Tarcza antykyzysowa - co się zmienia w upadłości
W piątek prezydent podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-21. Ustawa stanowi kontynuację działań rządu w obszarze realizacji tzw. tarczy antykryzysowej i wprowadza kolejne kilkadziesiąt rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom społeczno-gospodarczym epidemii. Między innymi przewiduje ona wyczekiwane przez przedsiębiorców czasowe zawieszenie obowiązku składania wniosków o ogłoszenie upadłości.
Obowiązek zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości trzeba odroczyć
W obecnej sytuacji w związku z pandemią koronawirusa, wielu przedsiębiorców ma rzeczywiste problemy z płynnością finansową. Epidemia może spowodować masowe upadłości, co w dłuższej perspektywie nie będzie korzystne dla gospodarki. Ani wprowadzone dotychczas, ani projektowane rozwiązania legislacyjne nie przewidują żadnej formy odroczenia obowiązku zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości w przypadku przedsiębiorców, u których zachwianie płynności finansowej spowodowane jest epidemią koronawirusa.
Koronawirus: Restrukturyzacja i upadłość w dobie pandemii
Problemy gospodarcze wynikające z epidemii koronawirusa mogą przyczynić się do wzrostu liczby postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych. Przedsiębiorcy zagrożeni utratą płynności finansowej powinni zawczasu podjąć odpowiednie działania. W niektórych przypadkach klauzula siły wyższej w umowie albo sądowa zmiana kontraktu (rebus sic stantibus) może w obecnej sytuacji uchronić przed niewypłacalnością.
Co dołączyć do wniosku o upadłość konsumencką
Ponad 2 mln osób ma w Polsce problem ze spłatą zobowiązań. Ogłoszenie upadłości to dopiero początek wyboistej drogi do oddłużenia, które często następuje po około 5 latach od złożenia wniosku do sądu.