Małgorzata Zaleska

Małgorzata Zaleska

Profesor ekonomii, dyrektorka Instytutu Bankowości SGH, przewodnicząca Komitetu Nauk o Finansach PAN.

Prof. Małgorzata Zaleska jest absolwentką SGH w Warszawie. Stopnie i tytuł naukowy w zakresie nauk ekonomicznych uzyskała odpowiednio: w 1997 r. stopień doktora, w 2000 r. stopień doktora habilitowanego, w 2004 r. tytuł naukowy profesora. Jest autorką ponad 500 pozycji naukowych i popularno-naukowych, m.in. na temat sieci bezpieczeństwa systemu finansowego i bankowości komercyjnej, np. private banking. Pełni funkcję Dyrektora Instytutu Bankowości SGH oraz Przewodniczącej Komitetu Nauk o Finansach PAN. Jest też członkiem korespondentem PAN. Pracę naukową i dydaktyczną od lat łączy z zaangażowaniem w praktyce gospodarczej, jest m.in. Członkiem Rady Nadzorczej mTFI. Była m.in.: Prezesem Zarządu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Członkiem Komisji Nadzoru Bankowego, Członkiem Zarządu International Association of Deposit Insurers, Przewodniczącą Grupy Badawczej European Forum of Deposit Insurers, Członkiem International Relations Committee przy Europejskim Banku Centralnym, Członkiem Economic and Financial Committee przy Radzie UE, Członkiem Zarządu Narodowego Banku Polskiego, Przewodniczącą Komitetu Badań Ekonomicznych NBP, Prezesem Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych SA w Warszawie.

Więcej informacji

Wyjść na fiskalną prostą, podgonić Zachód i wchodzić do strefy euro

Teza Po spełnieniu kryteriów konwergencji Polska powinna rozpocząć prace nad przystąpieniem do strefy euro:

W ewentualnym procesie wstępowania Polski do strefy euro powinniśmy być dalecy od automatyzmu. Po pierwsze, trzeba spełnić kryteria konwergencji, dokonać konsolidacji finansów państwa, a o tym słyszymy od kilkudziesięciu lat. Po drugie, decyzję trzeba umiejscowić w odpowiedniej przestrzeni. Nie wiemy, w jakim świecie będziemy żyli za kilka lat, nie wiemy także, w jakim kierunku podąży w międzyczasie strefa euro. Rozważając wstąpienie do strefy euro, musimy dostrzegać realne korzyści w trzech wymiarach: politycznym, gospodarczym i społecznym. Ponadto trzeba pamiętać, że samo spełnienie warunków konwergencji – z dzisiejszej perspektywy historycznych – nie zapewnia odniesienia sukcesu w strefie euro. Konieczna jest bowiem nie tylko konwergencja nominalna, ale przede wszystkim konwergencja realna. Tym samym przystąpienie do strefy euro może stwarzać szanse, ale nie daje pewności odniesienia sukcesu.

UE na drodze do marginalizacji. Wyzwaniem spójność krajów Wspólnoty

Teza : Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą

Raport Maria Draghiego dotyczący konkurencyjności UE trafnie adresuje wyzwania stojące przed całą Wspólnotą

Unijnej gospodarce grozi marginalizacja, zarówno tej zachodniej, jak i środkowej. Duże inwestycje w nowoczesne technologie oraz infrastrukturę i obronność są konieczne. Zasadne jest przesunięcie akcentów i środków z celów zrównoważonego rozwoju (Zielonego Ładu) na inwestycje zwiększające konkurencyjność i bezpieczeństwo Wspólnoty. Trzeba dokonać rzetelnej, kompleksowej i wielowątkowej analizy skutków wdrażania regulacji ESG w Europie (także w kontekście ich wpływu na konkurencyjność w długim i krótkim okresie). 

Teza : Rekomendacja z raportu Maria Draghiego, dotycząca emisji wspólnego długu (na wzór obligacji NextGenerationEU) w celu finansowania wspólnych projektów strategicznych UE, zostanie wdrożona

Rekomendacja z raportu Maria Draghiego, dotycząca emisji wspólnego długu (na wzór obligacji NextGenerationEU) w celu finansowania wspólnych projektów strategicznych UE, zostanie wdrożona

Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów

Teza 1: Aby sfinansować wzrost wydatków obronnych Polski w najbliższych latach, należy wprowadzić podatek obronny?

Aby sfinansować wzrost wydatków obronnych Polski w najbliższych latach, należy wprowadzić podatek obronny?

Ewentualne wprowadzenie podatku obronnego powinno mieć charakter tymczasowy. Powinien on obowiązywać do momentu osiągnięcia założonego wcześniej stanu bezpieczeństwa, choć doświadczenia wskazują, że raz wprowadzony podatek pozostaje z reguły "na zawsze". Powinni być nim objęci wszyscy podatnicy, bo bezpieczeństwo kraju odnosi się do każdego obywatela.