Przez inflację polisy będą drożeć

Napaść Rosji na Ukrainę, wysoka inflacja i skutki pandemii odciskały w 2022 r. swoje piętno także na rynku ubezpieczeń. Szkodziła mu też wojna cenowa w OC. A w 2023 r. czekają nas podwyżki cen polis majątkowych, w tym OC, i życiowych.

Publikacja: 04.01.2023 03:00

Przez inflację polisy będą drożeć

Foto: Adobe Stock

Początek zeszłego roku przyniósł gwałtowne zjawiska pogodowe. Potem wybuchła wojna w Ukrainie, rozpędziła się też inflacja. Dla ubezpieczycieli oznaczało to zwiększone wypłaty odszkodowań i wyższe koszty działalności. Jaki będzie dla nich 2023 r.?

Inflacja i regulacje

– Miniony rok przyniósł wojnę i dwucyfrową inflację – zjawiska, których skala i skutki przerosły wyobraźnię wielu z nas – mówi Matthias Baltin, prezes Allianz Polska. – W 2023 r. również nie zabraknie wyzwań – dodaje.

Jego zdaniem przedłużająca się niepewność osłabia klimat inwestycyjny i zwiększa zmienność. Dlatego wśród klientów będzie wzrastać świadomość wartości, jaką dają ubezpieczenia mienia, życia i zdrowia. – Jak nigdy dotąd kluczowa jest adekwatna wycena ubezpieczeń, dalsza cyfryzacja oraz upraszczanie produktów i procesów – mówi Matthias Baltin.

Zdaniem Marcina Nedwidka, prezesa UNIQA w Polsce, nowy rok będzie wciąż stał pod znakiem wojny w Ukrainie. – W 2023 r. będziemy się także mierzyć ze spowolnieniem gospodarczym, a to oznacza gorszą kondycję naszych klientów indywidualnych i firm. Kolejnym wyznacznikiem będzie utrzymująca się wysoka inflacja, która przekłada się na koszty działalności. Przed branżą ubezpieczeniową także kolejny rok z nowymi regulacjami, jak i skutkami tych, które weszły w 2022 r., np. dotyczącymi likwidacji szkód. Nasza branża od dawna uchodzi za mocno uregulowaną, a kolejne rekomendacje tylko to wzmacniają – mówi szef UNIQA w Polsce.

Ocenia, że 2023 będzie także rokiem kolejnych inwestycji w technologie.

Najpewniej w 2023 r. nie obejdzie się bez podwyżek cen ubezpieczeń. – Przez ostatnie trzy lata globalna gospodarka mierzyła się z wyjątkowymi kryzysami. Pandemia, a następnie wojna w Ukrainie uderzyły m.in. w produkcję, łańcuchy dostaw czy ceny energii. W efekcie cały świat musi sobie radzić z bardzo wysoką inflacją, której skutki będziemy obserwować także w 2023 r. Problem ten dotyka również rynku ubezpieczeń. Już w mijającym roku odnotowaliśmy znaczący wzrost kosztów związanych z inflacją. Rosną między innymi ceny energii, części zamiennych, materiałów budowlanych czy usług. Wszystkie one mają wpływ na wysokość wypłacanych odszkodowań i świadczeń. W efekcie rynek ubezpieczeń będzie zmuszony uwzględnić ten trend w cenach ubezpieczeń zarówno majątkowych, jak i życiowych – mówi Jarosław Parkot, prezes Warty.

Foto: rp.pl

Niedoubezpieczenie

Zdaniem Rogera Hodgkissa, prezesa Generali Polska, nadchodzący rok w branży ubezpieczeniowej to praca z klientami nad aktualizacją sum ubezpieczenia mienia ze względu na ryzyko niedoubezpieczenia. – Firmy powinny również weryfikować i sprawdzać adekwatność sumy gwarancyjnej i limitów odpowiedzialności w ubezpieczeniach OC. Wynikająca z inflacji wyższa przeciętna wartość szkody i roszczenia w ubezpieczeniach eksploatacyjnych i OC zwiększa prawdopodobieństwo wyczerpania sum ubezpieczenia i limitów odpowiedzialności. Wzrost średniej wartości szkody rzeczowej i średniej wartości roszczenia przyniesie wzrost stawek za ubezpieczenia korporacyjne – przewiduje Roger Hodgkiss.

Dodaje, że po dwóch pandemicznych latach wśród klientów indywidualnych widać większe zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi i życiowymi. W jego ocenie na pewno te dwa segmenty będą się rozwijać w 2023 r. Także on uważa, że dla branży ubezpieczeniowej będzie to czas dalszej cyfryzacji i dbania o cyberbezpieczeństwo. – Mam nadzieję, że w przyszłym roku nasi klienci będą doświadczali jak najmniej ekstremalnych zjawisk pogodowych, a jeżeli się już zdarzą, będą mieli dobre polisy ubezpieczeniowe o odpowiednich sumach ubezpieczenia. Niech nowy rok przyniesie wszystkim więcej spokoju i przewidywalności – życzy szef Generali w Polsce.

– Jako branża pokazaliśmy, że z brakiem pewności radzimy sobie dobrze. Choć szacowanie ryzyka spędza sen z powiek menedżerów ryzyka i aktuariuszy, to branża pozostaje stabilna i jest kotwicą dla innych dziedzin gospodarki – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ubezpieczenia
To już definitywny koniec wojny cenowej na rynku OC. Polisy mocno drożeją
Ubezpieczenia
Kto zapłaci za odbudowę Los Angeles? Firmy ubezpieczeniowe na granicy bankructwa
Ubezpieczenia
Trudny rok za ubezpieczycielami. Ceny polis OC pójdą w górę
Ubezpieczenia
Wypłata w 15 dni - Warta podsumowuje pomoc powodzianom
Ubezpieczenia
Klęski żywiołowe uderzyły w wyniki ubezpieczycieli. Wypłaty ostro w górę