Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 05.08.2020 06:16 Publikacja: 04.08.2020 18:42
Aleksander Łukaszenko rządzi na Białorusi od 1994 roku
Foto: AFP
Coroczne orędzie prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki miało się odbyć wiosną, ale z powodu pandemii władze w Mińsku przełożyły je na lato. Rządzący od ponad ćwierćwiecza przywódca miał przemawiać w poniedziałek, ale w niedzielę wieczorem nagle przesunął wystąpienie na wtorek. W białoruskich mediach spekulowano, że to z powodów zdrowotnych. Prezydent ostatnio oznajmił, że „przeszedł koronawirusa na nogach".
Tym razem wystąpienie zorganizowano w największym w kraju Pałacu Niepodległości, a na sali zgromadzono ponad 2,5 tys. deputowanych, urzędników i wojskowych. To liderzy politycznego i administracyjnego zaplecza rządzącego niespełna 10-mln Białorusią Łukaszenki. Prezydent przedstawił własną wizję sytuacji międzynarodowej, wspominał o Hongkongu i stwierdził, że „Chiny muszą się bronić". Rzucił, że rośnie międzynarodowa presja wobec Iranu, Wenezueli i Syrii. – Bo prowadzą niezależną politykę – tłumaczył. Doszedł do wniosku, że to właśnie Białoruś pozostaje „jedynym stabilnym ogniwem w centrum Eurazji". Przekonywał, że Rosja „boi się stracić Białoruś", a Zachód „coraz bardziej Białorusią się interesuje". Poruszył też temat pandemii i zarzucił WHO, że wydała „szablonowe dla wszystkich krajów rekomendacje". Oświadczył, że „wszystkie kraje" przyznają mu rację. – Próbowałem wyjaśnić Białorusinom, że jeżeli wszystko zastopujemy i odizolujemy ludzi, zginie nasz naród i państwo. Wybraliśmy inną drogę – przekonywał.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Dariusz Wieczorek, minister nauki jest w kolejnych politycznych kłopotach. W Warszawie pojawiają się nawet nazwiska jego potencjalnych następczyń. Czy jednak wniosek PiS o wotum nieufności paradoksalnie nie poprawi jego sytuacji?
Wczesnym rankiem 15 grudnia drony zaatakowały Grozny w Czeczenii. Jeden z bezzałogowców uderzył w budynek - podają ukraińskie media, powołując się na niezależne kanały w serwisie Telegram.
Turcja jest gotowa zapewnić szkolenie wojskowe dla syryjskiej armii, jeśli Ankara o taką pomoc zostanie poproszona - zadeklarował turecki minister obrony Yasar Guler.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Rosja wycofuje swoje wojska z północnej Syrii, ale nie opuszcza dwóch głównych baz po upadku Baszara Asada - informują źródła agencji Reutera w syryjskiej administracji. Jak zauważa agencja, odsunięcie od władzy Asada, który nawiązał bliski sojusz z Moskwą, wywołuje pytania o przyszłość rosyjskich baz w Syrii: bazy lotniczej Hmejmim w Latakii i bazy marynarki wojennej w Tartusie.
„Jak zmieniła się Pana/Pani ocena Karola Nawrockiego po tym, jak został on kandydatem na prezydenta z poparciem Prawa i Sprawiedliwości?” - zapytaliśmy w sondażu SW Research dla rp.pl.
ABC News i jej czołowy prezenter George Stephanopoulos zawarli ugodę z Donaldem Trumpem w sprawie o zniesławienie. Stacja wpłaci 15 milionów dolarów na rzecz fundacji prezydenta-elekta oraz pokryje koszty jego prawników.
Decyzją władz wojskowych Ukrainy generał Ołeksandr Łucenko został odwołany ze stanowiska dowódcy operacyjno-taktycznej grupy „Donieck”. Decyzja została podjęta na tle szybkich postępów wojsk rosyjskich na kierunku pokrowskim w obwodzie donieckim.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas