Na rozpatrzenie przez Senat czeka uchwalona 28 kwietnia ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Nowe przepisy stworzą podstawę prawną do rozszerzenia obsługi podatników i innych podmiotów w formie elektronicznej.
Istniejący już e-Urząd Skarbowy (dostępny przez platformę podatki.gov.pl) pozwala dziś osobom fizycznym na założenie swojego konta do rozliczeń podatkowych. Nowa formuła portalu rozszerzy tę możliwość na podatników CIT, a więc np. spółki, fundacje czy stowarzyszenia.
Portal ma umożliwić komunikację dwustronną między podatnikiem i fiskusem. Będzie można w ten sposób składać nie tylko deklaracje podatkowe, ale też prowadzić korespondencję z urzędem skarbowym w różnych sprawach. Na razie taka elektroniczna korespondencja będzie miała moc jak doręczenie listu poleconego (tzw. e-doręczenie) dla niektórych spraw podatkowych.
Mniej opłat
Ministerstwo Finansów zapowiada, że dzięki unowocześnionemu portalowi będzie można automatycznie uzyskać zaświadczenia. Wprawdzie i dziś zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami z „naziemnego” urzędu skarbowego uzyskuje się najczęściej od ręki, ale wizyta w tym celu w e-Urzędzie nie będzie wymagała wychodzenia z domu. Nie trzeba będzie też uiszczać opłaty skarbowej od takiego zaświadczenia.
Korzyści z nowych rozwiązań zyskają też podatnicy zamieszkali za granicą, którym należą się zwroty podatku. Dotychczas mogli dostawać zwrot przekazem pocztowym, ale potrącano im opłatę za zagraniczny przekaz pocztowy. Zgodnie z cennikiem Poczty Polskiej wysokość opłaty za taki przekaz wynosi 1 proc. wartości przekazu plus 23 zł. Według nowego reżimu jedyną formą zwrotu będzie przelew na rachunek bankowy w zagranicznym banku, co jest tańszym rozwiązaniem.