Wspierają, nie zastąpią
Świat coraz mocniej opiera się na technologii, a najwięcej emocji budzi sztuczna inteligencja. W symboliczny sposób jej potencjał pokazuje łatwość, z jaką poradziła sobie w – wydawać by się mogło – stricte ludzkich dziedzinach, takich jak chociażby gra w szachy. W 1996 r. superkomputer IBM wygrał partię z mistrzem świata Garri Kasparowem. Nieco więcej czasu potrzebowała sztuczna inteligencja na pokonanie człowieka w starożytnej chińskiej grze go. Udało jej się to w 2016 r., kiedy mistrz Lee Sedol przegrał z algorytmem zaprogramowanym przez należącą do Google’a firmę DeepMind.
Futuryści kreślą rozmaite scenariusze, zastanawiając się, w jakim stopniu nowe technologie zastąpią człowieka na rynku pracy. Wiele wskazuje, że pesymistyczne wizje się nie sprawdzą. Ale wiele zawodów będzie ewoluować, opierając się w coraz większym stopniu na technologiach, co wymusi na pracownikach zmianę ich kompetencji. Obserwujemy to również w audycie. Coraz większe znaczenie zyskuje elastyczność oraz zdolność analitycznego i krytycznego myślenia. Proste, powtarzalne czynności zostają zautomatyzowane, a algorytmy pomagają w podejmowaniu decyzji. Natomiast na końcu każdego procesu zawsze jest człowiek i to on bierze odpowiedzialność za swoją pracę.
Opinie dla „Rzeczpospolitej”
Monika Skórka, audit partner w RSM Poland:
Wydawało nam się, że po pandemii jesteśmy już bogatsi o ekstremalne doświadczenia, przygotowani na trudności i nic nas nie zaskoczy. Ograniczenia kontaktów na rzecz spotkań online, przerwane łańcuchy dostaw, praca zdalna – to wszystko przetestowaliśmy w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, dostosowując całkiem sprawnie nasz model współpracy do aktualnych realiów. Tymczasem luty 2022 r. zaskoczył nas dramatycznym konfliktem zbrojnym, rozgrywającym się tuż obok granic Polski. Działania wojenne w Ukrainie bardzo negatywnie wpłynęły na światową gospodarkę, a także na funkcjonowanie polskich przedsiębiorstw – co oczywiście przełożyło się bezpośrednio na pracę biegłych rewidentów. Sankcje gospodarcze, którymi objęto Rosję i Białoruś, wpłynęły na procesy zakupu, rynek pracy oraz sposób wyceny aktywów, a także spowodowały, że wiele polskich podmiotów gospodarczych niemal z dnia na dzień utraciło swoje rynki zbytu. Sytuacja ta z pewnością znajdzie swoje odzwierciedlenie w sprawozdaniach finansowych jednostek, choć trudno przewidzieć, jak bardzo, gdyż skala oddziaływania zależeć będzie tak naprawdę od branży, w jakiej spółka działa, oraz od wielkości udziału w „biznesowym torcie” krajów Europy Wschodniej.
Fundamentalny stanie się proces oceny i ujawnienia zdarzeń po dniu bilansowym oraz ponownej oceny ryzyka zagrożenia kontynuacji działalności jednostki przez biegłego rewidenta przed wydaniem sprawozdania z badania. Ta właśnie ocena – dotycząca zasadności przyjęcia przez zarząd zasady kontynuacji działalności – wydaje się, szczególnie teraz, jednym z kluczowych obszarów badania w związku z ogólnie występującą niepewnością geopolityczno-gospodarczą. Warunki geopolityczne bardzo dynamicznie się zmieniają, więc jako biegli rewidenci powinniśmy na bieżąco ją monitorować i odpowiednio reagować na pojawiające się zmiany i zagrożenia.
Piotr Wyszogrodzki, partner zarządzający działem audytu PwC Polska: