Zapewniają też dłuższy czas użytkowania, mogą być wykorzystywane do przechowywania ciepłej i zimnej żywności o różnej konsystencji, nie wchłaniają zapachów i nie zmieniają smaku potraw. Szklane wyroby mogą zostać poddane powtórnej przeróbce. Z drugiej strony szkło jest wyjątkowo nieekonomicznym opakowaniem ze względu na swoją wagę. Podstawową wadą szkła jest jego tłukliwość. A okruchy szkła mogą stanowić zagrożenie mechaniczne.

Podobne do szkła właściwości posiadają opakowania metalowe. Są powszechnie stosowane do pakowania konserw i produktów z długim terminem ważności. Należy zaznaczyć, że wyroby z czystego aluminium – takie jak folia lub garnki – nie nadają się do pakowania produktów kwaśnych, gdyż ulegają korozji. Z kolei opakowania z papieru i tektury służą głównie jako opakowania pośrednie do innych rodzajów opakowań. Należy zaznaczyć, że aby móc wykorzystać opakowanie papierowe na przykład do wykonania kubków na napoje, musimy zastosować dodatkowe powleczenie zrobione np. z tworzywa sztucznego.

Nie bójmy się opakowań z tworzyw sztucznych. Obecnie tworzywa sztuczne są najdoskonalszymi materiałami opakowaniowymi, jakie wynalazł człowiek. Łączą w sobie wytrzymałość szkła i metalu z lekkością papieru. Można je formować w dowolne kształty, zdobić i dowolnie przetwarzać. Obecnie opakowania z tworzyw sztucznych nie mają realnej alternatywy w innych materiałach opakowaniowych. Należy wyraźnie zaznaczyć, że większość informacji dostępna w mediach i internecie na temat ich szkodliwości jest nieprawdziwa. Symbol (trzy strzałki tworzące trójkąt), w środku którego umieszczona jest cyfra (od 1 do 7), oznacza jedynie rodzaj użytego tworzywa sztucznego. HDPE, PP, PET i inne. Podana cyfra w żaden sposób nie odnosi się do szkodliwości zdrowotnej danego tworzywa. Wszystkie one mogą być bezpiecznie stosowane do kontaktu z żywnością. Nie jest prawdą, że prawie wszystkie tworzywa sztuczne zawierają A BPA i ftalany. Akurat tak się składa, że w opakowaniach do żywności te związki praktycznie nie występują. Wszystkie opakowania do żywności, w tym te wykonane z tworzyw sztucznych, podlegają badaniom i nadzorowi służb państwowych.

Laboratorium J.S. Hamilton Poland od wielu lat pomaga producentom i importerom w utrzymaniu należytej jakości opakowań. Przeprowadzając tysiące analiz rocznie możemy stwierdzić, że tylko niewielka część opakowań wymaga poprawy. Powyższe stwierdzenia odnoszą się również do opakowań wielorazowego użytku. Są one wykonane z bardzo odpornych tworzyw, takich jak PET, ABS, SAN. Jeżeli przeszły właściwe badania przed wprowadzeniem do obrotu, to można je bezpiecznie stosować przez długi czas. Oczywiście istnieje problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego odpadami z tworzyw sztucznych – ale należy zaznaczyć, że jest to problem ochrony środowiska, a nie zdrowia człowieka. Unia Europejska i firmy prywatne prowadzą prace nad zwiększeniem ilości tworzyw sztucznych poddawanych recyklingowi oraz opracowywaniu nowych, bardziej przyjaznych środowisku tworzyw sztucznych.

- Adam Fotek, ekspert ds. badań J.S. Hamilton Poland sp. z o.o.