Podobny scenariusz dotyczy osób samotnie wychowujących dzieci. System nie pamięta takiej „dorosło-dziecięcej" wspólnoty i proponuje rozliczenie „standardowe". Tryb postępowania jest tu podobny: podatnik odrzuca tę propozycję i wybiera dla samotnie wychowujących dzieci.
Fiskalny automat zapamiętuje jednak niektóre dane z poprzednich lat. Chodzi np. o organizację pożytku publicznego, którą podatnik wspiera 1 proc. podatku. System jest też połączony z rejestrem obywateli PESEL i dzięki temu uwzględnia dzieci wychowywane przez podatników. Dotyczy to także dzieci urodzonych w 2020 r. Są już uwzględnione we wstępnie wypełnionym zeznaniu.
Jeżeli podatnik w załączniku PIT/O za 2019 r. wykazał ulgę na dzieci w pełnej wysokości za 12 miesięcy, ulga ta jest przeniesiona i przypisana temu podatnikowi. W pozostałych przypadkach kwota ulgi jest wskazywana przez podatnika. Powinien zatem wskazać np., za ile miesięcy przysługuje mu ulga na dzieci z racji urodzenia potomka w 2020 roku.
W systemie „Twój e-PIT" podatnik może otrzymać zwrot niewykorzystanej ulgi na dzieci, gdy kwota ulgi jest większa od należnego u niego podatku. Aby otrzymać taki zwrot, podatnik powinien skorzystać z funkcji „dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci" dostępnej w części „Twoje ulgi i odliczenia", jako informacja dotycząca ulgi na dziecko. Zatwierdzenie wprowadzonych danych spowoduje wyświetlenie informacji o wysokości kwoty dodatkowego zwrotu z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci i uwzględnienie jej w zeznaniu.