Aktualizacja: 01.10.2016 11:21 Publikacja: 01.10.2016 11:21
Foto: Bloomberg
Jas-Mos to tzw. zorganizowana część przedsiębiorstwa kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Do SRK trafia wraz z grupą ok. 1,6 tys. pracowników. W środę na nieodpłatne przekazanie Jas-Mosu zgodzili się akcjonariusze JSW, wśród których dominujący jest Skarb Państwa (reprezentowany przez ministra energii). W czwartek podobną decyzję podjęło walne zgromadzenie wspólników SRK - podmiotu należącego do Skarbu Państwa (także nadzorowanego przez resort energii).
Jas-Mos to kolejna kopalnia, która trafia do SRK na gruncie kolejnych nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Umożliwiają one sfinansowanie działań wobec przejętych przez SRK kopalń (w tym świadczeń dla ich pracowników) z budżetu państwa.
Zapraszamy na specjalne wydanie podcastu "Twój Biznes Extra", w którym podsumowujemy najważniejsze wydarzenia gospodarcze w styczniu. Gościem specjalnym odcinka jest Leszek Bukowski, Chief AI Officer w VetApp, który odpowie na kluczowe pytania ostatnich dni - czy ograniczenie eksportu chipów do Polski, ma znaczenie? Czy DeepSeek to „game changer” na rynku AI
Nasze roboty zostały zaprojektowane z myślą o zadaniach wymagających szybkości i precyzji. Ich konstrukcja pozwala na wykonywanie powtarzalnych ruchów efektywnie i z wielką dokładnością – mówi Takanori Inaho, prezes Epson Europe.
Jako minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz najczęściej odwiedzał Brukselę, gdzie znajduje się kwatera główna NATO. Był też m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Niemczech. Za to odpowiedzialny za zakupy zbrojeniowe wiceminister Paweł Bejda z ośmiu podróży aż dwa razy był w Korei Południowej.
Jest piątek, 31 stycznia – na codzienny podcast "Rzeczpospolitej" o gospodarce "Twój Biznes" zaprasza Bartłomiej Kawałek. Dziś przyglądamy się wpływowi Donalda Trumpa na globalne nastroje biznesowe, nowej inwestycji w energetyce odnawialnej wartej 30 mld zł oraz stagnacji gospodarki europejskiej. Sprawdzimy też, jak Toyota utrzymała pozycję światowego lidera w sprzedaży aut.
W 2024 roku liczba cyberataków na całym świecie wzrosła o 44%. Pokazuje to, jak bardzo potrzebne są działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Trzeba podkreślić, że Europa wciąż boryka się z niedoborem specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa w więcej niż jednym czy dwóch obszarach wiedzy.
Aby spokojnie spędzać czas wolny od zajęć, warto pamiętać o dobrym przygotowaniu do wyjazdu – w tym o odpowiednim ubezpieczeniu.
Górnicze związki zawodowe z Katowic i Bełchatowa będą dzisiaj protestować w Warszawie w związku z kryzysową sytuacją polskiej energetyki i górnictwa. Zdaniem związkowców rząd dąży do zamknięcia sektora górniczego przed wynegocjowanym 2049 rokiem.
Na dziesięć zobowiązań ujętych w umowie koalicyjnej obecnego rządu, tylko dwie z zapowiedzi zostały w pełni zrealizowane. Reformy przyspieszające transformację i przygotowujące energetykę na zagrożenia, takie jak braki mocy do produkcji prądu, albo dopiero ruszają, albo nie zostały jeszcze rozpoczęte.
W ocenie Najwyższej Izby Kontroli działania poprzedniego rządu związane z organizacją importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy z Rosji nie były prawidłowe. Zostały one podjęte z opóźnieniem i bez koordynacji pomiędzy uczestniczącymi w nich podmiotami. NIK skierowało także wnioski do prokuratury.
Krajowe zużycie energii elektrycznej wzrosło w tym roku względem poprzedniego o 1,83 proc. do 125,26 TWh licząc od stycznia do września. Jednocześnie udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej był w tym okresie najniższy w historii i wynosił ok. 61 proc. Rekordowy był także wrzesień.
Od ponad roku regiony węglowe z powodzeniem korzystają z unijnych funduszy na rozwój po węglu. Dlaczego polski rząd chce je pozostawić bez pieniędzy po 2027 roku? – pyta ekspertka.
Wraz z nowym ministrem aktywów państwowych pojawiła się szansa na rozwiązanie problemów energetyki węglowej i górnictwa. Potrzebny jest nowy plan uwzględniający realia rynkowe, obowiązujące prawo oraz zapewniający osłony dla górników.
Rządowa delegacja z minister przemysłu Marzeną Czarnecką oraz ministrem aktywów państwowych Borysem Budką wznawia rozmowy z Komisją Europejską. Dotyczą one zgody i notyfikacji pomocy publicznej dla polskiego górnictwa. – To priorytetowe zadanie dla mojego resortu – zapewnia minister Czarnecka. Problemy górnictwa jednak rosną wraz z rosnącymi zapasami surowca przy kopalniach i elektrowniach. Głos zabrały związki zawodowe.
Polska energetyka w niedalekiej przyszłości nie będzie oparta na węglu zarówno z powodów klimatycznych, jak i ekonomicznych. Najtańszy dla niej scenariusz to duży udział odnawialnych źródeł energii – pisze dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas