- Te zakazy wydawał najpierw Minister Zdrowia, a teraz wydaje je Rada Ministrów i co kilka dni są one zmieniane i uzupełniane. Odpowiadamy za złamanie zakazów, które obowiązywały w dniu zdarzenia – więc zdjęcie jakiegoś zakazu następnego dnia nie zwalnia nas z odpowiedzialności - zaznacza RPO.
Kara z Sanepidu i co dalej
Rzecznik Praw Obywatelskich dostał skargę od osoby ukaranej 5 tys. kary administracyjnej za to, że złamała kwarantannę. Dowodem dla Sanepidu była informacja z policji, że osoba ta nie odebrała o godz. 22 telefonu od policjanta. Zainteresowany mówi, że był w domu, tyle że wyciszył telefon i poszedł spać. Teraz kara zostanie mu ściągnięta z konta. Jedyne, co może zrobić, to odwołać się.
- Jest na to generalnie 14 dni. Co prawda specustawa koronawirusowa zatrzymała bieg terminów, ale w tym wypadku zwlekanie z odwołaniem nie ma sensu. Im wcześniej złoży się odwołanie, tym wcześniej będzie się nim mógł zająć organ II instancji - radzą eksperci RPO.
Odwołanie wnosi się do organu wyższego stopnia za pośrednictwem organu, który wydał decyzję. Jeśli decyzję wydał państwowy powiatowy inspektor sanitarny, drugą instancją jest państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Jeżeli decyzję wydał w I instancji wojewódzki inspektor, to organem II instancji jest Główny Inspektor Sanitarny.
Odwołanie jest tym bardziej istotne, że przynajmniej teoretycznie służy stronie wniosek o wstrzymanie natychmiastowego wykonania decyzji (zgodnie z art. 135 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego). Przy zaskarżaniu natychmiastowej wykonalności strona może przedstawić szeroki wachlarz argumentów, nawet swoją sytuację rodzinną i majątkową, jako uzasadnienie dla wstrzymania egzekucji.
- Jeśli ktoś termin 14 dni przegapił, to powinien mimo wszystko rozważyć złożenie odwołania, korzystając z zawieszenia biegu terminów. Bez tego nic nie da się naprawić. W odwołaniu warto „podnieść zarzuty", jak się to mówi w języku prawniczym, czyli zgłosić konkretne uwagi wobec sposobu postępowania organu I instancji i treści decyzji - radzi RPO.