1650 polskich żołnierzy spędzi święta za granicą

Poza Polską święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok spędzi ok. 1650 polskich żołnierzy. Uczestniczą oni w misjach wojskowych.

Publikacja: 22.12.2019 21:00

1650 polskich żołnierzy spędzi święta za granicą

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

W estońskiej bazie Amari stacjonują polscy piloci w ramach misji, której celem jest patrolowanie nieba nad Estonią, Litwą i Łotwą. Pierwszy dyżur rozpocznie się 31 grudnia. Polski kontyngent liczy 150 osób i wyposażony jest w cztery samoloty F-16. Służba w Estonii potrwa do 15 maja 2020 r.

Nasi żołnierze uczestniczą w misji Baltic Air Policing, która polega na patrolowaniu przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi, które nie mają własnego lotnictwa myśliwskiego. Członkowie NATO wysyłają tam swoje samoloty na kilkumiesięczne zmiany. Jednym z głównych zadań jest „przeciwdziałanie naruszeniom przestrzeni powietrznej przez lotnictwo rosyjskie oraz monitorowanie ruchu wojskowych statków powietrznych Federacji Rosyjskiej”.

Tylko 69 zł za pół roku czytania.

O tym, jak szybko zmienia się świat. Czy będzie pokój na Ukrainie. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, tłumaczymy, inspirujemy.

Wojsko
Nieoficjalnie: Szef Sztabu Generalnego pod lupą prokuratury
Wojsko
Nie będzie sądu nad powołaniem do wojska
Wojsko
Sondaż dla „Rz”: Czy Polacy popierają przywrócenie poboru do wojska?
Wojsko
Nie wróci powszechna służba. Rząd zachęci rekrutów do szkoleń wojskowych
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Wojsko
Generał Komornicki: Polska nie może przyjąć narracji Zachodu i być na kursie kolizyjnym z USA
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń