W ciągu ostatnich czterech miesięcy przeznaczyła na cele charytatywne ponad 4 miliardy dolarów. – Ta pandemia dołożyła ciężaru życiu Amerykanów, którym już wcześniej nie było łatwo – napisała na portalu Medium, gdzie ogłosiła najnowszą transzę dotacji dla 384 organizacji i instytucji działających w 50 stanach.
Wśród nich są takie, które troszczą się o podstawowe potrzeby mieszkańców USA – banki żywności czy fundusze pomocy doraźnej. Ale też i organizacje pomagające społecznościom mniej uprzywilejowanym: Morgan State University, który tradycyjnie kształci czarnoskórych studentów; placówki YMCA – oferujące zajęcia rekreacyjne, sportowe oraz promującej działalność humanitarną i chrześcijańską.
– Straty ekonomiczne i skutki zdrowotne [pandemii] najbardziej dotknęły kobiet, mniejszości kolorowych, ludzi żyjących w biedzie. Tymczasem majątki miliarderów powiększyły się znacznie – pisze MacKenzie Scott, motywując swoją decyzję oraz wybór obdarowanych.
To była żona założyciela portalu wysyłkowego Amazon – Jeffa Bezosa. Jako pierwsza księgowa uczestniczyła w budowie firmy, obecnie jednej z najprężniej rozwijających się w USA. W ramach rozwodu, który sfinalizowany został rok temu, Scott otrzymała 4 proc. udziałów w firmie, wówczas wartych 37 mld dol. W czasie pandemii wartość akcji Amazonu, który m.in. jest sklepem internetowym, ale też oferuje filmy, muzykę oraz przestrzeń w chmurze internetowej, poszybowała w górę. Wartość jej akcji przekroczyła zaś 60 mld dolarów. Według Forbesa, Scott jest teraz trzecią najbogatszą kobietą na świecie z majątkiem wycenianym na ponad 55 mld dol., po odjęciu ostatnich dotacji.
Według Rockefeller Philanthropy Advisors (RPA) Scott w tym roku w sumie przeznaczyła prawie 6 mld na cele charytatywne. W połowie br. Scott przekazała 1,7 mld na organizacje walczące o prawa kobiet i społeczności LGBT oraz uczelnie dla Afroamerykanów. – 6 mld dol. to największe roczne datki przekazane przez jedną osobę organizacjom charytatywnym – powiedziała agencji Bloomberg Melissa Berman, szefowa RPA.