Strajk związku UAW odnosi skutek; koncerny miękną

Amerykański związek zawodowy United Auto Workers zrezygnował z rozszerzenia strajku wobec trójki z Detroit, bo są postępy w negocjacjach.

Publikacja: 07.10.2023 16:30

Strajk związku UAW odnosi skutek; koncerny miękną

Foto: Taylor Glascock/Bloomberg

- Nasz strajk działa, ale jeszcze nie skończyliśmy — oświadczył przewodniczący UAW, Shawn Fain przedstawiając dziennikarzom tygodniowy bilans rozmów z Fordem, GM i Stellantisem. Związkowiec w białym t-shircie z nadrukiem „Eat the rich” (Jeść bogatych) poinformował o znacznych postępach w negocjacjach z trzema producentami pojazdów i w związku z tym nie będzie apelować o rozszerzenie akcji strajkowej.

- Sytuacja zmienia się szybko, niektóre z wcześniejszych informacji mogą być już nieaktualne. Chciałbym móc ogłosić wstępne porozumienie z jednym lub z kilkoma rozmówcami, ale oświadczam wyraźnie, że osiągamy znaczny postęp. Nasz strajk działa, ale jeszcze go nie kończymy — cytują go AFP i Reuter.

Związkowiec podkreślił znaczne ustępstwo kierownictwa General Motors. Zgodziło się, by pracownicy w fabrykach baterii do pojazdów elektrycznych mogli wstępować do UAW na warunkach istniejących w tej organizacji. Nie wiadomo tylko, czy ich zarobki będą takie same jak kolegów w innych zakładach. — GM zgodził się stworzyć fundament sprawiedliwej przemiany — dodał.

Czytaj więcej

Strajk związkowców z branży moto w USA zwiększa zasięg

— To absolutnie duży krok w uzyskaniu przez wszystkich producentów pojazdów nowych umów, To była ostatnia z większych przeszkód — stwierdził Sam Fiorani, wiceprezydent firmy prognoz rynku samochodowego AutoForecast Solutions. — To definiuje przejście do e-aut. Ustępstwo GM wobec zasadniczego porozumienia zostanie najwyraźniej powtórzone przez Forda i Stellantisa — ocenił z kolei Harley Shaiken, profesor spraw pracowniczych Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

Sytuacja pracowników fabryk baterii była głównym spornym punktem, prezes Forda Jim Farley zarzucił 29 września szefowi UAW, że uczynił z tego powodu w rozmowach zakładnika z umowy o układzie zbiorowym.

Mark Stewart, dyrektor operacyjny Stellantisa w Ameryce Płn. poinformował okólnikiem załogę, że koncern osiąga postęp w rozmowach, „ale istnieją jeszcze luki, które nadal wymagają uzgodnienia”. Ford nie chciał wypowiedzieć się.

Czytaj więcej

Wielki strajk w sektorze motoryzacji w USA. Trwają rozmowy, ale postęp nikły

Dotychczas koncerny zwiększyły ponad dwukrotnie proponowane podwyżki zarobków dla zatrudnionych na stałe, obiecały więcej płacić pracownikom tymczasowym, zgodziły się indeksować płace do inflacji, ale UAW domaga się więcej, ponadto zniesienia dwustopniowego systemu wynagrodzeń i wpuszczenia związku do fabryk baterii trójki z Detroit.

GM, Ford i Stellantis są pod rosnącą presją, bo rynkowy lider Tesla obniżył ceny Modelu 3 i SUV-a Model Y podgrzewając wojnę cenową. Shawn Fain powiedział też, że UAW może jeszcze zastrajkować w zakładach wypuszczających dochodowe furgonetki, jeśli nie będzie postępu w rozmowach. Poinformował też, że Ford zwiększył do 23 proc. swą propozycję podwyżki płac do początku 2028 r. Wraz z dodatkiem inflacyjnym jego pracownicy dostaliby prawie 30 proc. więcej.

Transport
Rosjanie znają powód katastrofy azerskiego samolotu. To wulgarny język pilotów
Transport
Maciej Lasek: Nie ma odwrotu od CPK i szybkich kolei
Transport
Hiszpańskie media: Polacy wycofali się z walki o producenta superpociągów Talgo
Transport
Cła Donalda Trumpa uderzą po kieszeniach amerykańskich kierowców
Transport
Jak wygląda rosyjska flota cieni? Ukraina publikuje nową listę