Materiał powstał we współpracy z firmą E.ON
Ciepłownictwo zmaga się z rosnącymi kosztami, spadkiem rentowności, a w perspektywie ma znaczące inwestycje związane z polityką klimatyczną – wynika z raportu Urzędu Regulacji Energetyki. Unijne plany ograniczenia emisji CO2 zostały niedawno zwiększone. Tymczasem aż 80 proc. systemów ciepłowniczych w naszym kraju należy do grupy nieefektywnych. Reforma ciepłownictwa jest niezbędna, a wszystko wskazuje, że transformacja będzie długa i kosztowna. Tutaj z pomocą mogą przyjść środki unijne, których szeroki strumień będzie wspierał realizację projektów w sektorze energetycznym i ciepłowniczym.
Szczecin pionierem
Kluczem do sprawnej realizacji innowacyjnych inwestycji jest współpraca biznesu z samorządami. Dzięki niej np. w szwedzkim Malmö udało się w 100 proc. zaspokoić potrzeby energetyczne dzielnicy Hyllie z energii wiatrowej, słonecznej, biomasy i recyklingu odpadów organicznych. W tym kierunku poszło miasto partnerskie Malmö – Szczecin, gdzie powstaje pierwsza w Polsce sieć niskoparametrowa, która będzie wykorzystywała przede wszystkim to, czego wszyscy mamy w nadmiarze, czyli ciepło odpadowe.
Jak podkreśla Mariusz Majkut, prezes E.ON edis energia, sieć piątej generacji będzie budowana na wyspie Łasztownia, a pierwszym odbiorcą ciepła będzie Morskie Centrum Nauki im. Jerzego Stelmacha. – To rozwiązanie ułatwia dekarbonizację systemów ciepłowniczych oraz wykorzystanie ciepła odpadowego i energii ze źródeł odnawialnych. A to z kolei znacząco wpływa na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i ciepła do atmosfery – zaznacza.
– Kluczowym założeniem strategii miasta jest dbanie o wysoką jakość życia. Chcemy, żeby Szczecin był miastem zielonym i ekologicznym, które jest oparte o najnowsze rozwiązania technologiczne. Działania SEC prowadzone na Łasztowni idealnie wpisują się w te założenia. Cieszę się, że to właśnie w naszym mieście możemy szeroko korzystać z innowacji tworzonych przez E.ON i wprowadzać je jako pierwsi w Polsce – mówi wiceprezydent Miasta Szczecin Krzysztof Soska.