Marsz Niepodległości: Policja broni swojego działania. Publikuje nagrania

Komenda Stołeczna Policji opublikowała nagrania z zajść, do których dochodziło podczas Marszu Niepodległości w Warszawie. "Tego zachowania nie można określić jako świętowanie niepodległości" - podsumowują funkcjonariusze.

Aktualizacja: 13.11.2020 00:22 Publikacja: 13.11.2020 00:07

Marsz Niepodległości: Policja broni swojego działania. Publikuje nagrania

Foto: Twitter/Policja Warszawa

W środę podczas Marszu Niepodległości przy Empiku przy Rondzie de Gaulle'a grupa chuliganów zaatakowała policjantów, stojących z boku trasy pochodu. W stronę funkcjonariuszy poleciały race, petardy, butelki i kostka brukowa. W odpowiedzi policja użyła środków przymusu bezpośredniego, m.in. gazu i broni gładkolufowej. Na skutek postrzału z takiej broni ranny w twarz został 74-letni fotoreporter "Tygodnika Solidarność" Tomasz Gutry.

Do starć z policją doszło też na błoniach Stadionu Narodowego oraz stacji Warszawa Stadion. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać, jak jeden z policjantów rzuca granat hukowy w stronę dziennikarzy, a inni mundurowi używają wobec pracowników mediów pałek.

Na Moście Poniatowskiego doszło do kolejnego incydentu - niezidentyfikowani sprawcy zaczęli rzucać racami w stronę jednego z pobliskich budynków. Na jednym z balkonów umieszczone były flaga LGBT oraz plansza z logo Strajku Kobiet. Jedna z rac doprowadziła do pożaru w mieszkaniu położonym dwa piętra niżej. Ogień ugasili strażacy.

W czwartek rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak przekazał, że podczas marszu rannych zostało 35 funkcjonariuszy. Trzech z nich pozostało w szpitalu.

Organizatorzy Marszu Niepodległości ocenili, że podczas wydarzenia policja zachowywała się w sposób nieodpowiedni, powodując eskalację napięcia. Prezes Stowarzyszenia Robert Bąkiewicz wystąpił z postulatem dymisji komendanta głównego policji Jarosława Szymczyka.

Na obronę swoich działań, Komenda Stołeczna Policja opublikowała w czwartek w nocy nagrania, które mają potwierdzić, że funkcjonariusze mierzyli się z wieloma przypadkami agresji.

Policja poinformowała, że w stronę funkcjonariuszy leciały race, petardy, kamienie i kostka brukowa.

Policja odniosła się również do sytuacji, w której postrzelono fotoreportera. Służby przytaczają wypowiedź świadka zdarzenia, który chciał zachować anonimowość.

Wydarzenia
Czy Unia Europejska jest gotowa na prezydenturę Trumpa?
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Wydarzenia
Bezczeszczono zwłoki w lasach katyńskich
Materiał Promocyjny
GoWork.pl - praca to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania!
Wydarzenia
100 sztafet w Biegu po Nowe Życie ponownie dla donacji i transplantacji! 25. edycja pod patronatem honorowym Ministra Zdrowia Izabeli Leszczyny.
Wydarzenia
Marzyłem, aby nie przegrać