3:00
1:00
Aktualizacja: 12.05.2016 06:44 Publikacja: 11.05.2016 08:30
Foto: PAP/Paweł Supernak
0:30
23:21
Głosowanie nad wnioskami w sprawie audytu zaplanowano na godzinę 00:30
23:01
Z wypowiedzi ministrów wyłania się bardzo ponury obraz rządów PO-PSL, ale audyt przedstawiony wyłącznie w tej formie jest "troszkę udawany" - ocenił w sejmowej debacie poświęconej audytowi rządów PO-PSL poseł Tomasz Jaskóła (Kukiz'15).
22:35
Tomasz Siemoniak wniósł o odrzucenie audytu z ośmiu lat rządów koalicji PO-PSL, przedstawionego przez ministrów rządu PiS. Powiedział, że raport nie istnieje, a wystąpienia ministrów nazwał chaotycznymi popisami ministrów rządu PiS.
Jak ocenił były szef MON, wystąpienie jego następcy Antoniego Macierewicza (PiS) było objawieniem się talentu aktora komediowego. Macierewicz odpowiedział, że chodzi raczej o tragifarsę, którą poprzedni rząd zrobił z wojska.
"Chciałbym wnieść o odrzucenie raportu o stanie spraw publicznych i instytucji państwowych na dzień zakończenia rządów koalicji PO-PSL, z zastrzeżeniem, że ten raport tak naprawdę nie istnieje, nie otrzymaliśmy żadnego dokumentu, nie otrzymaliśmy żadnych danych. Odnosiliśmy się do serii chaotycznych popisów ministrów rządu PiS. To po prostu jest niepoważne. Tak się nie traktuje państwa. Tak się nie traktuje opinii publicznej" - powiedział Siemoniak.
22:02
"Prawdziwy audyt" miał miejsce 25 października, kiedy 37 proc. głosujących powiedziało, że to wy powinniście rządzić - mówiła w Sejmie Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) w debacie nad przedstawionym audytem rządów PO-PSL. Zdaniem Lubnauer to był "całodzienny, populistyczny show".
21:24
Gdyby przyszło mi podsumować ten dzień, to powiem: "kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem" - tak do raportu na temat działalności rządów PO-PSL w debacie odniosła się b. premier Ewa Kopacz (PO).
Kopacz podkreśliła, że politycy PiS przedstawiając raport epatowali opinię publiczną "oszczerstwami i półprawdami". "Gdyby przyszło mi dzisiaj podsumować ten dzień (...), to powiem: +kłamaliście rano, kłamaliście w południe i kłamiecie teraz, wieczorem+" - podkreśliła była premier.
"Chcecie zakwestionować ostatnie 8 lat, w których my zmienialiśmy Polskę, a wy przegrywaliście kolejne wybory" - mówiła Kopacz. Dodała, że przez 8 lat politycy PiS marzyli, "by wreszcie dorwać się do władzy".
21:00
Dziś Polacy mieli możliwość zorientować się, w jakim państwie żyli przez ostatnie osiem lat - mówił Stanisław Piotrowicz (PiS) w debacie nad przedstawionym audytem rządów PO-PSL . Zdaniem Piotrowicza jest to "wiedza porażająca".
"Wysłuchaliśmy druzgocącego raportu, jakże wnikliwego, jakże konkretnego, popartego dowodami i dokumentami" - podkreślił Piotrowicz.
Ponadto jego zdaniem media były "usłużne rządzącym". "Media potrafiły wykreować fałszywy obraz państwa, państwa w którym przyszło nam żyć przez osiem lat" - oświadczył.
20:30
Wystąpienia ministrów można zobaczyć w serwisie YouTube
20:21
Zakończyło się wystąpienie Antoniego Macierewicza
20:15
"Zawierano w urzędzie MON długoterminowe umowy zlecenia z osobami z politycznego otoczenia ministrów. Nie stwierdzono istnienia dokumentacji wskazującej na rodzaj opracowań, jakie mieli sporządzić na potrzeby MON"
20:13
20:10
"W 2014 r. z inicjatywy Bronisława Komorowskiego podjęto reformę systemu dowodzenia, która wprowadziła chaos w armii. Podobnie było z tzw. uzawodowieniem służby wojskowej. Realnie zmniejszono jej stan i pozbawiono mobilizacji rezerwy."
20:05
19:57
- SKW bezprawnie i bezzasadnie inwigilowała ponad 20 opozycyjnych polityków, w tym nieaktywnego od dawna byłego premiera Jana Olszewskiego - kontynuował szef MON.
19:50
- Ukryto kluczowe dokumenty w sprawie katastrofy smoleńskiej - mówi Macierewicz
19:45
19:44
19:35
19:29
Żaden z programów rozwoju Sił Zbrojnych, na które wydano 50 mld złotych, nie został ukończony - podsumowuje Macierewicz.
19:22
Za waszych rządów przekonywano, że Rosja rychło zostanie członkiem NATO. Co się z wami stało? Co się działo w waszych głowach? - pytał szef MON
19:18
19:16
Minister oświadczył, że polskie wojsko w kondycji, w jakiej je zastał, "zdolne było jedynie do prowadzenia ograniczonych działań opóźniających działania agresora". "Nie zapewniono realnej pomocy ze strony państw sojuszniczych" - podkreślił. Zauważył zarazem, że "wojska skoncentrowano na granicy zachodniej - tak jakby stamtąd groziło zagrożenie - pozostawiając flankę wschodnią bez osłony i pozostawiając ludność w stanie niepewności".
19:13
- Występuję jako ostatni, co symbolizuje, jak rząd PO-PSL traktował armię polską. Była na samym końcu, najbardziej zaniedbana - mówił szef MON.
19:11
Ostatni głos zabrał Antoni Macierewicz
19:10
19:07
19:03
18:59
- Wykorzystano policję do antagonizowania niewygodnych władzy grup społocznych, np. kibiców czy rolników - kontynuuje minister
18:57
"Przez osiem lat rząd koalicji PO-PSL nie przygotował ustawy antyterrorystycznej" - powiedział Błaszczak, przedstawiając audyt z czasów rządów PO-PSL. Przypomniał, że we wtorek projekt takiej ustawy przyjął rząd Beaty Szydło. "A więc można, tylko trzeba chcieć i potrafić" - dodał.
Inne zarzuty wymienione przez Błaszczaka to brak nadzoru nad BOR, „przede wszystkim brak odpowiedzialności za niedopełnienie obowiązków 10 kwietnia 2010 roku, gorzej, bo awanse po tragedii smoleńskiej”.
18:55
- Za rządów PO-PSL zlikwidowano ponad połowę posterunków policji - mówi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak
18:42
- Prokurator Generalny miał związane ręce i bardzo ograniczone możliwości, był pozbawiony wpływu - mówi Ziobro.
18:40
18:35
- Przez ostatnie 8 lat zdemolowano prokuraturę i doprowadzono do chaosu wewnętrznego - mówi Ziobro. - Przestańcie udawać, że bronicie demokracji. Afery i setki oszukanych ludzi powinny śnić się wam po nocach - dodał minister
18:30
Swoje wystąpienie rozpoczął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro
18:29
Minister pytał o zmiany gospodarcze z 2013 roku. - To straty dla budżetu państwa rzędu 2 mld złotych rocznie. Trzeba być bardzo bogatym państwem, żeby pozwolić sobie na coś takiego - mówił.
18:27
18:20
- Widząc skalę zaniedbań jesteśmy zdeterminowani do poprawy sytuacji. Zmiany trwają i będziemy konsekwentnie wprowadzać je w życie - powiedział Radziwiłł
18:14
18:12
- Już w pierwszych dniach pracy w ministerstwie zdrowia stanęliśmy przed wielkim wyzwaniem uratowania programu informatyzacji polskiej służby zdrowia, czyli tzw. projektu P1 – elektronicznej platformy gromadzenia, analizy i udostępniania zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych - wskazał Radziwiłł.
18:10
- Polska zajęła 34. miejsce na 35 sklasyfikowanych państw w europejskim rankingu służby zdrowia. Można powiedzieć, że sięgnęliśmy dna - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł
18:04
17:53
- Przeprowadzone kontrole wykazały wiele przypadków nepotyzmu w agencjach rolnych - mówił Jurgiel
17:50
"Polityce rolnej brakowało spójności, cechowała ją fragmentaryczność działania, podszyta brakiem kompetencji. Nic dziwnego, że obecnie w wielu dziedzinach na wsi mamy do czynienia z trudną sytuacją" - powiedział.
Według niego brak reakcji rządu i opóźnione działania doprowadziły do destabilizacji na podstawowych rynkach w Polsce. Olbrzymie trudności - jak mówił - przeżywa polskie mleczarstwo. "Zgoda na rezygnację z kwotowania produkcji mleka, a także obłożenie rolników olbrzymimi karami za przekroczenie limitów pogorszyły wydatnie sytuację na tym rynku" - mówił. "Tragiczna" jest - jak podkreślił - sytuacja na rynku mięsa wieprzowego i w chowie trzody chlewnej, a regres w produkcji rolniczej nastąpił w niemal wszystkich obszarach. Poprzednia ekipa - przekonywał - dopuściła do niekontrolowanej sprzedaży polskiej ziemi. Minister rolnictwa uznał także, że nie podejmowano znaczących działań, by niwelować różnice między miastem a wsią.
17:45
- Nieudolność, nieskuteczność i opieszałość - tak poprzednie rządy podsumowuje minister. - dopuszczono do niekontrolowanej sprzedaży ziem cudzoziemcom - dodaje.
17:41
Raport składa minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel
17:38
Waszczykowski: W latach 2007-2015 została osłabiona pozycja Polski
17:29
17:24
Minister cyfryzacji Anna Streżyńska wyliczyła błędnie dysponowane pieniądze przez poprzedni rząd. Podkreśliła, że część inwestycji nie została dokończona. Ich dokończenie zostanie sfinansowane przez obecny budżet
17:17
Gowin mówił, że ustawa o szkolnictwie była wielokrotnie nowelizowana i obecnie jest często zupełnie nieczytelna. - Środowisko naukowe jest zgodne, potrzebna jest nowa ustawa.
17:15
Gowin, przedstawiając bilans rządów PO-PSL w obszarze nauki i szkolnictwa wyższego, podkreślił, że szkolnictwo wyższe w latach 2011-2014 przeszło dwie głębokie próby reformy. "Intencje tej reformy były pozytywne. Chodziło z jednej strony o dostosowanie systemu szkolnictwa wyższego do systemu bolońskiego, z drugiej zaś o wypracowanie obiektywnych kryteriów oceny działalności naukowej i działalności dydaktycznej umożliwiającej wzrost konkurencyjności między uczelniami. Gorzej jest, jeżeli chodzi o efekty" - podkreślił minister.
17:13
17:10
17:08
Zaczyna minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin
17:04
17:00
Tchórzewski odnosił się do działań koalicji PO-PSL w odniesieniu do sektora energetycznego, który podlegał wówczas resortowi skarbu. "Z tych 8 lat 7,5 roku oceniam negatywnie, a nawet szkodliwie" - podkreślił. Tylko ostatni minister skarbu Andrzej Czerwiński, według Tchórzewskiego, coś próbował robić dla sektora energetycznego.
16:58
Minister podkreśla, że było wiele nietrafionych inwestycji, które były szkodliwe dla polskich finansów i energetyki. Jednym z przykładów jest elektrownia w Stalowej Woli.
16:54
16:52
Swoje wystąpienie rozpoczął minister energii Krzysztof Tchórzewski
16:50
Waszczykowski podkreślił, że mimo rosnącej emigracji w czasach poprzedniej władzy ubyło 18 konsulatów i 13 ambasad
16:49
16:45
Łukaszenka proponował Donaldowi Tuskowi włączenie się do zakończenia konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Premier sam siebie wykluczył z próby rozwiązania tego konfliktu - mówi Waszczykowski
16:38
Szef MSZ uważa, że dobre relacje z Niemcami, nie przełożyło się to na korzyści dla naszego kraju.
16:35
Waszczykowski uważa, że poprzedni rząd popełniał sporo błędów w polityce wobec Federacji Rosyjskiej. - Zabrakło dobrej analizy sytuacji w Rosji. Dokumenty MSZ wskazują jak grano z Rosją przed 10 kwietnia 2010 r., a jak po katastrofie smoleńskiej - mówił
16:33
Gliński o rządach PO: Lekkomyślność i dowolność działań
16:30
Waszczykowski zwraca uwagę na złe zarządzanie. - Audyty i kontrole wykazały, że wiele procedur wewnętrznych nie było przestrzegane - mówił
16:29
16:25
Swoje podsumowanie rozpoczął szef MSZ Witold Waszczykowski
16:19
16:16
Minister podkreśliła, że w Polsce rośnie skrajne ubóstwo. Dotyka ono wielu dzieci
16:13
16:10
- Bezrefleksyjnie, niepotrzebnie, niezgodne z prawem wydawaliście środki finansowe. System wspierania rodzin nie spełniał swojej podstawowej roli - mówi Rafalska
16:05
Na mównicy pojawiła się Minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska
16:02
Kempa: Zespół Laska kosztował Skarb Państwa 265 tys. zł.
16:00
- Ministerstwo funkcjonowało jak biuro podróży. Jeżdżono do Teksasu oglądać jak rośnie trwa, żeby ją potem wyłożyć na Stadionie Narodowym. Do Turcji jeżdżono, żeby obejrzeć koncert Madonny, żeby potem urządzić go w Polsce (...) 1,6 mln złotych poszło na bilety na koncert Madonny - mówił minister
15:56
Sprawozdanie rozpoczął minister sportu Witold Bańka
15:54
- Polscy armatorzy, wycofując zlecenia na budowę statków z upadających stoczni, zmuszeni zostali na składanie zamówień w stoczniach zachodnich i azjatyckich. Polska gospodarka straciła na tym 6 mld złotych - wymienił minister
15:51
- Początek rządów PO-PSL oznaczał też koniec przemysłu stoczniowego w Szczecinie - mówił Marek Gróbarczyk
15:48
15:44
Podsumowanie przedstawia teraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk
15:40
Od ograniczeń i nieprawidłowości szkołę należy uwolnić - kończy Zalewska
15:38
Zalewska wylicza, że na kampanię wspierającą nauczanie matematyki wydano 10 milionów złotych. - Efekty wystarczy porównać z wynikami matur - mówi
15:36
15:30
Minister uważa, że polskie szkoły uczą nieprzydatnej wiedzy. - Kolejne pokolenia są zmuszane do budowy życia poza krajem - mówiła.
15:27
15:22
Zalewska: Polscy nauczyciele wypełniają papierki zamiast uczyć. Szkoły są uwięzione w biurokracji
15:19
15:18
15:15
Zalewska mówi, że przejęcie resortu po poprzednikach to: "trzęsienie ziemi jak u Hitchcocka". Jej zdaniem projekt cyfrowa szkoła zakończył się niepowodzeniem. - W wielu szkołach nie ma e-podręczników, komputerów i tablic multimedialnych - wymieniała.
15:11
Sprawozdanie rozpoczęła minister edukacji narodowej Anna Zalewska
15:10
Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej wystąpienie Piotra Glińskiego nazwała kłamliwym. Zgłosiła wniosek o przerwę, który został odrzucony przez Marszałka Sejmu.
15:04
- Naraziliście Polskę na ryzyko utraty tożsamości narodowej. Polacy muszą o tym wiedzieć i muszą to zapamiętać - wicepremier tymi słowami zakończył swoje wystąpienie.
15:01
- Przez 8 lat nie potrafiliście przeprowadzić reformy polityki promocji polskiej kultury za granicą - minister ponownie zwrócił się do opozycji.
14:59
- Dyrektorów powoływano tuż przed odejściem – taki sam casus jak w TK.
14:57
- Zdumienie budzi polityka muzealna. Muzeum Historii Polski zostało przewidziane w 2006 roku. Przez cały okres rządu PO-PSL nie mogło doczekać się poważnych decyzji inwestycyjnych. Dopiero w 2015 roku został przyjęty projekt budowy placówki - mówił minister.
14:55
14:51
14:49
- 20 procent pracowników w ministerstwie kultury jest zatrudnionych na tzw. śmieciówkach. Naraziliście nas na przegrane procesy - mówi minister.
14:47
- Ustawiła się do nas długa kolejka instytucji na skraju upadku - kontynuuje wystąpienie minister Gliński.
14:46
PiS zrobił happening polityczny, było mówienie o tym, jak było źle; audyt powinien być w formie pisemnej, powinny być daty, sumy, nazwiska - ocenił poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak.
14:42
- Blokowane były działania niektórych części ministerstwa. Państwo nie chcieli rządzić także w sferze legislacyjnej. Blokowaliście zmiany legislacyjne, można wymienić jakich ustaw nie realizowaliście, chociaż była taka potrzeba. Sprawa dotyczy m .in. finansowania mediów publicznych, aktualizacji prawa prasowego - wymienia Gliński.
14:38
14:37
Minister Gliński przestawia 11 podstawowych ustaleń ogólnych.
Pierwsze to brak wypracowanych zasad polityki i strategii kulturalnych.
14:36
Czas na wystąpienie ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.
14:32
Na mównicy wystąpił poseł Brejza (PO): "składamy wniosek o głosowanie imienne".
14:28
- Wynajęto firmę do rekrutacji na stanowisko stworzone pod konkretną osobę - wylicza Kempa. - Dyrektorom wypłacano wysokie nagrody, a pracownikom "trzynastek" nie (...) Proces patologii nie ominął również KPRM. Powołaliśmy centrum oceny administracji - powiedziała i zakończyła wystąpienie.
14:26
14:25
Kempa: Stwierdzono też nadużycia w kwestii nagród - nagrody dla 3 osób wynosiły 26 proc. wszystkich.
14:21
14:18
Zarobki dyrektorów generalnych wynosiły od 15 do 24 tys zł - kontynuuje Kempa.
14:16
14 dyrektorów generalnych miało wynagrodzenie wyższe niż premier, a 3 dyrektorów wyższe niż prezydent - podkreślała Kempa.
14:15
Szefowa KPRM mówiła również o znaczących opóźnieniach w rozpatrywaniu spraw obywateli.
14:13
Kempa odniosła się do zarzutów dotyczących tego, że partia rządząca nie przedstawia swoich prac z ostatniego pół roku: - Chcę jasno i wyraźnie powiedzieć, że przeprowadzamy reorganizację, porządkujemy zarobki (...)
14:11
14:07
Najważniejsze wynagrodzenia szły dla członków zespołu Macieja Laska zajmującego się wyjaśnieniami przyczyn katastrofy smoleńskiej. Zespół kosztował 265 tys zł - mówiła.
14:05
14:02
- Przejęłam kancelarię z ogromnym deficytem, 13 mln zł. A to jest tylko ten jeden rok, w poprzednich było podobnie - mówi Kempa.
14:01
Trwa wystąpienie szefowej KPRM Beaty Kempy: - Kancelaria zajmowała się głównie propagandą wątpliwego sukcesu.
14:00
Sejm wznowił prezentację audytu rządów PO-PSL.
13:55
- Uważam, że jest to akt bezradności, brak pomysłu na współczesność, na przyszłość i grzebanie w przeszłości i tak odbieram cały ten audyt - powiedział w Sejmie dziennikarzom były minister rolnictwa Marek Sawicki. - Na razie, póki co, wielkich rewelacji nie usłyszałem - dodał.
13:51
13:50
13:48
- Zamieniliśmy ciepłą wodę w kranie Tuska na urząd ds. wody PiS - powiedział Stanisław Tyszka z ruchu Kukiz'15, komentując audyt rządów PO-PSL przygotowany przez PiS. Czytaj więcej.
13:46
- Audyt to rzetelny dokument, który powinien zawierać raport o stanie państwa. Raport mówiący o dorobku i zaniechaniach poprzedniego rządu. Tymczasem to, co otrzymaliśmy, niewątpliwie takim dokumentem nie jest. Przypomina on raczej "palikotowe show" - powiedziała podczas briefingu wiceszefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer.
13:45
13:30
- Kiepski spektakl, próba nerwowej reakcji na sobotni marsz opozycji - lider PO Grzegorz Schetyna tak ocenił audyt rządów PO-PSL. Przekonywał, że prawda o 8 latach rządów Platformy i Stronnictwa to 450 mld zł uzyskanych z UE.
13:08
13:05
Rządy PO-PSL osiągnęły poziom dna - ocenił prezes PiS Jarosław Kaczyński.
12:24
Była premier Ewa Kopacz odniosła się do wyników dzisiejszego audytu. - Oszukiwali w kampanii wyborczej, i oszukiwali i teraz. Nie ma zgody, na taki styl uprawiania polityki. Niech mówią, czym mogą się pochwalić po tych 6 miesiącach rządów - mówiła.
Sławomir Neumann zwrócił uwagę na kolejne informacje dotyczące ratingu Polski, które mają być przedstawione w najbliższy piątek. Przewiduje, że ponownie zostanie obniżony.
12:20
12:12
W internecie pojawił się poniższy plakat:
11:59
Do godziny 14.00 została ogłoszona przerwa.
11:55
Mariusz Kamiński zwrócił się do opozycji: co mówilibyście, gdyby teraz służby robiły to co robiły za Waszych rządów? Nikt nie jest i nie będzie inwigilowany za to, że brał udział w demonstracji albo napisał nieprzychylny rządowi artykuł.
11:54
Funkcjonariusze służb podejmowali działania pod wpływem alkoholu - kontynuuje Kamiński.
11:53
W CBA wstrzymano około 20 raportów, które miały trafić do prokuratury - mówi Kamiński
11:51
- Służby nie wykonywały podstawowych obowiązków nałożonych przez ustawy - podkreśla koordynator służb specjalnych.
11:49
- ABW w środowisku Obrońców Krzyża posiadało tajnego współpracownika - mówi Kamiński.
11:48
11:47
Kamiński mówi, że prowadzono działania rozpoznawcze publicystów portalu salon24.pl.
11:44
- ABW nie podjęła żadnych działań w celu wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej - Mariusz Kamiński przedstawia audyt dotyczący rządów PO-PSL.
11:43
11:42
11:40
11:38
- W 2012 roku w związku z marszem "Obudź się Polsko" służby były zobligowane do podjęcia działań mających pozyskanie wiedzy o uczestnikach marszu. Służby objęły również swoim zainteresowaniem wybrane uroczystości patriotyczne - mówi koordynator służb specjalnych.
11:36
11:34
11:32
Przemawia minister Mariusz Kamiński. - Służby specjalne za poprzedniej ekipy inwigilowały 52 dziennikarzy. Wobec 7 dziennikarzy użyto specjalistycznego sprzętu podsłuchowego do ujawnienia wszystkich numerów telefonów, jakimi posługiwali się dziennikarze - mówi.
Minister przypomniał, że podsłuchiwano głównie dziennikarzy naszej gazety.
***
Za rządów PO Agencja inwigilowała kilkudziesięciu dziennikarzy, głównie „Rzeczpospolitej".
Czytaj więcej na ten temat: Polskie media pod lupą ABW
11:30
- Chcemy być częścią Europy i chcemy realizacji naszych polskich interesów - tymi słowami minister zakończył wystąpienie.
11:29
- Jesteśmy w ogonie innowacyjności. Jesteśmy bombardowanie za Wasze grzechy. Nadrabiamy zapóźnienia, które przez wiele lat były zaniedbywane - mówi wicepremier.
11:27
- Niewidzialna ręka wolnego rynku musi być poparta konkretnymi działaniami ze strony rządu - podkreśla.
11:24
11:23
Źródła dochodu instytutów badawczych 1/3 to wynajem - kontynuuje wicepremier Morawiecki.
11:22
11:21
Poprzedni model gospodarczy cechował się niefrasobliwością - mówi Morawiecki.
11:20
11:18
- Wpadliśmy w szereg pułapek, choćby słabości instytucji, zadłużenia, z których będziemy wychodzić przez 20 lat - podkreśla
Horoskopy dla psów - na to były wydawane pieniądze. Wirtualne cmentarze - wylicza minister.
11:16
- Najlepszą polityką przemysłową miał być, zdaniem poprzedniego rządu, brak takiej polityki - mówi minister Morawiecki.
11:15
11:12
Na mównicy sejmowej znajduje się wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki. - Z kraju wyjechało od 2 do 3 mln naszych rodaków. Naszym "towarem eksportowym" byli Polacy - zaznaczył minister.
11:10
Minister przypomniał słowa marszałka Piłsudskiego: "należy ich gonić". Kogo? Doskonale wiecie. Piłsudski miał rację - powiedział minister Jackiewicz i zakończył swoje wystąpienie.
11:07
W MSP wprowadziliśmy opodatkowanie niewspółmiernie wysokich odpraw - podkreślił minister. - Dzisiaj nie ma "świętych krów".
11:06
11:05
Rządy PO-PSL grzeszyły przeciwko etyce zawodowej i zwykłej przyzwoitości - mówi minister Jackiewicz.
11:01
10:58
10:56
Wyniki audytu rządów PO - PSL przedstawiają teraz w Sejmie poszczególni ministrowie gabinetu Beaty Szydło.
10:53
10:52
Posłowie PO przekazują sobie w mediach społecznościowych poniższy skan:
10:51
10:48
10:47
10:43
Trwa przemówienie Ministra Skarbu Państwa Dawid Jackiewicz. - Spływają do mnie oburzające dane nt zaniedbań w spółkach skarbu państwa - mówi.
Minister wylicza teraz 7 grzechów głównych rządu PO-PSL.
10:40
Na mównicy sejmowej wystąpiła posłanka Pomaska (PO) i poprosiła, aby politycy PiS również słuchali przemówień kolegów i nie nagrywali posłów Platformy Obywatelskiej i nie biegali po sali.
10:37
- 1 mln 200 tys zł za remont gabinetu ministra infrastruktury - wylicza minister Adamczyk i kończy swoje przemówienie.
10:35
10:34
10:32
10:27
- Drogi i autostrady budowano źle i nieterminowo. Roszczenia firm drogowych wobec państwa to ponad 10 mld zł - podkreślił minister.
10:24
10:22
- Do końca 20212 roku miało być wybudowane 4 tys. km autostrad. Obecnie jest 1400 km - mówi minister Adamczyk.
10:20
10:17
Przemawia Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa.
10:15
Poseł Jakub Rutnicki poprosił o przerwę. Podkreślił z mównicy sejmowej, że minister Szałamacha nie rozliczył się z w"wakacji w Stanach".
Marszałek Sejmu skomentował, że nie był to wniosek formalny.
***
Rzeczpospolita informowała w lutym, że minister finansów przez dziewięć miesięcy studiował na Uniwersytecie Harvarda w USA. Studia odbył na przełomie 2014 i 2015 roku nietypowo, bo będąc posłem PiS. Przed wyjazdem Szałamacha poinformował w mediach społecznościowych, że wystąpił o urlop w Sejmie.
10:15
Zakończyło się przemówienie ministra Szałamachy.
10:14
10:13
Zamiast uszczelniać system podatkowy, rząd PO-PSL podnosił podatki, np. VAT w 2011 r. - podkreślił minister. - W Ministerstwie brakuje spójnych i efektywnych narzędzi informatycznych do ściągania podatków - dodał. - Jedyny pomysł PO-PSL na naprawę finansów publicznych to zabranie pieniędzy z OFE - mówił.
10:12
10:11
Jak podkreśla minister w swoim przemówieniu, straty polskich firm z powodu toksycznych opcji walutowych to 9 mld zł.
10:10
10:09
- Przez rządy PO-PSL nastąpił spadek dochodów podatkowych o 3,2% PKB (ok. 60 mld zł) - powiedział minister.
10:08
Trwa przemówienie ministra Szałamachy
10:07
10:05
10:01
10:00
9:57
Posłowie wykrzykiwali do ministra Szałamachy: "oddaj dietę".
9:55
Trwa przemówienie ministra finansów Pawła Szałamachy. W Sejmie jest głośno. Politycy komentują wystąpienie premier.
9:54
Premier zakończyła przemówienie. Na sali owacja na stojąco partii rządzącej.
9:52
- O dzisiejszym sprawozdaniu mówicie, że to czysta polityka - zwróciła się do opozycji premier. To co robiliście, to była realna krzywda obywateli - mówiła Szydło. Przykładem tego, była afera Amber Gold - powiedziała. - To krzywda obywateli, za którymi państwo za Waszych czasów nie stanęło, nie ujęliście się za zwykłymi ludźmi, nie był dla Was ważny interes ojczyzny.
Premier co jakiś czas w swoim przemówienia przypomina trzy słowa: Egoizm, marnotrawstwo i pogarda.
Szydło podkreśliła, że zwróci się do Wysokiej Izby o powołanie komisji śledczej ds. Amber Gold.
9:51
9:50
- Chcę jeszcze raz podkreślić, to nie jest żadne rewanż, to jest pokazanie prawdy, obrazu, jaki zostawili nam poprzednicy. Musimy dziś powiedzieć jakie mamy możliwości działania. Ten raport powinni przedstawić politycy koalicji rządzącej, którzy odchodzili. My dziś składamy ten raport za nich. Szanowni Państwo, dziś zobaczycie jak pracowali. Egoizm, marnotrawstwo i pogarda - tymi słowami Szydło podsumowała pracę poprzedniego rządu.
- Przez 8 lat budowaliście państwo teoretyczne; państwo sytych kręgów władzy, gdzie obywatele i ich potrzeby się nie liczyły - mówiła.
9:49
9:48
- Władza nie rozumiała, że ma służyć obywatelom i ma realizować dobro publiczne (...) Wy i nowa opozycja musimy wyciągnąć wnioski z tych ośmiu lat i dlatego dzisiaj chcemy o tym powiedzieć. Ten raport należy się przede wszystkim Polakom - podkreślała Szydło.
9:47
- Was rozliczyli już wyborcy - powiedziała premier, po czym rozległy się brawa.
Zobacz wystąpienie premier:
9:45
- Ostatnich 8 lat, to czas gdy rządzący za nic nie brali odpowiedzialności - oceniła Szydło.
9:42
- Opozycja oczekuje od nas wywiązywania się z zobowiązań wyborczych. I słusznie, bo dotrzymamy słowa - kontynuuje Szydło.
9:40
- Dziś ci, którzy mówią "nie realizujecie obietnic", sami nie pokazali, co pozostawili po swoich rządach - mówi z sejmowej mównicy Szydło.
9:39
9:36
Na mównicę weszła premier Beata Szydło.
9:33
- Chodzi wam tylko o spektakl medialny - mówił z sejmowej trybuny w kierunku posłów PiS lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
9:31
9:29
9:25
- Najlepszym audytem dla ostatnich 8 lat rządów PO-PSL jest przede wszystkim wzrost gospodarczy, malejące bezrobocie i rosnące oceny naszego kraju w rankingach międzynarodowych - powiedziała przed posiedzeniem Sejmu premier Ewa Kopacz.
9:23
9:19
Sejm zdecydował, że wysłucha informacji rządu o wynikach audytu rządów PO-PSL - posłowie rozstrzygnęli w głosowaniu punkt sporny. Wcześniej o przełożenie debaty wnioskował poseł Nowoczesnej Jerzy Meysztowicz. Meysztowicz domagał się przedstawienia każdemu posłowi wyników audytu w formie pisemnej. Podobny wniosek złożył Stefan Niesiołowski z PO.
9:10
Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu, na którym PiS przedstawi wyniki audytu. - Na pewno nie zarzucą nam sponsorowania o. Rydzyka, wycinania drzew w Puszczy czy wyprowadzania koni z Janowa - mówiła przed posiedzeniem Ewa Kopacz.
9:08
9:05
Konferencja Beaty Szydło jeszcze się nie zaczęła, ale komentarze na temat audytu już się pojawiają.
Cel polityczny audytu jest oczywisty: pokazać, w jakim stanie poprzedni rząd zostawił kraj - pisze w środowej "Rzeczpospolitej" Andrzej Gajcy.
„Rzeczpospolita" ustaliła, że mimo wyraźnego polecenia do dziś nie wszystkie ministerstwa w pełni przyłożyły się do tego zadania, co – według naszych źródeł – w ostatnich dniach sprawiło niemały kłopot. Dlaczego? Jak twierdzą nasi informatorzy, jeszcze w niedzielę nie było decyzji, aby raport prezentować. – Decyzję podjął sam prezes Jarosław Kaczyński – słyszymy z ust polityka z kierownictwa partii. Jak twierdzi, została ona podyktowana sobotnim marszem opozycji i KOD, który był jednym z największych protestów przeciwko władzy od 1989 roku. – Dostrzegamy to, co wydarzyło się w minioną sobotę. I dlatego chcemy pokazać obywatelom, jak Polska pod rządami tej dzisiejszej opozycji rzeczywiście wyglądała – dodaje prominentny polityk PiS.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
Czy Polska wyśle żołnierzy na Ukrainę w ramach potencjalnej misji pokojowej? O to pytala "Rzeczpospolita" marszałka Sejmu Szymona Hołownię po jego rozmowach w Helsinkach. - Tylko pod parasolem NATO - odpowiedział Hołownia.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Na konflikcie o telewizje TVN i Polsat może stracić koalicja rządząca, bo niekoniecznie z działaniami ocenianymi przez część obywateli jako cenzura będzie jej do twarzy – uważa politolog, prof. Uniwersytetu Warszawskiego, Rafał Chwedoruk,
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.
Gdyby pierwsza tura wyborów prezydenckich odbyła się w najbliższą niedzielę, zdecydowanie wygrałby ją kandydat Koalicji Obywatelskiej przed "obywatelskim" kandydatem Prawa i Sprawiedliwości. Sondaż Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Sąd Najwyższy uchylił w środę sierpniową uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej, która odrzuciła sprawozdanie komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
Dlaczego wybory prezydenckie w Rumunii wzbudziły takie kontrowersje? Jak mechanizmy dezinformacji i ingerencji zewnętrznych wpłynęły na wynik głosowania i doprowadziły do jego unieważnienia? Analityk mediów społecznościowych Michał Fedorowicz zdradza kulisy tego zaskakującego procesu politycznego.
Wojska Obrony Terytorialnej przyjmują do służby osoby z kategorią zdrowia, która zwalnia z powołania w kamasze.
Państwowa Komisja Wyborcza przyjrzała się sprawie słynnego konta w serwisie X, promującego Platformę Obywatelską. Nie stwierdziła nieprawidłowości, choć kontrowersje może budzić sposób, w jaki doszła do takich wniosków.
Chcemy, aby strategia rozwoju polskiej turystyki powstała we współpracy z samorządami, organizacjami turystycznymi i przedsiębiorcami - mówił na wczorajszej konferencji pod hasłem „Od wizji do realizacji: wspólna strategia dla branży turystycznej” sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Piotr Borys.
Nie możemy narzekać na współpracę z rządem przy usuwaniu skutków powodzi. Wiadomo, że chciałoby się więcej i szybciej, ale wszystko jest robione sprawnie – mówi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” burmistrz Głuchołaz Paweł Szymkowicz.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas