W debacie uczestniczyli samorządowcy i politycy. Prowadzący dyskusję Bogusław Chrabota, redaktor naczelny „Rzeczpospolitej", podkreślił, że pandemia dolała oliwy do sporu o równowagę między administracją samorządową i rządową. – Oznaczała wielki wysiłek także dla podmiotów samorządowych, a odpowiedzią rządu jest Polski Ład, który jednak zdaniem wielu ekspertów uszczupla dochody władz lokalnych – zaznaczył Chrabota.
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak podkreślił, że stolica Wielkopolski jest dobrym przykładem sprawnego działania. – Pierwsi zamknęliśmy szkoły. Zaopatrzyliśmy DPS-y w środki ochronne, wprowadziliśmy zakaz odwiedzin – mówił Jacek Jaśkowiak. – Bazowaliśmy na opiniach ekspertów, dlatego m.in. zamknęliśmy szkoły dwa tygodnie wcześniej, niż zdecydował się na to rząd.
Zdaniem prezydenta Poznania „pandemia to sprawdzian solidarności". Miasto musiało poradzić sobie m.in ze zmniejszonymi wpływami z biletów komunikacji. Ale miało rezerwy, które przeznaczyło na walkę z pandemią.
Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin podkreślał, że pandemia niesie śmierć i drastycznie ogranicza możliwość funkcjonowania państwa.
– Mieliśmy obawy, czy sobie poradzimy – przyznał. – Ale udało się, nie było ani jednego dnia przerwy, zahamowania pracy. U nas w regionie udało się odpowiedzialnie współpracować z wojewodą. Za zarządzanie odpowiada zespół kryzysowy, nie dyskutowaliśmy z tym, bo jest jedno centrum – administracja rządowa.