Co w sytuacji, gdy jedna osoba pracuje za granicą?
Mogą rozliczyć wspólnie PIT, jednak nie zawsze jest to dla nich korzystne. Dochody osiągnięte za granicą mogą zwiększyć podatek płacony w Polsce, jeśli w umowie podatkowej z danym krajem obowiązuje metoda wyłączenia z progresją. Przykładem mogą być Niemcy czy Francja. Dochód zagraniczny wpływa na ustalenie stopy procentowej, według której należy obliczyć podatek od dochodu osiągniętego w Polsce. Dlatego zawsze warto najpierw przeanalizować, czy nie lepiej rozliczyć się oddzielnie.
A jeśli oboje zarabiają i w Polsce, i za granicą?
Jeśli jedno z nich lub oboje mają miejsce zamieszkania dla celów podatkowych na terenie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, to mogą się rozliczać tak samo jak podatnicy polscy. W sytuacji gdy co najmniej jeden z małżonków zamieszkuje w kraju trzecim (np. USA), wówczas jest dodatkowy wymóg, żeby 75 proc. ich łącznych przychodów była opodatkowana w Polsce.
Kiedy nie można rozliczyć się z małżonkiem?
Zainteresowani powinni sprawdzić, czy spełniają wymogi formalne, czyli pozostają w związku małżeńskim przez cały rok oraz łączy ich wspólność majątkowa (może być zarówno rozszerzona, jak i ograniczona).
Wspólne zeznanie podatkowe można składać także po 30 kwietnia.