Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 08.04.2020 15:43 Publikacja: 08.04.2020 14:21
Foto: Adobe Stock
Od 31 marca 2020 r. bieg terminów procesowych w różnego rodzaju postępowaniach został zawieszony na czas epidemii – sprawy są wstrzymane. Nie można także organizować posiedzeń. Dotyczy to także postępowań prowadzonych przez wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych – zarówno spraw w toku, jak i nowych wniosków.
- Działalność orzecznicza komisji jest zawieszona, a załatwienie sprawy w ciągu ustawowego 4-miesięcznego terminu od dnia złożenia wniosku niemożliwe (termin ten jest zawieszony) - informuje Rzecznik Praw Pacjenta. - Pamiętać przy tym należy, że do komisji można wnieść sprawę, jeśli od dnia uzyskania wiedzy o zdarzeniu, z którym wiążemy nieprawidłowości po stronie placówki medycznej, nie upłynęło więcej niż 1 rok. Termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie. Termin ten nie jest zawieszony.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
Od soboty 7 września obowiązują wyższe kwoty odszkodowań z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Maksymalna kwota to blisko 223 tysiące złotych.
Pacjent, który w szpitalu np. doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może otrzymać świadczenie kompensacyjne - odszkodowanie za błąd medyczny. Na pytania z tego zakresu odpowiada adwokat Anna Koniuszko specjalizująca się w prowadzeniu spraw cywilnych oraz karnych z zakresu prawa medycznego.
Pieniądze wpłynęły na konta w sprawach dotyczących sześciu pacjentów, a o świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych ubiega się 571 osób.
Rzecznik praw pacjenta wydał pierwsze decyzje w ramach Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W czwartek 20 czerwca weszło w życie brakujące rozporządzenie.
20 czerwca wejdzie w życie brakujące rozporządzenie, które pozwoli na wypłaty świadczeń. Pacjenci poszkodowani wskutek błędów medycznych i ich rodziny czekali na nie od dziewięciu miesięcy.
Od 6 września 2023 r. wojewódzkie komisje do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych zastąpił nowy system kompensacji działający przy wsparciu instytucjonalnym i administracyjnym rzecznika praw pacjenta.
Osoby, które ucierpiały podczas leczenia w szpitalu, nie mogą otrzymać świadczenia kompensacyjnego, bo brakuje przepisów wykonawczych.
Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do Ministra Zdrowia i Ministra Sprawiedliwości o pilną zmianę przepisów dotyczących odpowiedzialności karnej lekarzy za tzw. błędy medyczne. Medycy oczekują kompromisu między potrzebami pacjentów, a możliwości bezpiecznego wykonywania zawodu przez samych lekarzy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas