RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 06.04.2020 07:46 Publikacja: 05.04.2020 19:08
Donald Tusk apeluje o przemyślenie sprawy przynależności Fideszu, ugrupowania Viktora Orbána (z lewej), do Europejskiej Partii Ludowej. Zdjęcie z 2015 roku
Foto: European Council
Pandemia Covid-19 zmusza rządy do wprowadzania nadzwyczajnych przepisów, aby skuteczniej walczyć z chorobą. Obrońcy praw człowieka przyznają, że nadzwyczajna sytuacja uzasadnia użycie nadzwyczajnych środków, jednak muszą one spełniać pewne wymogi. Prawo międzynarodowe mówi o trzech. Po pierwsze, proporcjonalność, czyli dotkliwość restrykcji musi być uzasadniona stanem zagrożenia epidemiologicznego.
Niezbędność, czyli każda z restrykcji musi rzeczywiście służyć zamierzonemu celowi, jakim jest pokonanie pandemii. Wreszcie niedyskryminacyjność, czyli nowe środki nie mogą różnicować ludzi, nie mogą być pretekstem do atakowania konkretnych grup, mniejszości czy jednostek. Coraz więcej przykładów pokazuje jednak, że te proste zasady nie są przestrzegane i groźna choroba jest wykorzystywana przez niektórych rządzących do wzmacniania swojej władzy.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 2 na 3 stycznia w Kijowie rozległy się eksplozje - miasto było celem ataku dronów.
Polskim przedsiębiorcom dostarcza nowoczesne rozwiązania finansowe, wyznacza standardy w branży leasingowej. Zaczęło się skromnie – od jednego aktu założycielskiego i sporych ambicji. Dziś PKO Leasing jest liderem polskiego rynku leasingowego, który napędza małe i duże biznesy. Jak wyglądało 25 drogi na szczyt?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Mer Kijowa Witalij Kliczko odwiedził żołnierzy na froncie - w obwodzie charkowskim i w Donbasie.
Już o godzinie 11 czasu polskiego rok 2025 rozpoczął się na Kiribati - to pierwsze miejsce na Ziemi, które weszło w Nowy Rok.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 30 na 31 grudnia doszło do ataku ukraińskich dronów na skład paliw w obwodzie smoleńskim.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
24 lutego 2022 roku Rosja dokonała pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę. Rosjanie informują o wyposażeniu 100 proc. mobilnej grupy Wojsk Rakietowych Przeznaczenia Strategicznego Federacji Rosyjskiej w nowe systemy uzbrojenia.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
Pasztet strasburski z kaczych lub gęsich wątróbek (foie gras) oraz łosoś zdominowały jadłospis podczas ostatnich świąt we Francji. Sprzedaż pasztetu w grudniu zwiększyła się o ponad 30 proc., łososia i pstrąga o ponad 10 proc., sprzedaż szampana i win musujących zmalała z kolei o 6 proc.
Z początkiem 2025 roku władze Mediolanu wdrożyły nowe, restrykcyjne zakazy dotyczące palaczy. Od 1 stycznia zabronione jest m.in. palenie we wszystkich miejscach publicznych na terenie miasta. Za złamanie zakazu grożą grzywny.
Karol Nawrocki opuścił oficjalną inaugurację polskiej prezydencji w Unii, by protestować z garstką rolników, najbardziej uprzywilejowaną i roszczeniową grupą interesu. Czy jako prezydent RP też będzie się zachowywał jak Andrzej Lepper?
U progu rozpoczęcia polskiego przewodnictwa w Unii Europejskiej, prezydent-elekt USA pokazał, że jedność polityczna Wspólnoty to fikcja.
Premier Włoch Giorgia Meloni spotkała się na Florydzie z prezydentem-elektem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.
„Czy Pani/Pana zdaniem inny polityk obecnej koalicji byłby lepszym premierem niż Donald Tusk?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
W porcie Køge niedaleko Kopenhagi zauważono 20 niezidentyfikowanych dronów. Policja potwierdziła, że zaobserwowano cztery duże jednostki i wszczęła dochodzenie w sprawie incydentu w obawie przed rosyjskimi atakami hybrydowymi.
Pomimo gróźb premiera Fico o zaprzestaniu wspomagania Ukrainy dostawami prądu, słowacki operator elektroenergetyczny zapewnia, że Słowacja nie pozostawi sąsiada bez pomocy. Oba kraje obowiązuje ważny kontrakt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas