Koniec służby cywilnej za działalność dla "organów bezpieczeństwa PRL"

Zgodnie z ustawą o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustawach, każda osoba, która w jakikolwiek sposób była powiązana pracą w organami bezpieczeństwa PRL, zostanie zwolniona z dotychczasowej funkcji w sektorze publicznym.

Publikacja: 10.07.2023 19:15

Koniec służby cywilnej za działalność dla "organów bezpieczeństwa PRL"

Foto: AdobeStock

Dotyczy to wszystkich pracowników służby cywilnej, które pracowały, pełniły służbę lub współpracowały z organem, który został zakwalifikowany jako organ bezpieczeństwa państwa totalitarnego. Dla przepisów ustawy nie ma znaczenia jaki faktyczny charakter miały działania zatrudnionych oraz sam okres ich działalności, który nie musi pokrywać się z okresem istnienia Polski Rzeczpospolitej Ludowej. 

Co więcej, ustawa zakazuje takim pracownikom podjęcia zatrudnienia w sektorze publicznym pracy w przyszłości. Usunięcie z tego sektora następuje ex lege, a więc bez możliwości odwołania się od decyzji w sądzie. Rozwiązywanie stosunków pracy zachodzi automatycznie, z mocy prawa bez przeprowadzenia indywidualnej oceny każdego przypadku. 

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt