Aktualizacja: 28.09.2020 19:22 Publikacja: 28.09.2020 19:22
Iwona Kujawa
Foto: materiały prasowe
Liczba zdających w 2020 r. jest niemal taka sama jak przed rokiem: ok. 6,5 tys. młodych prawników. Bywały lata, że zdawało i 10 tys. osób. Czy to oznacza, że boom na korporacje mamy już za sobą?
Po roku 2006 bywały roczniki, w których chętnych na aplikacje było 10–12 tys., a w rekordowym 2009 r. – nawet ponad 14 tys. osób. Ale wówczas wynikało to z otwarcia w 2006 r. dostępu do zawodów prawniczych. W pierwszych latach po 2006 r. o aplikacje ubiegali się chętni nie tylko bieżącego rocznika absolwentów studiów prawniczych, ale także ci, którzy od lat marzyli o takim zawodzie, a nie mieli szansy się do niego dostać. Od kilku lat sytuacja pod tym względem jest ustabilizowana. Aktualnie liczba chętnych na aplikacje jest nierozerwalnie związana z liczbą absolwentów wydziałów prawa. A tych w ostatnich latach nie przybywa. Obserwujemy, że co roku ok. 40 proc. absolwentów wydziałów prawa bezpośrednio po studiach startuje na aplikacje prawnicze, podczas gdy – przykładowo – w roku 2008 takich absolwentów było ponad 60 proc. Zmniejszenie zainteresowania aplikacjami może również wynikać ze znacznie większego aniżeli przed laty nasycenia na rynku profesjonalnych usług prawniczych.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
437 kandydatów rywalizowało w środę o 220 miejsc na obu aplikacjach w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury: sędziowskiej i prokuratorskiej.
Rozstrzygnięcie sprawy bez rozważenia argumentów spierających się stron wystawia jak najgorsze świadectwo samemu sądowi.
Konkursy na asystentów sędziego cieszą się coraz mniejszą popularnością. Co potencjalnym kandydatom oferuje ta praca? Czy mają potem szansę zostać sędzią?
Już w grudniu uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą mogli przystąpić do próbnych egzaminów. Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) podała szczegóły. Przedstawiamy harmonogram próbnego egzaminu ósmoklasisty i próbnej matury.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, czyli duży pakiet zmian mających m.in. wzmocnić nadzór nad egzaminami zawodowymi (i samymi egzaminatorami) oraz umożliwić ich pełną cyfryzację.
Minister Sprawiedliwości opublikował projekt nowelizacji rozporządzenia ws. wysokości opłaty za udział w egzaminie adwokackim. Kandydaci na adwokatów będą mile zaskoczeni.
Wielu prawników coraz częściej zadaje sobie powyższe pytanie. A ci, którzy tego nie robią, powinni jak najszybciej zacząć.
Ministerstwo sprawiedliwości podało wyniki egzaminu notarialnego, który odbył się w dniach 3-5 września br. Są nieco gorsze niż w ubiegłym roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas