Rząd Holandii przekazał władzom Węgier swoje zastrzeżenia do zablokowania sprzedaży lokalnego oddziału firmy ubezpieczeniowej Aegon Vienna Insurance Group (VIG) – donosi agencja Bloomberg, powołując się na swoich informatorów. Węgrzy niespodziewanie zablokowali transakcję z powodu kwestii dotyczących bezpieczeństwa narodowego.
Aegon chciał sprzedać VIG za 830 mln euro swoje aktywa w Europie Środkowo-Wschodniej. Węgierskie weto mocno jednak komplikuje te plany. Blokada przejęcia jest o tyle zaskakująca, że została wydana nie przez tamtejsze Ministerstwo Finansów, które jeszcze niedawno prowadziło rozmowy z VIG, ale przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.
Dokładne uzasadnienie węgierskiego weta nie jest znane. Zwykle w Europie regulatorzy blokują przejęcia, jeśli uznają, że mogą one prowadzić do ograniczenia konkurencji na rynku lub zmniejszenia liczby miejsc pracy. Blokady z powołaniem się na bezpieczeństwo narodowe zdarzają się w przypadku spółek z Chin, Rosji lub Bliskiego Wschodu, ale tym razem mamy do czynienia z wetem wobec spółki pochodzącej z Unii Europejskiej.
Węgry dopiero w listopadzie 2020 r. wprowadziły przepis dający możliwość blokowania wrogich przejęć dokonywanych przez spółki z UE i Szwajcarii. Zrobiły to dwa dni przed tym, jak Aegon ogłosił, że sprzeda VIG aktywa z naszego regionu.
– Węgry stały się europejskim liderem w państwowych interwencjach w gospodarce. Zablokowanie tej transakcji mogło wielu ludzi zaskoczyć, ale właściwie to wpisuje się w trend – uważa Peter Akos Bod, ekonomista z Uniwersytetu Corvinusa w Budapeszcie i zarazem były członek władz Węgierskiego Banku Narodowego.