Wielkie otwarte dla wszystkich źródło wiedzy i narzędzie do komunikacji bez granic, w którym każdy znajdzie miejsce dla siebie. To obiecywał internet na początku XXI wieku. I obietnicy dotrzymał. Zapomnieliśmy jednak, że nie wszystko jest na sprzedaż.
Pokładamy wiarę w tymt, że każda nowa technologia przyniesie nam postęp. Ale wraz z nim przychodzi rozczarowanie, bo nie tak wyobrażaliśmy sobie jego konsekwencje. Zapominamy, że technologie nie żyją własnym, niezależnym życiem – to nasza natura decyduje o tym, jak zostaną wykorzystane.
Jesteśmy uwięzieni w swoich twarzach i gestach. Splątani historiami, które nas stworzyły lub zniszczyły. Jeśli nie potrafimy uchwycić istoty samych siebie, może zrobi to za nas obiektyw aparatu?
Dlaczego korporacje coraz częściej promują wartości kojarzone dotychczas z kulturową lewicą? Czy firmy poważnie traktują społeczną odpowiedzialność biznesu? I na ile zmiany wymuszane przez Brukselę mogą polepszyć naszą jakość życia? O tym rozmawiają Michał Płociński i Hubert Salik.
Prawie 8 tysięcy systemów międzygwiezdnych, 10 milionów graczy z całego świata – największa galaktyka, jaką kiedykolwiek zasiedlił człowiek. Na początku maja skończy 20 lat. Witajcie w świecie Eve Online.
Między wiarą, ideologią i rzeczywistym zagrożeniem – czyli czym jest współczesny ekologizm. Lepiej się cofnąć i ograniczyć czy może wykonać skok do przodu i spróbować uratować planetę dzięki nowym, niskoemisyjnym technologiom? I czy da się zmienić dzisiejszy kapitalizm tak, by nasza konsumpcja przestała odbywać się kosztem natury? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński.
Czym jest geotrapping i jak miejscy urbaniści mogą wykorzystać go do przeprowadzenia rewolucji, jakiej potrzebują polskie miasta? Dlaczego właściwie nigdy nie doczekaliśmy się prawdziwej polityki mieszkaniowej? I czy można mówić już o kryzysie polskiej idei samorządu? O tym dyskutują Hubert Salik i Michał Płociński.
Słynny ChatGPT jest tylko jednym z narzędzi, które za chwilę mogą zrewolucjonizować naszą komunikację z komputerami. Ale jaka będzie ta sztuczna inteligencja? Samoucząca się i świadoma czy ściśle zaprojektowana przez człowieka? I kto ma więcej racji: technooptymiści czy technopesymiści? Rozmawiają Hubert Salik i Michał Płociński.
Najsilniejsi w Europie, czy kraj z gospodarką o wiele bardziej zrujnowaną, niż się to wydaje jego mieszkańcom? Bezrobocie jedno z najniższych w Unii Europejskiej, ale widmo masowych zwolnień coraz wyraźniejsze. Kryzys gospodarczy coraz mocniej puka do naszych drzwi, ale czy uda się nam go przetrwać? Odpowiedzi szukają Michał Płociński i Hubert Salik, redaktorzy magazynu „Plus Minus”.