Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosa rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski mówił w wieczornym wystąpieniu, że walki nie ustają w obwodzie donieckim i w rejonie Kupiańska w obwodzie charkowskim.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Alarm powietrzny na południu Ukrainy
Siły Powietrzne Ukrainy ostrzegły przed możliwością ataku z użyciem pocisku rakietowego. Alarm ogłoszono na terenie obwodów zaporoskiego, dniepropietrowskiego, mikołajowskiego i chersońskiego.
Wiceszef ukraińskiej federacji szachowej zginął na wojnie
Rektor politechniki w Żytomierzu Wiktor Jewdokimow poinformował o śmierci Artema Saczuka, wiceprezydenta Federacji Szachowej Ukrainy (FSHU). Rektor zaznaczył, że w marcu 2022 r. Saczuk wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, został odznaczony medalem "Za służbę wojskową Ukrainie". Pracownicy Politechniki Żytomierskiej przekazali kondolencje rodzinie poległego.
Krym. Ok. pół miliona ludzi bez prądu
Prawie 500 tys. osób na Krymie pozostaje bez prądu w wyniku awarii spowodowanych silnym wiatrem - przekazał Oleg Kriuczkow, doradca rosyjskiego gubernatora Krymu Siergieja Aksionowa.
Atak ukraińskiego drona. W Tule wypłacą odszkodowania
Władze obwodu tulskiego wypłacą odszkodowania właścicielom mieszkań w Tule, którzy ucierpieli w wyniku ataku ukraińskiego drona - podało biuro prasowe regionalnych władz. Za uszczerbek na zdrowiu wypłacana ma zostać kwota 100 tys. rubli (4469 zł), za częściową utratę mienia - 150 tys. rubli (6703 zł).
Wcześniej rosyjskie media informowały, że w nocy i nad ranem nad obwodem tulskim zniszczone zostały cztery drony. Jedna z maszyn uderzyła w blok mieszkalny w mieście Tuła - uszkodzone zostały szyby w kilku mieszkaniach, jedna osoba odniosła niewielkie obrażenia.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa musiała polegać na zasilaniu awaryjnym
Zaporoska Elektrownia Jądrowa w Enerhodarze utraciła dziś połączenie z główną linią energetyczną; włączono zasilanie awaryjne, by zapewnić chłodzenie reaktora - podał w oświadczeniu dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Również w niedzielę przebywający na terenie siłowni eksperci MAEA usłyszeli rakiety, które prawdopodobnie zostały wystrzelone ze znajdującej się w pobliżu elektrowni wieloprowadnicowej wyrzutni. Członkowie zespołu MAEA nie widzieli pocisków.
"Dzisiejsze wydarzenia kolejny raz wyraźnie pokazują, jak niezwykle delikatna jest sytuacja w zakresie bezpieczeństwa jądrowego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Największa elektrownia jądrowa w Europie - znajdująca się na linii frontu - w wyniku tej tragicznej wojny nadal staje w obliczu wielu potencjalnych zagrożeń " - skomentował Grossi.
Ministerstwo Obrony Czech: Rezerwy zostały wyczerpane
Cytowana przez portal Radia Praha minister obrony Czech Jana Černochová powiedziała, że zapasy w magazynach czeskiej armii się wyczerpały i nie ma już tyle sprzętu wojskowego, ile byłoby pożądane, aby Republika Czeska wysłała na ogarniętą konfliktem Ukrainę.
"Jednak licencje na eksport materiałów wojskowych są nadal wydawane, więc niezbędny sprzęt i amunicja są nadal dostarczane z Czech na Ukrainę dzięki wysiłkom prywatnych firm i darczyńców" - czytamy.
Według informacji publikowanych w serwisie internetowym czeskiego ministerstwa obrony, od początku rosyjskiej inwazji Czechy przekazały Ukrainie sprzęt wojskowy o wartości 1,2 mld koron (215 mln zł), m.in. czołgi i bojowe wozy piechoty.
Ostrzał na północy Ukrainy
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie czternastokrotnie prowadziły ostrzał terenów przygranicznych obwodu sumskiego - podała Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa. Według tego źródła, odnotowano 142 eksplozje. Brak doniesień o ofiarach lub zniszczeniach.
Zełenski o sytuacji na Ukrainie
Intensywne walki nie zatrzymują się ani na chwilę na kierunkach w obwodzie donieckim, na Charkowszczyźnie, na kierunku kupiańskim - powiedział w wieczornym wystąpieniu opublikowanym w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dodał, że ukraińscy żołnierze utrzymują swoje pozycje na południu kraju w obwodach zaporoskim i chersońskim.
Walki o Awdijiwkę
Sztab Generalny Ukrainy przekazał, że w ciągu ostatniej doby na kierunku Awdijiwki (obwód doniecki) wspierane z powietrza wojska rosyjskie przeprowadziły nieudane operacje szturmowe m.in. w rejonie wsi Stepowe i miasta Awdijiwka. "Ukraińscy obrońcy odparli 24 ataki w tym obszarze" - czytamy.
Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie 33 uderzenia z powietrza oraz 45 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich były osoby ranne wśród ludności cywilnej, odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych oraz innej infrastruktury cywilnej.
Dowództwo wojsk ukraińskich ocenia, że "sytuacja operacyjna na wschodzie i południu Ukrainy pozostaje trudna".
Działania Sił Powietrznych Ukrainy
W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło trzy uderzenia na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo.
Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w jedno miejsce koncentracji sił rosyjskich - brzmi komunikat.
Walki na Ukrainie
W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generaly Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 46 starć bojowych, a wojska rosyjskie zaatakowały cele na Ukrainie m.in. za pomocą dronów, w tym maszyn typu Shahed (amunicja krążąca).
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach czernihowskim, sumskim, charkowskim, donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim.
Ukraińcy podali, że ich wojska utrzymują pozycje na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński), skąd ostrzeliwują Rosjan.
O czym rozmawiali Austin i Umerow?
W sobotę sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin rozmawiał telefonicznie z ministrem obrony Ukrainy Rustemem Umerowem. Strona amerykańska podała, że Austin i Umerow omówili najnowsze informacje na temat sytuacji na Ukrainie. Sekretarz Austin potępił ciągłe rosyjskie rakietowe i przeprowadzane za pomocą dronów ataki na ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną - oświadczył sekretarz prasowy Pentagonu gen. Pat Ryder.
Rustem Umerow przekazał w niedzielę, że podczas cotygodniowej rozmowy z Lloydem Austinem omawiał priorytetowe potrzeby Ukrainy w dziedzinie bezpieczeństwa oraz "wspólne kroki mające na celu wzmocnienie zdolności ukraińskiej armii".
Jedna osoba lekko ranna w Chersoniu
Przewodniczący administracji miejskiej Chersonia Roman Mroczko podał, że w wyniku niedzielnego ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie lekko ranna została 84-letnia kobieta, która odmówiła hospitalizacji.
Ile osób pozostało w Awdijiwce?
- Ewakuacja trwa. Nieznacznie spadła liczba osób chcących wyjechać. Dziś udało się wywieźć z miasta cztery osoby. Obecnie w mieście pozostaje 1336 osób, jutro planowana jest ewakuacja nieco większej liczby osób - powiedział szef administracji wojskowej Awdijiwki Witalij Barabasz.
W piątek Barabasz mówił, że Awdijiwka - miasto w obwodzie donieckim, o które toczą się walki - została prawie całkowicie starta z powierzchni ziemi.
Musienko o atakach dronów: Rosjanie stosują inną taktykę
Na antenie ukraińskiego radia szef tamtejszego Centrum Badań Wojskowo-Prawnych Ołeksandr Musienko odniósł się do największego od początku wojny rosyjskiego ataku na cele na Ukrainie przeprowadzonego za pomocą dronów.
- Tam, gdzie obrona powietrzna może być zagęszczona, wróg użyje większej liczby dronów, aby uderzyć. Jeśli mówimy o bezzałogowcach typu Shahed (to tzw. amunicja krążąca - red.), to wróg zmienia nieco taktykę, stara się ominąć pewne obszary działania grup obrony powietrznej - mówił Musienko.
Wyraził pogląd, że wojska rosyjskie będą wysyłać wiele dronów do jednoczesnego ataku. - To jest logika "wystrzelimy 40 dronów, zestrzelą 36, może 4 w coś trafią" - przekonywał.
Austria przekaże Ukrainie prawie 4 miliony euro na inicjatywę zbożową
"Żywność nigdy nie może być bronią" - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Austrii, zapowiadając przekazanie środków w wysokości 3,8 mln euro.
Spotkanie Umerow-Szczerba
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow przekazał, że odbył "owocne spotkanie" z przewodniczącym Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michałem Szczerbą. Dodał, że kierowany przez niego resort planuje przyjęcie standardów i praktyk NATO w celu wzmocnienia ukraińskiej armii.
"Dziękuję za spotkanie ministrowi obrony Ukrainy" - napisał w mediach społecznościowych Szczerba deklarując: "Razem jesteśmy silniejsi".
Jak podawało Centrum Informacyjne Sejmu, poseł Michał Szczerba przebywał w Kijowie 24 i 25 listopada, a wizyta odbywała się na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka i była związana z 90. rocznicą wielkiego głodu (Hołodomor), który miał miejsce w Ukrainie w latach 1932-1933.
Gen. Najew: Trwa wojna na zasoby
- Rozumiemy, że obecnie trwa wojna na zasoby. Federacja Rosyjska pozyskuje je przy pomocy "osi zła" - Korei Północnej, Iranu - powiedział w rozmowie z ABC News dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Serhij Najew.
- My, z pomocą naszych partnerów, otrzymując od nich sprzęt obrony powietrznej, przeciwstawiamy się Federacji Rosyjskiej. Należy zrozumieć, że ograniczenie pomocy (dla Kijowa - red.) naprawdę uderzy w nasze zdolności obronne. Ale będziemy walczyć tym, co mamy - dodał ukraiński dowódca.
Holenderski zespół kryminalistyczny kończy pracę na Ukrainie
Holenderski zespół kryminalistyczny, który badał zbrodnie wojenne na Ukrainie, wrócił do kraju
„Czwarta grupa sądownicza i śledcza, czyli żandarmeria, wróciła bezpiecznie z Ukrainy. Prowadziła dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych pod sztandarem Międzynarodowego Trybunału Karnego. A to jest niezwykle ważne, ponieważ nigdy nie powinna pozostać bezkarna. Dziękuję za wasze wysiłki” - napisała minister obrony Holandii Kajsa Ollongren.
Rosja uderzyła w Chersoń
Po południu 26 listopada, armia rosyjska zaatakowała miasto Chersoń z tymczasowo okupowanego lewego brzegu Dniepru, powodując rozległe zniszczenia.
Władze ukraińskie zgłaszają, że trafiono w dzielnice Korabelnyj i Dniprowskij.
Brytyjski wywiad: Rosja prawdopodobnie wyśle na Ukrainę S-400 z Kaliningradu, aby uzupełnić ostatnie straty
Niezwykłe ruchy rosyjskiego transportu powietrznego w listopadzie sugerują, że Rosja prawdopodobnie przeniosła strategiczne systemy obrony powietrznej S-400 z enklawy kaliningradzkiej, aby uzupełnić niedawne straty na froncie ukraińskim.
Poinformowało o tym brytyjskie Ministerstwo Obrony ana portalu X, powołując się na dane wywiadowcze
Szwajcaria przekaże ponad 3 miliony euro na inicjatywę zbożową
Taką deklarację złożył prezydent Szwajcarii Alain Berset podczas szczytu dotyczącego bezpieczeństwa żywnościowego w Kijowie
Ponad 500 ukraińskich osiedli bez prądu
Według stanu na 26 listopada łącznie 529 osiedli na Ukrainie było pozbawionych prądu z powodu niekorzystnych warunków pogodowych, zakłóceń technologicznych i trwających działań wojennych.
W wyniku działań wojennych, które miały miejsce w nocy w niedzielę, 40 osiedli (17 800 konsumentów) w obwodzie donieckim zostało odciętych od sieci energetycznej. Ekipy remontowe energii przywróciły dostawy do czterech osiedli, czyli do 5000 odbiorców.
W wyniku działań wojennych 700 odbiorców energii elektrycznej w obwodach charkowskich i kolejnych 8800 w obwodzie sumskim zostało pozbawionych prądu. Ponadto w jednej z wsi w wyniku ostrzału artyleryjskiego uszkodzona została magistrala gazowa niskiego ciśnienia.
Guardian: Ukraina wzywa do przerwania dostaw na potrzeby rosyjskiej wojny elektronicznej
Ukraiński raport rozesłany do głównych krajów, które nałożyły sankcje na Rosję, identyfikuje kluczowe firmy zaangażowane w rozwój rosyjskiego elektronicznego sprzętu wojskowego, podał 26 listopada „The Guardian”.
W raporcie wezwano do natychmiastowych działań w celu odcięcia dostaw technologii na potrzeby kampanii wojny elektronicznej.
Jedna z sugestii obejmowała nałożenie sankcji na kluczowe rosyjskie firmy działające w branży. W raporcie wymieniono Stowarzyszenie Badań i Produkcji Strela, Przedsiębiorstwo Badawczo-Rozwojowe Protek oraz Koncern Technologii Radioelektronicznych jako kluczowe podmioty, które nie zostały objęte sankcjami Wielkiej Brytanii.
Oprócz wskazania ośmiu kluczowych rosyjskich firm działających w tej dziedzinie, w raporcie wymieniono także brytyjskie firmy produkujące komponenty rzekomo znajdowane w rosyjskim elektronicznym sprzęcie bojowym.
Szwecja przekaże kolejne 8,7 mln euro na rzecz inicjatywy zbożowej
Poinformował o tym szwedzki premier Ulf Kristersson za pośrednictwem portalu społecznościowego X.
"Ukraina w dalszym ciągu przyczynia się do światowego bezpieczeństwa żywnościowego pomimo ciągłej wojny agresywnej prowadzonej przez Rosję” – czytamy w poście.
Marszałek fińskiego parlamentu wygłosił przemówienie w języku ukraińskim przed Radą Najwyższą
Jussi Halla-aho utożsamił agresję Rosji przeciwko Finlandii z tą na Ukrainę, wyraził rozczarowanie, że poradziecka Rosja się nie zmieniła, pokazał solidarność Finlandii z Ukrainą, w tym z większością fińskich parlamentarzystów nazywającą Hołodomor sowieckim ludobójstwem Ukraińców.
Macron i Trudeau upamiętniają ofiary w Dzień Pamięci Wielkiego Głodu
Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Kanady Justin Trudeau złożyli kondolencje Ukrainie w dniu pamięci ofiar Hołodomoru.
„Nigdy nie zapomnijcie Wielkiego Głodu. Zorganizowanego głodu, ludobójstwa. Miliony Ukraińców zginęło 90 lat temu” – napisał Macron.
Prezydent Francji dodał, że w tym dniu pamięci Rosja przeprowadziła kolejny zakrojony na szeroką skalę atak powietrzny na ukraińskie miasta. „Narodowi Ukrainy chcę ponownie wyrazić nasze pełne współczucie i wsparcie” – dodał Macron.
Premier Kanady Justin Trudeau podkreślił, że Hołodomor był próbą stalinowskiego reżimu przełamania oporu Ukraińców, zniszczenia ich tożsamości i pragnienia niepodległości. Nawoływał obywateli Kanady, aby dowiedzieli się więcej o tych kartach historii i uczcili pamięć ofiar.
Litwa przekazuje 2 miliony euro na inicjatywę zbożową
Litwa przekaże 2 miliony euro na inicjatywę humanitarną „Zboże z Ukrainy”, ogłosiła premier Litwy Ingrida Simonyte.
Zdaniem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, litewskie fundusze przyczynią się do rozszerzenia inicjatywy, która zgromadziła już ponad 100 mln dolarów wsparcia.
Oświadczenie to nastąpiło w czasie, gdy Zełenski był gospodarzem drugiego międzynarodowego szczytu „Zboże z Ukrainy” w Kijowie z okazji 90. rocznicy Wielkiego Głodu, spowodowanego przez człowieka głodu w latach 1932–1933 na Ukrainie.
Kolejne eksplozje w rosyjskiej Tule
26 listopada rano w mieście Tuła w Rosji doszło do nowych eksplozji
Nad miastem widziano kolejne drony. W nocy jeden z apartamentowców został uderzony zestrzelonym bezzałogowcem.
Rosjanie próbują odbić Kupiańsk
Rosyjscy najeźdźcy nie rezygnują z zamiaru odbicia miasta Kupiańsk w obwodzie charkowskim, kontynuując w tym kierunku swoje szturmy na pozycje ukraińskie - twierdzi rzecznik Sił Lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio
Dla osiągnięcia swoich celów okupanci wykorzystują lotnictwo i wzmagają ataki dronów kamikadze połączone z ogniem artyleryjskim.
Łotwa proponuje mediację w rozmowach na temat odblokowania granicy Ukrainy z Polską
Ryga wzywa Warszawę do rozwiązania sytuacji z blokadami na granicy polsko-ukraińskiej i oferuje w tym zakresie swoją pomoc.
Łotewski minister spraw zagranicznych Krišjānis Kariņš rozmawiał z Szymonem Szynkowskim vel Sękiem, polskim ministrem spraw europejskich, wzywając go do poszukiwania wyjścia z obecnej sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej .
Ministrowie rozmawiali także o zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej, na którym ma zostać rozważona kwestia otwarcia rozmów akcesyjnych z Ukrainą.
Przewodniczący Rady Europejskiej optymistycznie patrzy na przyszłe decyzje UE w sprawie Ukrainy
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel z optymizmem patrzy na nadchodzące decyzje państw członkowskich UE w sprawie Ukrainy, które za kilka tygodni będą rozpatrywane na najwyższym szczeblu w Brukseli, i potwierdza determinację do zastosowania nowych sankcji wobec Rosji.
Michel przemawiał na konferencji prasowej zorganizowanej po szczycie UE-Kanada.
- Wspieramy Ukrainę i będziemy ją wspierać tak długo, jak będzie trzeba. Ze strony UE przekazaliśmy już Ukrainie 83 miliardy euro na wsparcie w różnych obszarach – finansowym, wojskowym – i jesteśmy gotowi zrobić więcej. W nadchodzących tygodniach podejmiemy dodatkowe decyzje i wraz z naszymi państwami członkowskimi jestem optymistą w tej kwestii – powiedział Michel.
Sztab Generalny publikuje dane o stratach Rosjan
Według strony ukraińskiej Rosja straciła ostatniej doby ponad tysiąc żołnierzy.
W nocy siły ukraińskie zestrzeliły 8 z 9 rosyjskich dronów
„W wyniku działań bojowych jednostek obrony powietrznej Sił Obronnych Ukrainy zniszczono osiem wrogich dronów Shahed-131/136” – czytamy w raporcie.
Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro na odbudowę ukraińskich portów
Według przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen Komisja Europejska przeznaczy 50 mln euro (54,7 mln dolarów) na odbudowę ukraińskich portów dotkniętych rosyjskimi atakami.
„Pomimo wojny Ukraina nadal karmi świat. W tych wysiłkach można liczyć na UE. Kontynuujemy ulepszanie naszych pasów solidarności i przeznaczymy 50 milionów euro na naprawę infrastruktury portowej. Razem wysyłamy ukraińskie zboże w świat” – napisała 25 listopada na X.
Ogłaszając przeznaczenie 50 milionów euro na szybkie naprawy i modernizację infrastruktury portowej Ukrainy, przewodnicząca Komisji Europejskiej dodała: „Większa przepustowość portów przyspieszy eksport żywności i innych towarów, które Ukraina dostarcza na rynki światowe. Z czasem nasza inwestycja powinna pozwolić ukraińskim portom na powrót do wielkości eksportu sprzed wojny.”
Blinken bedzie uczestniczyć w posiedzeniu Rady NATO-Ukraina
Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się do Brukseli, aby wziąć udział w posiedzeniu Rady NATO-Ukraina na szczeblu ministrów spraw zagranicznych.
Blinken będzie w Brukseli w dniach 27–29 listopada.
W oświadczeniu Departamentu Stanu USA podano, że podczas spotkania Blinken podkreśli niezachwiane wsparcie NATO dla Ukrainy w jej walce z Rosją, wsparcie dla demokracji i stabilności regionalnej na Bałkanach Zachodnich oraz omówi priorytety Szczytu Waszyngtońskiego w lipcu 2024 r.
Rozmowa telefoniczna Austina i Umerowa
Jak ujawnił Departament Obrony USA, minister obrony Rustem Umerow rozmawiał telefonicznie z szefem Pentagonu Lloydem Austinem.
Austin potępił ciągły ostrzał rosyjskich rakiet i ataków bezzałogowych systemów powietrznych na ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną.
Obaj szefowie obrony zobowiązali się do pozostania w bliskim kontakcie.
„Omówili także priorytety pomocy w zakresie bezpieczeństwa, ponieważ Ukraina w dalszym ciągu walczy z rosyjską agresją” - czytamy w komunikacie.
ISW: Siły rosyjskie nacierają w Awdijiwce
Jak podaje Instytut Studiów nad Wojną, 25 listopada wojska rosyjskie kontynuowały działania w pobliżu Awdijiwki i poczyniły potwierdzone postępy. Filmy wideo z geolokalizacją opublikowane 24 listopada wskazują, że siły rosyjskie posuwały się na północ od Krasnohoriwki, osady położonej 7 km na północny zachód od Awdijiwki.
Dwa międzynarodowe lotniska w Moskwie zamknięte po ataku dronów
Międzynarodowe lotniska Domodiedowo i Wnukowo w obwodzie moskiewskim zawiesiły działalność po tym, jak 26 listopada w nocy drony zbliżyły się do stolicy Rosji.
Czytaj więcej
W nocy obrona powietrzna zestrzeliła co najmniej 20 ukraińskich dronów nad centralnymi regionami Rosji. Mer Moskwy Siergiej Sobianin twierdzi, że celem dronów była stolica.
UNICEF przeznacza 450 milionów dolarów na pomoc dla regionów znajdujących się na pierwszej linii frontu
25 listopada ogłoszono, że Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) planuje przeznaczyć 450 milionów dolarów na wsparcie społeczności znajdujących się na pierwszej linii frontu.
Wicepremier Iryna Wereszczuk spotkała się w Kijowie z szefem UNICEF Tedem Chaibanem, aby omówić programy wsparcia dla rodzin w pobliżu linii frontu.
Projekty obejmują budowę schronów przeciwbombowych, przywracanie dostaw wody i wspieranie ośrodków zrównoważonego rozwoju.
Największy rosyjski atak dronów od początku inwazji
W sobotę nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę najpoważniejszym atakiem dronów od początku wojny.
Czytaj więcej
Stolica Ukrainy ucierpiała w wyniku przeprowadzonego w nocy, największego od początku inwazji Rosji, ataku dronów. Rannych zostało co najmniej pięć osób, a obrona powietrzna działała przez kilka godzin.
Bloomberg: Niektórzy członkowie UE dążą do osłabienia sankcji wobec Rosji
Niektóre kraje UE starają się osłabić plany bloku wymierzone w zdolność Rosji do nabywania objętych ograniczeniami towarów podwójnego zastosowania za pośrednictwem krajów trzecich - poinformował Bloomberg, powołując się na nieujawnione źródła.
Relacja z piątku
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.