Jak informuje Radio Zet, w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach, który odpowiada za zabezpieczenie części województwa lubuskiego, zajętych jest już około 100 łóżek covidowych. Władze placówki pilnie poszukują także medyków. Brakuje lekarzy, pielęgniarek oraz personelu pomocniczego.
Do szpitala w Żarach przyjeżdżają pacjenci z całego województwa. Wciąż ich przybywa. Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Zet Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka prasowa 105. Kresowego Szpitala Wojskowego w Żarach, „placówka musi zabezpieczyć także żołnierzy z pobliskich jednostek”. - Mamy utworzone izolatoria, gdzie również przebywają żołnierze i osoby, które tylko tam mogłyby odbyć izolację - podkreśliła. W izolatorium przybywa obecnie na razie kilkanaście osób.
Od poniedziałku 15 marca w województwie lubuskiem zaostrzono zasady bezpieczeństwa. Na razie będą obowiązywały one do 28 marca.
We wskazanym okresie swoją działalność muszą zawiesić baseny (wyjątkiem są baseny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą i dla członków kadry narodowej), sauny, solaria, łaźnie tureckie, salony odchudzające, kasyna, hotele (wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach podróży służbowych), galerie handlowe – z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni, sklepów zoologicznych i z artykułami budowlanymi. W galeriach handlowych nadal będą mogły działać m.in. usługi fryzjerskie, optyczne, bankowe, pralnie, teatry, muzea, galerie sztuki, kina (zakaz projekcji filmów dotyczy również domów i ośrodków kultury), stoki narciarskie, kluby fitness i siłownie, obiekty sportowe (mogą działać wyłącznie na potrzeby sportu zawodowego i bez udziału publiczności).
Od 15 marca lekcje w klasach I-III będą funkcjonować w trybie mieszanym, czyli hybrydowym. Część uczniów danej szkoły będzie mogła uczyć się stacjonarnie, a część – zdalnie.