzyko, ponieważ o konkretnych uprawnieniach i ograniczeniach decyduje forma współpracy i działalności, a nie fakt, czy nawiązywana jest ona za pośrednictwem aplikacji, czy w jakikolwiek inny sposób.