Ostatnia taka kobieta
Nie ma chyba w tej chwili pośród żyjących aktorek drugiej o tak wielkim historycznym znaczeniu. Olivia de Havilland, umierając 26 lipca 2020 r., zamknęła erę gwiazd dawnego Hollywood. Inne wielkie aktorki jej pokolenia: Marilyn Monroe, Audrey Hepburn czy Elizabeth Taylor są już ikonami w pamięci miłośników kina. Sophia Loren, po ponad 60 latach od uzyskania statusu gwiazdy i zdobycia Oscara – wciąż żyje i właśnie po raz kolejny pojawiła się na ekranie. Obecnie kina na świecie generalnie są zamknięte, dlatego i ona dołączyła do gwiazdozbioru Netfliksa. Na platformie można obejrzeć tegoroczną premierę – „Życie przed sobą" w reżyserii syna aktorki, Eduardo Pontiego.
Łukasz Jasina: Wszystkie role Wojciecha Pszoniaka
Wojciech Pszoniak był jednym z najwybitniejszych aktorów w historii polskiego teatru. Dla masowej publiczności był jednak głównie gwiazdą kina. Moryc Welt, Robespierre, Dziennikarz/Stańczyk, Korczak – to tylko niektóre jego wybitne kreacje.
Polskę i Węgry wiele dzieli. Historyczne niebratanki
Wypomnienie Donaldowi Tuskowi przez część węgierskich mediów dziadka z Wehrmachtu zdumiało wielu obserwatorów, burząc obraz wspólnoty losów obu narodów. W rzeczywistości Polskę i Węgry dzielą kwestie fundamentalne: postawy wobec Hitlera, udziału w Zagładzie i pamięci o tych wydarzeniach.
Przypadki profesora Borejszy
Zmarł znawca dziejów XIX-wiecznej Polski, autor badań włoskiego faszyzmu i – jakże dziś ważnych – niemieckiego rasizmu wobec Słowian. Wybitny historyk, którego karierze towarzyszył cień mrocznych wyborów ojca i stryja.
Richard Pipes - amerykańska kariera i polska wrażliwość
Dla Aleksandra Sołżenicyna był rusofobem, a dla wielu Polaków – „naszym człowiekiem w Białym Domu". O tym, kim naprawdę był zmarły przed kilkoma dniami historyk, pisze ekspert z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.