Koronawirus w Polsce. Koniec lockdownu? Rządowy plan luzowania obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili najnowsze decyzje rządu w sprawie luzowania obostrzeń, wprowadzonych w związku z koronawirusem SARS-CoV-2. Restrykcje mają być stopniowo znoszone. Wiadomo, kiedy dzieci będą mogły wrócić do szkół oraz kiedy i w jakim zakresie działalność będą mogły wznowić lokale gastronomiczne, sklepy, placówki kultury oraz obiekty sportowe. Od 15 maja zniknąć ma obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz.

Aktualizacja: 28.04.2021 13:39 Publikacja: 28.04.2021 09:33

Koronawirus w Polsce. Koniec lockdownu? Rządowy plan luzowania obostrzeń

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

Na konferencji prasowej przedstawiciele rządu mieli ogłosić plan luzowania obostrzeń na maj. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o perspektywie 5-6 tygodni. Wcześniej wicepremier Jarosław Gowin opowiadał się za odmrożeniem gospodarki do końca maja. Z wypowiedzi innych przedstawicieli rządu oraz doradzającej premierowi Rady Medycznej wynikało, że mimo spadku liczby nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 oraz spadku liczby hospitalizowanych z COVID-19 nie należy się spodziewać całkowitego zniesienia ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, czyli tzw. lockdownu.

Konferencję prasową rządu zapowiedziano na godz. 10:15.

Czytaj także:
Luzowanie obostrzeń. Kiedy zniesiony zostanie nakaz noszenia maseczek na zewnątrz?

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że dane epidemiczne pozwalają na podjęcie decyzji związanych z odmrażaniem gospodarki. - Dane dają podstawy do ostrożnego optymizmu - dodał.

Szef rządu zaznaczył, że w szpitalach pozostaje ok. 25 tys. osób z koronawirusem SARS-CoV-2.

- Ostatnie dni pokazały, że idziemy w kierunku lepszym, że ta trzecia fala prawdopodobnie się przełamała - oświadczył.

- Do wyczekiwanego z dawna odmrażania musimy podejść z cierpliwością i pokorą - mówił.

- Wiemy, że wirus nie zniknie z dnia na dzień - kontynuował zaznaczając, że należy zachować "elastyczność" działania w kwestii obostrzeń.

- Idziemy w kierunku jak najszybszego szczepienia (przeciw COVID-19) - stwierdził premier, zachęcając do poddawania się szczepieniom.

Zdaniem szefa rządu, w Polsce najlepiej udało się "ochronić miejsca pracy", co kosztowało nas ok. 200 mld zł.

- Chcemy, żeby gospodarka wracała na normalne tory - mówił Morawiecki.

Najważniejsze zmiany

Premier przedstawił plan odmrażania gospodarki w najbliższych tygodniach.

- Od 1 maja umożliwimy część aktywności sportowych na świeżym powietrzu, a także w zamkniętych obiektach i basenach. Po majówce powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane. Do szkół w trybie stacjonarnym wrócą dzieci z klas 1-3. Otwarte zostaną galerie sztuki, muzea. 8 maja działalność będą mogły wznowić hotele, tydzień później - restauracje w ogródkach. Uczniowie klas 4-8 i szkół średnich od 15 maja będą mogli wrócić do nauki hybrydowej. Wesela i komunie będą dozwolone na zewnątrz z limitem do 25 osób - ogłosił Mateusz Morawiecki.

Koronawirus w Polsce - najnowsze dane:
W szpitalach rekordowy spadek liczby zakażonych pacjentów
Liczba nowych zakażeń wciąż spada

- Planujemy także otwarcie siłowni i klubów fitness - dodał.

Od 8 maja wrócą hotele, od 15 maja znikną maseczki na zewnątrz

Minister zdrowia Adam Niedzielski oświadczył, że luzowanie obostrzeń ma mieć charakter ogólnopolski, nie regionalny. - Nastąpiło zmniejszenie zróżnicowania liczby zakażeń w poszczególnych regionach - tłumaczył.

- Musimy te kroki wykonywać ostrożnie - mówił, odnosząc się do łagodzenia restrykcji.

Szef resortu zdrowia przedstawił szczegóły zapowiedzianych przez premiera zmian. Od 1 maja w całym kraju wprowadzone zostaną jednolite zasady dotyczące sportu. Na świeżym powietrzu limit w tym zakresie zostanie zwiększony do 50 osób.

- Jeżeli chodzi o kwestię obiektów zamkniętych, to chcemy wykonać nieśmiały krok - otwieramy wszystkie obiekty sportowe i baseny pod dachem dla grup dzieci i młodzieży, grup zorganizowanych, z zastrzeżeniem, że przewidujemy obłożenie do 50 proc. - powiedział Niedzielski.

Od wtorku 4 maja dzieci z klas 1-3 będą mogły wrócić do klas. Na każdej przerwie i w weekendy sale będą musiały być wietrzone i ewentualnie dezynfekowane.

Działalność będą mogły wznowić sklepy budowlane i meblowe oraz galerie handlowe. Ma w nich obowiązywać, podobnie jak w miejscach kultu religijnego i instytucjach kultury, limit 1 osoby na 15 metrów kwadratowych.

8 maja otworzone zostaną hotele. Obłożenie nie będzie mogło przekraczać 50 proc. Strefy restauracyjne i spa w tych obiektach pozostaną zamknięte.

Od 15 maja zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek ochronnych na zewnątrz. Zasłaniać ust i nosa nie trzeba będzie pod warunkiem utrzymania dystansu 1,5 m od innych osób.

Otwarcie gastronomii i krytych obiektów sportowych - 29 maja

- Ponieważ dajemy możliwość funkcjonowania bez maseczek na zewnątrz, to otwieramy również gastronomię zewnętrzną, teatry, kina na świeżym powietrzu z obłożeniem 50 proc. - powiedział minister.

- Co bardzo ważne, imprezy okolicznościowe, czyli wesela i komunie. Przywracamy możliwość organizowania tych uroczystości z limitem do 25 osób, ale na świeżym powietrzu - ogłosił.

Od 15 maja nauka hybrydowa zostanie przywrócona w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach średnich.

- Obiekty sportowe będą miały możliwość przywrócenia 25 proc. publiczności. Myślę, że to bardzo dobra informacja dla wszystkich kibiców - mówił Niedzielski.

29 maja - przy założeniu, że utrzyma się spadek liczby zakażeń - otwarta zostanie gastronomia. W lokalach gastronomicznych pod dachem nie więcej niż połowa miejsc będzie mogła być zajęta. Między stolikami ma być dystans, obowiązywać będzie limit osób na stolik oraz "reżim sanitarny".

Imprezy okolicznościowe również będą mogły być organizowane wewnątrz pomieszczeń. Limit osób wyniesie 50 osób.

Działalność będą mogły wznowić kina i teatry (limit 50 proc. miejsc).

- Pod koniec maja otworzymy wszystkie kryte obiekty sportowe, w tym baseny, dla wszystkich, z obłożeniem 50-proc. To czas, w którym będziemy chcieli otworzyć siłownie, kluby fitness, solaria - z limitem 1 osoby na 15 metrów kwadratowych - ogłosił Niedzielski.

- Mamy nadzieję, że 29 maja do trybu stacjonarnego powróci cała edukacja szkół podstawowych i średnich - mówił minister zdrowia.

Aktualne obostrzenia

W związku z koronawirusem SARS-CoV-2 rząd PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia ograniczył prawa obywatelskie i swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Obecnie zamknięte są muzea, teatry i kina oraz kluby nocne i dyskoteki. Wprowadzono zakaz organizowania wesel, komunii, konsolacji i przyjęć okolicznościowych. Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie zdalnie.

Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 tys. metrów kwadratowych są zamknięte. Ograniczono działalność centrów handlowych.

Restauracje mogą oferować posiłki wyłącznie na wynos i na dowóz. Hotele, siłownie, kluby fitness, baseny, sauny i solaria również pozostają zamknięte (obowiązują wyjątki).

Uczniów - oprócz tych z klas 1-3 szkół podstawowych w jedenastu województwach - obowiązuje nauka zdalna.

Na konferencji prasowej przedstawiciele rządu mieli ogłosić plan luzowania obostrzeń na maj. Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił o perspektywie 5-6 tygodni. Wcześniej wicepremier Jarosław Gowin opowiadał się za odmrożeniem gospodarki do końca maja. Z wypowiedzi innych przedstawicieli rządu oraz doradzającej premierowi Rady Medycznej wynikało, że mimo spadku liczby nowych przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 oraz spadku liczby hospitalizowanych z COVID-19 nie należy się spodziewać całkowitego zniesienia ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, czyli tzw. lockdownu.

Pozostało 92% artykułu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1003
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1002
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1001
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1000
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 999