Reklama
Rozwiń
Reklama

Stadnina w Michałowie wyprzedaje araby

Na 7 października stadnina w Michałowie ogłosiła przetarg, na który wystawi 22 konie. Jest wśród nich pięć źrebnych klaczy. Potomstwo po słynnych polskich ogierach zostanie sprzedane razem z nimi.

Aktualizacja: 05.09.2017 17:28 Publikacja: 05.09.2017 16:41

Stadnina w Michałowie wyprzedaje araby

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Jak pisze RMF FM, ogłoszony przez stadninę w Michałowie przetarg ma na celu odrobienie strat po fatalnej Pride of Poland. Na słynnej niegdyś aukcji sprzedano zaledwie 6 z 25 wystawionych koni za łączną kwotę 410 tys. dolarów.

W celu ratowania finansów stadniny jej władze postanowiły wyprzedać cenne konie. Do sprzedaży przeznaczono 22 zwierzęta, w tym pięć źrebnych klaczy. ojcami ich potomstwa są tak utytułowane polskie ogiery jak Ekstern czy Equator.

To o Eksternie mówił w 2015 roku były już dyrektor stadniny w Michałowie Jerzy Białobok: "W ostatnich latach Ekstern jest tym ogierem, który wywarł największy wpływ na naszą krajową hodowlę". 

Ekstern to "nie tylko najbardziej utytułowany polski ogier, ale przede wszystkim ojciec czempionów i czempionek, a także zasłużonych w hodowli matek. Dość wspomnieć, że za córki Eksterna podczas tegorocznej aukcji głównej kupcy zaoferowali aż 2 miliony 86 tysięcy euro plus 45 tys. podczas Letniej Aukcji. Cenowy aukcyjny rekord wszech czasów padł już podczas licytacji klaczy sprzedawanej jako Lot 1 – janowskiej Pepity, która kosztowała nabywcę milion czterysta tysięcy euro!" - czytamy na portalu polskiearaby.com.

Źrebięta ciężarnych klaczy, gdy się urodzą, mogą być bardzo cennym majątkiem stadniny, a mają być sprzedane wraz z matkami.

Reklama
Reklama

Po klęsce tegorocznej aukcji Pride of Poland minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewniał, że "genetyka jest cenniejsza od pieniędzy", a ta przez ostatnie lata została "zmarnowana.

Jurgiel twierdził również, że dochody z aukcji "wcale nie były takie małe", a stadnina nie chciała "wyprzedawać koni", choć byli na nie nabywcy.

- Wyprzedaż totalna może mieć miejsce tylko raz. Już w Polsce dokonano prywatyzacji złodziejskiej, powyprzedawano wszystko, nic nie mamy - mówił Jurgiel.

 

 

Policja
Nietykalna sierżant „Doris”. Drugie życie tajnej policjantki
Społeczeństwo
Polska się starzeje. Czym grozi nam kryzys demograficzny?
Społeczeństwo
Marznące opady to dopiero początek. IMGW wydał kolejne ostrzeżenia
Społeczeństwo
Nadchodzą duże zmiany w pogodzie. Temperatury mogą zaskoczyć
Społeczeństwo
W prognozach pogody znowu duży mróz. Ostrzeżenia IMGW dla części kraju
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama