Szykują się kolejne nowości w przepisach o prawie wodnym. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pracuje nad projektem w tej sprawie. Informacje o tym pojawiły się w wykazie prac legislacyjnych rządu.
Zmiany mają ułatwić interpretację i doprecyzować regulacje prawa wodnego. Chodzi o wątpliwości związane z przypisaniem kompetencji organu właściwego w postępowaniu administracyjnym właściwej jednostce organizacyjnej Wód Polskich.
Projekt wprowadza ułatwienia w prowadzeniu postępowań administracyjnych. Chodzi o te, w których jest wiele stron postępowania. Zmiana dotyczy przede wszystkim doręczania postanowień o wszczęciu postępowania oraz zapewnienia możliwości zapoznania się z dowodami lub uczestniczenia w postępowaniu. Proponuje się likwidację obowiązków związanych z ogłaszaniem w prasie lokalnej informacji o wszczęciu postępowań w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego. W efekcie postępowanie ma się skrócić. Zmniejszy się także liczba obowiązków administracyjnych organów Wód Polskich, prowadzących tysiące postępowań dotyczących pozwoleń wodnoprawnych.
Ministerstwo Gospodarki Morskiej proponuje również, aby do 31 grudnia 2020 r. podmioty korzystające z usług wodnych składały Wodom Polskim oświadczenia, na podstawie których będą ustalone opłaty za usługi wodne.
– Rekomendowanym rozwiązaniem jest również zestawienie informacji niezbędnych do określenia wysokości opłaty zmiennej za korzystanie z usług wodnych – wyjaśnia Michał Kania z tego ministerstwa. Tłumaczy także, że wprowadzenie regulacji pozwoli jednoznacznie rozwiać wszelkie wątpliwości interpretacyjne dotyczące informacji, którymi Wody Polskie posługują się na okoliczność ustalania wysokości opłaty zmiennej za korzystanie z usług wodnych.