RP.PL tylko 19 zł za 3 miesiące!
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 26.11.2019 06:16 Publikacja: 25.11.2019 16:49
Foto: shutterstock
Mimo iż przepisy wprowadzające tzw. PIT dla młodych obowiązują już od kilku miesięcy, ich stosowanie wciąż sprawia trudności. W najnowszej interpretacji skarbówka potwierdziła, że przedsiębiorca, który spełni odpowiednie warunki, może zastosować zwolnienie z podatku dla pracowników spoza Polski.
Sprawa dotyczyła firmy, która zatrudnia Ukraińców na umowę zlecenia. Przebywają w Polsce legalnie (wiza, paszport biometryczny lub karta pobytu) oraz posiadają pozwolenie na pracę (oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi lub zezwolenie na pracę cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wydane przez wojewodę). Długość ich pobytu uzależniona jest od wizy oraz okresu pozwolenia na pracę. Ukraińcy złożyli pracodawcy oświadczenie o posiadaniu w Polsce centrum interesów życiowych.
27 grudnia w życie wchodzi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii. Przewiduje ona dla prosumentów powrót do systemu rozliczeń opartego na średniej miesięcznej cenie energii elektrycznej.
Już od 2025 r. największe polskie przedsiębiorstwa będą zobligowane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, w tym liczenia śladu węglowego. Docelowo obowiązek ten obejmie ok. 3,5 tys. firm. Bank Pekao S.A. przygotował rozwiązanie, które może pomóc w jego wypełnieniu, m.in. w obliczeniu emisji w zakresie 3.
Trzej zastępcy prokuratora generalnego - Michał Ostrowski, Robert Hernand i Krzysztof Sierak - nie będą już pracować w siedzibie Prokuratury Krajowej w Warszawie.
ZUS przypomina o terminach składania wniosków o świadczenie „aktywnie w żłobku”. 2 stycznia 2025 roku upływa ważny termin dla osób, które chcą pobierać świadczenie z wyrównaniem od października 2024.
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która przewiduje ustanowienie 24 grudnia, czyli Wigilii Bożego Narodzenia, dniem wolnym od pracy. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Małgorzata Paprocka poinformowała, że ustawa zostanie skierowana do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej.
Nadchodzi nowy etap rozwoju całej gospodarki. Z siecią 5G nam wszystkim będzie żyło się lepiej i bezpieczniej – przekonuje Orange Polska.
Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał cztery rozporządzenia, regulujące wysokość opłat za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych. Podnoszą one wybrane stawki dla prawników z urzędu, jak i z wyboru.
Bank Pekao S.A. wprowadza zmiany w aplikacji PeoPay, dostosowując ją do potrzeb klientów prowadzących działalność gospodarczą. Rozszerzenie opcji personalizacji oraz dodanie elementów, które odróżniają profil firmowy od indywidualnego, to kolejny krok w rozbudowie oferty skierowanej do przedsiębiorców.
W przyszłym roku dodatek podatkowo-rachunkowy zmieni tytuł i pojawią się w nim nowe stałe rubryki, m.in. poradnik dla biur rachunkowych, poradnik dla małej firmy oraz porady ekspertów.
Rozliczanie kosztów pracowniczych na koniec roku to jeden z kluczowy elementów zamknięcia rocznego. Dział księgowości musi uwzględnić nie tylko standardowe wynagrodzenia, ale również premie, świadczenia dodatkowe i niewykorzystane urlopy.
Status dotacji nie jest jednoznacznie uregulowany w ustawach podatkowych, co w przypadku każdego z tych podatków może skutkować wątpliwościami odnośnie do ustalenia prawa do stosowania preferencji.
O tym, jaki podatek zapłacimy w przypadku wynajmu czy sprzedaży budynku czy lokalu, decyduje wiele czynników, m.in. wybrana forma opodatkowania i decyzja odnośnie do zakwalifikowania nieruchomości do majątku prywatnego albo firmowego.
Oddział zagranicznej spółki jest częścią działalności gospodarczej przedsiębiorcy zagranicznego i nie ma możliwości prowadzenia jej we własnym imieniu i na własny rachunek.
Aby nieruchomości stanowiły majątek prywatny, przez cały okres posiadania ich przez podatnika nie mogą służyć działalności gospodarczej. Przy czym wydzierżawienie działek powoduje, że tracą one charakter majątku prywatnego.
Połączenie spółek z o.o. (udziałowca i spółki zależnej) będących polskimi rezydentami podatkowymi jest neutralne podatkowo.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas